Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masz pytania dotyczące cholesterolu? Poznaj odpowiedzi i uniknij groźnych powikłań
menu
Polub nas na Facebooku

Masz pytania dotyczące cholesterolu? Poznaj odpowiedzi i uniknij groźnych powikłań

cholesterol

Fot.: designer491 / Getty Images

Problem cholesterolu dotyczy wielu z nas - na podwyższony poziom złego cholesterolu wpływa zła dieta, brak aktywności fizycznej, a także uwarunkowania genetyczne. Co trzeba wiedzieć, żeby utrzymać swój cholesterol w ryzach?

Cholesterol dzielimy na dobry HDL oraz zły LDL. Badanie na poziom cholesterolu przeprowadza się z krwi, pobieranej rano na czczo. Skierowanie na badania można otrzymać od lekarza rodzinnego. Na co wpływa podwyższony poziom cholesterolu?

Nieprawidłowy poziom cholesterolu w organizmie jest istotnym czynnikiem wystąpienia miażdżycy tętnic i jej powikłań. Przyczynia się do zwiększenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. 

Jakie są główne objawy podwyższonego cholesterolu?

Podwyższony poziom złego cholesterolu bardzo długo nie daje żadnych objawów. Dobre samopoczucie i brak problemów ze zdrowiem nie powinien jednak usypiać naszej czujności. Niezbędne są coroczne badania krwi, także pod względem podwyższonego poziomu cholesterolu, ale nie tylko. Dzięki regularnym badaniom szybko wykryjemy ewentualne nieprawidłowości. Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek podczas czatu z naszymi użytkownikami przestrzegał:

Nie ma objawów podwyższonego poziomu cholesterolu. Bardzo ważna jest profilaktyka - badania krwi. Objawy pojawią się dopiero po kilku latach w postaci zawału lub udaru. Nie ma wcześniejszych charakterystycznych objawów.
Warto wiedzieć: Lipidogram: normy, przygotowanie, odczyt wyników i cena

Jak skutecznie obniżyć poziom cholesterolu?

Najskuteczniejsza w walce z cholesterolem jest odpowiednia dieta. Eksperci zalecają dietę bezmięsną, a najlepiej - śródziemnomorską. Cholesterol zawierają tylko komórki zwierzęce i należy o tym pamiętać. Jak zatem się odżywiać? 

Należy stosować dietę śródziemnomorską ponieważ jest to jedyna dieta o naukowo udowodnionej skuteczności, jeśli chodzi o obniżanie cholesterolu. Bardzo mało mięsa, dużo ryb, czerwonego wina, warzyw i owoców.

Zobacz więcej: Problemy z cholesterolem – dieta dobra dla serca i układu krążenia

Zobacz film: Jakie produkty jeść, by zadbać o dobry poziom cholesterolu? Źródło: 36,6

Czy leki pomagające obniżyć poziom cholesterolu należy brać cały czas?

Nie ma określonej granicy złego cholesterolu LDL - to, czy pacjent powinien rozpocząć farmakoterapię ustalane jest indywidualnie w gabinecie lekarskim. Lekarz musi wziąć pod uwagę wszystkie czynniki - wiek pacjenta, przebyte choroby, obecne schorzenia i problemy.

Inna jest norma dla człowieka szczupłego, młodego i zdrowego, a inna dla człowieka, który ma nadciśnienie tętnicze i jeszcze inna dla człowieka starszego po zawale serca i udarze. Z roku na rok normy są ostrzejsze, co jest wynikiem badań klinicznych potwierdzających związek wysokiego cholesterolu z podwyższoną śmiertelnością.Leki pomagające obniżyć cholesterol mają udowodnione działanie i nie należy obawiać się ich przyjmowania. Zawsze jednak należy ustalić to z lekarzem, który wypisze odpowiednią receptę i poinstruuje, jak leki przyjmować.

Skuteczność i bezpieczeństwo leków obniżających cholesterol została potwierdzona w setkach badań klinicznych prowadzonych od przynajmniej 30 lat. 

Nie powinno się odstawiać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem i podania konkretnej przyczyny. Jak przypomina prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek:

Leki na cholesterol to leki działające objawowo. Nie leczą one przyczyny powstawania w wątrobie wysokiego cholesterolu. Jeśli je stosujemy to cholesterole są niskie i ryzyko chorób serca i mózgu (udaru i zawału) jest niskie, w momencie odstawienia tych leków cholesterol ponownie wzrasta, a i wtedy również wzrasta ryzyko zawału i udaru mózgu.
Zobacz cały czat 

Zobacz film: Koktajl szpinakowy - na dobry choresterol. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
9
Polecamy
Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel?
Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy
Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel? Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Co to jest hiperlipidemia?
Objawy, przyczyny i leczenie choroby
Co to jest hiperlipidemia? Objawy, przyczyny i leczenie choroby TVN zdrowie
Dyslipidemia aterogenna – definicja, leczenie niefarmakologiczne i farmakologiczne
Dyslipidemia aterogenna – definicja, leczenie niefarmakologiczne i farmakologiczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy?
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów
Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów