Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu z dermatologiem! Na wasze pytania odpowiadała Anna Jędrowiak
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu z dermatologiem! Na wasze pytania odpowiadała Anna Jędrowiak

Anna Jędrowiak, dermatolog, wenerolog

Fot: kadr z programu 36,6

Zajady, nawracająca opryszczka, pękające czy spierzchnięte usta to problemy, które pojawiają się nie tylko zimą. Przyczyną problemów może być zła dieta, niedobory witamin, a także choroba. Jeśli zmagasz się z takimi problemami zapraszamy do udziału w czacie. Na Wasze pytania odpowiadała Anna Jędrowiak, dermatolog i wenerolog, a także ekspert programu 36,6 °C.

Spierzchnięte i popękane usta to wbrew pozorom częsty problem i bardzo dokuczliwy. Zwilżanie ich językiem, zwłaszcza zimą, to zły pomysł, który tylko pogarsza problem. Czy można sobie pomóc? Jak zadbać o usta, by były piękne i dobrze nawilżone?

Kolejnym problemem, często świadczącym o obniżonej odporności są zajady oraz opryszczka. Opryszczka, czyli wirusowa choroba wywołana przez wirus opryszczki pospolitej HSV1, dotyczyć może nie tylko okolicy ust. Bardzo często pojawia się także w nosie, czy nawet na brodzie. Jak z nią walczyć? Czy są skuteczne sposoby? Tego dowiecie się z programu 36,6 °C!

Problemy z ustami mogą być przyczyną niewłaściwej diety, niedoborów w organizmie, a także zarażenia różnymi wirusami. 

Jednak problemy z ustami to nie jedyna rzecz, którą zajmuje się dermatolog. Anna Jędrowiak specjalizuje się między innymi w leczeniu trądziku, atopowego zapalenia skóry oraz alergicznych i zakaźnych chorób skóry. Ludzka skóra nie ma dla niej tajemnic!

Anna Jędrowiak jest dermatologiem i wenerologiem. Pracę zawodową łączy z obowiązkami naukowymi w ramach studiów doktoranckich na Łódzkim Uniwersytecie Medycznym. Pracuje Dagderm w Warszawie, oraz prowadzi własny gabinet w Łodzi. Specjalizuje się w dermatoskopii, trichoskopii, leczeniu trądziku, atopowego zapalenia skóry, alergicznych i zakaźnych chorób skóry, a także w wykonywaniu zabiegów laserowych oraz procedur medycyny estetycznej. Pani doktor była uczestniczką prestiżowego stypendium Euroderm Excellence w Nicei. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych oraz rozdziałów podręczników dermatologicznych oraz członkiem European Academy of Dermatology and Venereology, International Dermoscopy Society oraz International Trichoscopy Society.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Jaka dieta może poprawić wygląd naszej skóry i wspomóc walkę z trądzikiem?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Dieta jest bardzo ważnym czynnikiem, w każdej terapii skóry warto stosować dietę śródziemnomorską i wystrzegać się śmieciowego jedzenia.

Mam duży problem ze skórkami wokół paznokci. Ciągle mi się zadzierają, są twarde i jak je ruszam to trochę boli. kiedy próbuję je wyciąć lub "zerwać: robi mi się brzydka rana. Co zrobić, że takie skórki nie wracały?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Warto stosować kremy z wysokim stężeniem mocznika, np. 30%. Są także środki z kwasem salicylowym, które spowodują, ze skórki staną się bardziej miękkie.

Zmagam się z łotokiem skóry, czy terapia botoksem to właściwy kierunek?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Nie, to zły kierunek. Botoks nie wpływa na łojotokowe zapalenie skóry, ale mamy dużo środków i miejscowych, i doustnych, które mogłoby pomóc w tym zakresie.

Od dziecka gram na trąbce. Niestety po ćwiczeniach moje wargi są bardzo opuchnięte i jakby wysuszone, do tego czasem pojawia się coś jakby wysypka. Czy to może być jakieś uczulenie? Jeśli tak, to co można z tym zrobić? Nie mogę przecież przestać grać na instrumencie.

Anna Jędrowiak, dermatolog
To może być objaw uczulenia, ale i podrażnienia na skutek ślinienia. W tej sytuacji należy wykonać testy naskórkowe, które potwierdzą, czy pacjent jest uczulony na składniki zawarte w instrumencie. Warto także pamiętać o regularnym nawilżaniu ust.

