Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masz pytania dotyczące cholesterolu? Poznaj odpowiedzi i uniknij groźnych powikłań

Masz pytania dotyczące cholesterolu? Poznaj odpowiedzi i uniknij groźnych powikłań

Zainteresował Cię ten artykuł?
cholesterol

Fot.: designer491 / Getty Images

Problem cholesterolu dotyczy wielu z nas - na podwyższony poziom złego cholesterolu wpływa zła dieta, brak aktywności fizycznej, a także uwarunkowania genetyczne. Co trzeba wiedzieć, żeby utrzymać swój cholesterol w ryzach?

Cholesterol dzielimy na dobry HDL oraz zły LDL. Badanie na poziom cholesterolu przeprowadza się z krwi, pobieranej rano na czczo. Skierowanie na badania można otrzymać od lekarza rodzinnego. Na co wpływa podwyższony poziom cholesterolu?

Nieprawidłowy poziom cholesterolu w organizmie jest istotnym czynnikiem wystąpienia miażdżycy tętnic i jej powikłań. Przyczynia się do zwiększenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. 

Jakie są główne objawy podwyższonego cholesterolu?

Podwyższony poziom złego cholesterolu bardzo długo nie daje żadnych objawów. Dobre samopoczucie i brak problemów ze zdrowiem nie powinien jednak usypiać naszej czujności. Niezbędne są coroczne badania krwi, także pod względem podwyższonego poziomu cholesterolu, ale nie tylko. Dzięki regularnym badaniom szybko wykryjemy ewentualne nieprawidłowości. Prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek podczas czatu z naszymi użytkownikami przestrzegał:

Nie ma objawów podwyższonego poziomu cholesterolu. Bardzo ważna jest profilaktyka - badania krwi. Objawy pojawią się dopiero po kilku latach w postaci zawału lub udaru. Nie ma wcześniejszych charakterystycznych objawów.
Warto wiedzieć: Lipidogram: normy, przygotowanie, odczyt wyników i cena

Jak skutecznie obniżyć poziom cholesterolu?

Najskuteczniejsza w walce z cholesterolem jest odpowiednia dieta. Eksperci zalecają dietę bezmięsną, a najlepiej - śródziemnomorską. Cholesterol zawierają tylko komórki zwierzęce i należy o tym pamiętać. Jak zatem się odżywiać? 

Należy stosować dietę śródziemnomorską ponieważ jest to jedyna dieta o naukowo udowodnionej skuteczności, jeśli chodzi o obniżanie cholesterolu. Bardzo mało mięsa, dużo ryb, czerwonego wina, warzyw i owoców.

Zobacz więcej: Problemy z cholesterolem – dieta dobra dla serca i układu krążenia

Czy leki pomagające obniżyć poziom cholesterolu należy brać cały czas?

Nie ma określonej granicy złego cholesterolu LDL - to, czy pacjent powinien rozpocząć farmakoterapię ustalane jest indywidualnie. Lekarz musi wziąć pod uwagę wszystkie czynniki - wiek pacjenta, przebyte choroby, obecne schorzenia i problemy.

Inna jest norma dla człowieka szczupłego, młodego i zdrowego, a inna dla człowieka, który ma nadciśnienie tętnicze, a inna jest dla człowieka starszego po zawale i udarze. Z roku na rok normy są coraz ostrzejsze, co jest wynikiem badań klinicznych potwierdzających związek wysokiego cholesterolu z podwyższoną śmiertelnością.Leki pomagające obniżyć cholesterol mają udowodnione działanie i nie należy się ich obawiać.

Skuteczność i bezpieczeństwo statyn została potwierdzona w setkach badań klinicznych prowadzonych od 30 lat przynajmniej. Statyny mają udowodnione działanie hamujące rozwój miażdżycy i przez to wydłużające ludzkie życie. Zawsze warto je stosować, kiedy są odpowiednie wskazania.

Nie powinno się jednak odstawiać leków bez konsultacji z lekarzem i konkretnej przyczyny. Jak przypomina prof. dr hab. Krzysztof Łabuzek:

Statyny oraz fibraty to leki działające objawowo. Nie leczą one przyczyny powstawania w wątrobie wysokiego cholesterolu. Jeśli je stosujemy to cholesterole są niskie i ryzyko chorób serca i mózgu (udaru i zawału) jest niskie, w momencie odstawienia tych leków cholesterol ponownie wzrasta a i wtedy również wzrasta ryzyko zawału i udaru mózgu.
Zobacz cały czat 

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Więcej na temat
Cholesterol całkowity – normy i sposoby na obniżenie cholesterolu LDL. Co to jest cholesterol całkowity?
Miażdżyca aorty – przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest blaszka miażdżycowa?
Ureguluje poziom cukru, cholesterolu i pomoże schudnąć. Poznaj najlepsze przepisy z użyciem dyni
Zobacz zapis czatu z prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Łabuzkiem, który odpowiadał na pytania związane z cholesterolem
Komentarze (0)
Nie przegap
Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Hipotetyczna choroba X uwzględniona przez WHO na liście śmiertelnych zagrożeń dla ludzkości
Pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii komunikującego się z telefonem komórkowym
Woda gasi nie tylko pragnienie. Dlaczego warto ją pić?
Przesilenie wiosenne, czyli syndrom zmęczenia wiosennego. Jak poprawić samopoczucie? 
Badanie neurologiczne dorosłych i dzieci