Co zrobić, gdy usta często są spierzchnięte mimo używania balsamów nawilżających? Czego może to być objaw?

Anna Jędrowiak, dermatolog
To może być objaw suchych ust, nieprawidłowości żywieniowych, zażywanych leków, należy w tej sytuacji rozważyć ostrzyknięcie ust kwasem hialuronowym, aby zwiększyć komfort.

Witam co mam stosować na nawracające zajady

Anna Jędrowiak, dermatolog
Dobrą pomadkę nawilżającą do ust, bez recepty dostępny jest klotrimazol, środek pierwszego wyboru przy zajdach na ustach.

Corka ma obecnie na oku "jęczmień". Czy domowe sposoby-pocieranie zlotem wystarcza? Jak to leczyc?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Absolutnie nie! Z jęczmieniem na oku należy udać się do lekarza, gdyż może przekształcić się z zapalenie powieki i sprzyjać wypadaniu rzęs. Należy zapobiegać takim powikłaniom i udać się na konsultację.

Kilka tygodniu temu przez zupełny przypadek zdrapałem pieprzyk. Leciała mi krew przez pewien czas. Teraz wszystko się zagoiło i wygląda normalnie. Czy mimo wszystko konsultacja z lekarzem jest konieczna?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Warto wykonać taką konsultację, wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent. Warto sprawdzić, co działo się z pieprzykiem także przed urazem - czy została tylko nadżerka, czy jest tam jeszcze część znamienia barwnikowego.

Bardzo często chodzę na basen. Niestety chlorowana woda bardzo wysusza mi skórę. Używam balsamów (drogeryjnych), ale prawdę mówiąc różnicy nie ma praktycznie żadnej. Może wybieram złe kosmetyki? Może powinnam na coś szczególnie zwrócić uwagę?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Najlepiej nawilżają środki apteczne, które są dostosowane m. in. do atopowego zapalenia skóry. Warto nawilżać skórę zarówno przez wyjściem na basen, jak i po powrocie.

Poniewaz jest Pani wenerologiem, proszę podpowiedziec jaka szczepionka jest najlepsza przeciwko HPV. Mam w domu dwie nastolatki i mysle o ich zabezpieczeniu na przyszlosc?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Najlepsza szczepionka jest 9-walentna, przeciwko 9 rodzajom wirusa HPV.

Mój brat ma poważny problem z pekajaca skóra rąk i stóp skóra tak pęka że robią się rany próbował już wszystko co możliwe nawet miał zastrzyki witaminowe ale nic nie pomaga skóra wewnacz dłoni i na opuszkach palców to wielka rana Bardzo proszę panią o odpowiedź co to może być

Anna Jędrowiak, dermatolog
To może być kilka chorób - np. egzema, łuszczyca, keratodermia. W pierwszej kolejności proszę sięgnąć po kremy z mocznikiem. W przypadku pękającej skóry na dłoniach i podeszwach warto wykonać testy naskórkowe.

Jak i czym można wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Środki miejscowe pomagają doraźnie, czyli na pewien czas.

Co jest najlepsze na opryszczkę?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Zaleca się stosowanie acyklowiru.

Proszę o radę do którego lekarza powinnam iść ze strupami w nosie: dermatologa czy laryngologa? Co może być przyczyną ich powstawania?

Anna Jędrowiak, dermatolog
W pierwszej kolejności powinna Pani pójść do laryngologa, dopiero później do dermatologa.

Witam. Chciałbym zapytać co może być przyczyną bardzo intensywnego swędzenia uszu zlokalizowanego na początku kanału słuchowego. Dodam że kilka lat temu lekkomyślnie czyściłem uszy wodą utlenioną

Anna Jędrowiak, dermatolog
To nie była przyczyna przesuszenia skóry uszu. To bardzo częste miejsce, w którym pojawia się łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Może to być także ognisko wyprysków. Powinien ocenić to lekarz, gdyż bez badania nie da się postawić diagnozy.

Co zrobić kiedy usta nas pieką? co to może znaczyć

Anna Jędrowiak, dermatolog
To oznacza, że są przesuszone albo, że brakuje nam mikroelementów w organizmie. Należy je nawilżać, stosować w tym celu dobre preparaty, można ewentualnie rozważyć mezoterapię ust.

Mam suchą skórę twarzy. Nawilżające kremy nie pomagają. Czy coś pani mi poleci?

Anna Jędrowiak, dermatolog
W takiej sytuacji warto rozważyć metody zabiegowe, głównie mezoterapię kwasem hialuronowym.

Mam duży problem z łupieżem, wypróbowałam już wszystkie możliwe szampony – apteczne – które miały raz na zawsze wyleczyć łupież. Niestety nic z tego nie wyszło. Jak i gdzie powinnam poszukać pomocy? Może są jakieś domowe – ale naprawdę skuteczne – sposoby walki z łupieżem?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Warto stosować szampony apteczne, które są przeznaczone do leczenia łupieżu. Są także leki doustne, które pomagają w walce z łupieżem, przepisać je może dermatolog. Warto udać się do lekarza, bo przyczyną łupieżu może być zarówno nadmierna, jak i zbyt słaba praca gruczołów łojowych.

Moje pytanie nie dotyczy akurat opryszczki, ale zastanawiam sie, co powinnam stosowac na rozszerzone pory?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Jest całe mnóstwo środków, które można zastosować. Można sięgnąć po kwas azelainowy, dostępny w aptece bez recepty. Można także stosować kremy do skóry trądzikowej, które mogą zmniejszyć pory. W następnej kolejności wchodzą w grę metody zabiegowe - peelingi, laseroterapia lub leczenie farmakologiczne, które można stosować również w leczeniu trądziku.

Jak może sobie poradzić ciężarna z nawracającą opryszczką na ustach? Jedna się kończy, zaczyna druga.

Anna Jędrowiak, dermatolog
U ciężarnych najbezpieczniej jest stosować miejscowe środki przeciwwirusowe, a jeśli opryszczka jest bardzo rozległa i dokuczliwa, wtedy można zastosować środki doustne. Należy pilnować, aby ciało nie było ani przegrzane, ani wyziębione. Warto unikać też stresu.

Witam, Mam nawracajacy problem z zpiechrznietymi czerwonymi ustami ,szczypia i są bardzo wysuszone również tak samo często wyglądają konciki ust, aczkolwiek nie sa to zajady, bo już brałam witaminę b2 smarowalam maścią i problem nadal się utrzymywał. Jak pielęgnować takie usta ,czy może potrzebna suplementacja? Pozdrawiam Alicja

Anna Jędrowiak, dermatolog
Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta - od przyjmowanych leków, trybu życia. Suplementacja z reguły nie jest potrzebna, wystarczy dobry preparat nawilżający z apteki. Można ewentualnie rozważyć ostrzyknięcie ust kwasem hialuronowym, który zatrzyma wodę w organizmie i da większy komfort.

Często w nosie pojawiają się małe ale bardzo bolące w dotyku wypryski/krostki. Co to może być i jak sobie z tym poradzić?

Anna Jędrowiak, dermatolog
To mogą być choroby wirusowe, bakteryjne lub grzybicze, dlatego ciężko postawić jednoznaczną diagnozę bez oględzin. W pierwszej kolejności można zastosować specjalne maści nawilżające śluzówkę. Jeśli jednak to nie pomoże to należy udać się do lekarza.

Witam. Mam problem ze spierzchnietymi ustami. Natomiast moja 7 letnia corka z ciagle powracajacymi zajadami jak nie z jednej strony to z obu stron ust. Juz bierze nawet cynk w tabletkach przepisane od endokrynologa.

Anna Jędrowiak, dermatolog
Warto udać się do dermatologa - to dermatolodzy zajmują się leczeniem chorób skóry. Na zajady jest bardzo dużo miejscowych środków i nie trzeba stosować tabletek.

Na skórze głowy ciągle wychodzą tzw. syfki. Czy można jakoś na to zaradzić?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Nie da się tego wyleczyć i zdiagnozować bez wizyty u lekarza.

Mam problem z wysychaniem ust. czego używać na codzień? czy pomadki drogeryjne lub apteczne są dobrym rozwiązaniem? czy można używać pomadek kolorowych?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Najważniejsza jest regularność, ale oczywiście lepsze są produkty apteczne. Niektóre z nich są specjalnie przygotowane do kuracji nawilżających.

Witam. Co robić? Po opryszczce nad ustami została mi blizna ?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Wśród zabiegów na blizny polecam mezoterapię lub zabiegi laserowe.

Jaka jest najlepsza metoda leczenia często nawracającej opryszczki u dziecka (obecnie 11 lat)?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Należy stymulować układ odpornościowy środkami aptecznymi, ewentualnie można stosować acyklowir, jeśli jest to bardzo dokuczliwa opryszczka. Należy także pilnować dobrego nawilżenia ust - dzieci lubią oblizywać usta, stąd też często u nich nawroty choroby.

Dzień dobry, Mam nawracającą opryszczkę w nosie od 2 lat. Opryszczka prawie nie znika mi z nosa, jeśli zaczyna się goić w jednej przegrodzie od razu zaczyna się robić w drugiej. Po około 5 dniach pojawiają się bolące rany. Czasami jest przerwa ok. 3 tygodniowa gdzie opryszczka nie występuje w żadnej przegrodzie. Byłam u kilku lekarzy ale niestety żaden mi nie pomógł, przepisywali, które oczywiście wcześniej mi nie pomagały. Proszę o poradę, ponieważ problem jest uciążliwy. Obecnie mam trzy opryszki (jedną w I przegrodzie i dwie w II przegrodzie), które utrzymują się już 3 tydzień.

Anna Jędrowiak, dermatolog
Zdarzył mi się pacjent o podobnych dolegliwościach, był to pacjent z wirusem brodawczaka ludzkiego w nosie. Należy udać się do lekarza, który mógłby postawić diagnozę. Jeśli jest to opryszczka, to należy zastosować profilaktyczną terapię acyklowirem, lekiem przeciwwirusowym. Takie leczenie powinno trwać około pół roku.

Witam, posiadam od dłuższego czasu nawracając opryszczkę w dziwnym miejscu. Jest to tył uda oraz częściach intymnych. Czy to jest normalne ? Jak można się pozbyć jej z tego miejsca.?

Anna Jędrowiak, dermatolog
O ile jest to rzeczywiście opryszczka, to nie da się jej pozbyć i raz na jakiś czas będzie nawracać. Chorobą, która bardzo przypomina opryszczkę weneryczną jest np. drożdżyca, którą można na stałe wyleczyć dlatego warto udać się do lekarza w celu pogłębionej diagnozy.

. Moje usta od wewnątrz są opuchnięte .czuje taki dyskomfort Miesiąc temu plukalam nystatyna bo dr myślała że to po antybiotykach ale nie pomogło.ciagle to mam bo jestem dalej przeziebiona

Anna Jędrowiak, dermatolog
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie bez badania. Bardzo proszę udać się do lekarza.

Co w naszej diecie może nasilać trądzik? Czy czekolada naprawdę szkodzi skórze?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Można jeść czekoladę, ale trzeba uważać na stres, który działa negatywnie na organizm. Żywność i produkty wysokoprzetworzone, np. pizza, produkty nabiałowe - mleko, alkohole, przetworzone kolorowe napoje nasilają trądzik.

Witam, czy istnieje metoda wyleczenia opryszczki na stałe, tak aby nie nawracała?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Nie ma takiej metody, ale trwają badania i szacunki są takie, że za 10-15 lat będziemy mieć taki lek.

Jak zadbać o skórę mieszaną w kierunku tłustej, która jest jednocześnie uwrażliwiona?

Anna Jędrowiak, dermatolog
Przy takiej skórze trzeba stosować kremy apteczne, które nie podrażniają skóry i nie zatykają porów. Najlepiej udać się do dermatologa, by dobrał odpowiednie preparaty do danego typu cery.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
5
Polecamy
Zobacz zapis czatu na temat problemów skórnych.
Na Wasze pytania odpowiadała kosmetolog Aneta Suchowierska
Zobacz zapis czatu na temat problemów skórnych. Na Wasze pytania odpowiadała kosmetolog Aneta Suchowierska TVN zdrowie
Paradontoza to Twój problem?
Zobacz zapis czatu ze stomatologiem, dr Joanną Rozwadowską
Paradontoza to Twój problem? Zobacz zapis czatu ze stomatologiem, dr Joanną Rozwadowską TVN zdrowie
Zaburzenia hormonalne a tycie.
Co robić, kiedy nie możesz schudnąć?
Zaburzenia hormonalne a tycie. Co robić, kiedy nie możesz schudnąć? Dzień Dobry TVN
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają?
Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny?
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają? Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia