Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masło kakaowe na twarz, ciało i włosy – właściwości kosmetyczne i lecznicze, stosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Masło kakaowe na twarz, ciało i włosy – właściwości kosmetyczne i lecznicze, stosowanie

NAN

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

Masło kakaowe nierafinowane to preparat pochodzenia roślinnego wykorzystywany w kosmetyce, głównie jako środek nawilżający, wspomagający opalanie, a także regenerujący skórę. Zawiera w sobie silny emolient, czyli kwas oleinowy, który natłuszcza cerę i pozostawia na nich ochronny film. Masło kakaowe na włosy polecane jest zwłaszcza osobom z rozdwajającymi się końcówkami i przesuszonymi kosmykami.

Kakaowiec właściwy, z którego powstaje olej kakaowy, naturalnie rośnie na plantacjach w Ameryce, Afryce oraz Azji. Nasiona kakaowca posiadają prawie 3 razy więcej antyoksydantów niż zielona herbata.

Masło kakaowe nierafinowane

Oryginalne masło kakaowe nierafinowane można dostać w sklepach z naturalnymi kosmetykami, w aptekach, niektórych drogeriach. Produkt można też zamówić za pośrednictwem Internetu. 

Masło kakaowe łupane ma jasną barwę, przyjemny, delikatny zapach oraz dość zbitą i twardą konsystencję. Jednak charakteryzuje się niską temperaturą topnienia (zbliżoną do temperatury ludzkiego ciała), dzięki czemu w kontakcie ze skórą szybko się rozpuszcza i łatwo rozsmarowuje.

W przypadku, gdy chce się uzyskać bardziej płynną konsystencję kosmetyku, wystarczy trochę masła kakaowego zanurzyć w kąpieli wodnej i poczekać do całkowitego rozpuszczenia.

Masło kakaowe – właściwości

Masło kakaowe jest bogaty źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które bardzo korzystanie wpływają na ogólny stan zdrowia skóry. Wśród nich szczególne znaczenie ma kwas linolowy i oleinowy, którego w maśle jest najwięcej. Jest on bowiem emolientem, czyli związkiem, który ma silne działanie nawilżające, zmiękczające a także wygładzające. 

Masło kakaowe zawiera w sobie również polifenole, czyli przeciwutleniacze, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia się skóry. Oprócz tego preparat regeneruje naskórek i hamuje ewentualne procesy zapalane, jakie się na nim utworzyły. Masło kakaowe jest źródłem substancji aktywnych, takich jak: beta-sitosterol czy stigmasterol, które działają przeciwzmarszczkowo oraz chronią przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, jak: słońce, wiatr, mróz.

Masło kakaowe do opalania na ciało i twarz

Masło kakaowe regularnie stosowane na skórę delikatnie przyciemnia kolor skóry, dlatego stosowany jest jako naturalny bronzer do ciała. Kosmetyk zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ponieważ zostawia na naskórku tłusty film ochronny. Ponadto zapobiega przed nadmiernym wysuszeniem skóry wystawionej na działanie promieniowania UV. W czasie opalania kawałek łupanego masła kakaowego może posłużyć jako nawilżająca pomadka do ust. Preparatu można także używać na szorstkie łokcie, pięty czy skórki wokół paznokci.

Masło kakaowe na włosy

Kakaowe masło przeznaczone jest także do pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów z tendencją do puszenia się. Kosmetyk wygładza strukturę kosmyków, nie obciążając ich, głęboko nawilża, a także zapobiega łamaniu się i rozdwajaniu końcówek. Masło kokosowe należy delikatnie wmasować w skórę głowy oraz rozprowadzić po całej długości włosów. Preparat pozostawia się na godzinę, do dwóch. Po zabiegu należy umyć głowę szamponem przeznaczonym do włosów suchych i zniszczonych.

Masło kakaowe do twarzy

Krem na bazie masła kakaowego polecany jest do pielęgnacji cery suchej i normalnej. Kosmetyk naturalnie poprawia koloryt skóry, głęboko nawilża oraz łagodzi podrażnienia. Masło kakaowe regularnie wcierane w skórę przedłuży także trwałość letniej opalenizny.

Masło kakaowe – zastosowanie w kosmetyce

W kosmetyce masło kakaowe jest składnikiem preparatów do pielęgnacji ciała, twarzy oraz włosów o właściwościach nawilżających, regenerujących i odżywczych. Wchodzi w skład: szamponów, odżywek, masek, żeli, balsamów, kremów czy płynów od kąpieli. 

Ze względu na przyjemny zapach masło jest często wykorzystywane w aromaterapii, masażach oraz produkcji perfum. Na bazie oleju kakaowego powstają bronzery oraz kosmetyki do opalania. Masło stanowi także składnik preparatów na rozstępy, które są w szczególności polecane kobietom w ciąży, ponieważ nie wywołuje reakcji alergicznych. Właściwości naturalnego kosmetyku wykorzystywane są także do produkcji kremów na zimę, chroniących skórę twarzy przed mrozem i silnym wiatrem. 

Jak używać masła kakaowego? – zastosowanie w codziennej pielęgnacji

Masło kakaowe w wersji surowej można stosować bezpośrednio na skórę, np. na zrogowaciały naskórek, popękane usta, szorstkie pięty czy przesuszoną skórę nosa. Naturalny preparat jest także dobrym dodatkiem do gotowych kosmetyków, które po jego dodaniu zyskają silniejsze właściwości natłuszczające i regenerujące. Podgrzane masło kakaowe stanowi też doskonałą bazę do domowych nawilżających maseczek na twarz lub włosy.

Zobacz film: Jak powstaje kakao? Źródło: Wiem, co jem


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
32
0
Polecamy
Masło shea – właściwości, zastosowanie, efekty
Masło shea – właściwości, zastosowanie, efekty Dzień Dobry TVN
Marokańskie czarne mydło – jak stosować i dlaczego nie nadaje się do włosów?
Marokańskie czarne mydło – jak stosować i dlaczego nie nadaje się do włosów? Dzień Dobry TVN
Jakie są najważniejsze właściwości oleju abisyńskiego?
Jakie są najważniejsze właściwości oleju abisyńskiego? TVN zdrowie
Olej lniany na twarz – efekty, jak stosować i kosmetyczne właściwości naturalnego kosmetyku
Olej lniany na twarz – efekty, jak stosować i kosmetyczne właściwości naturalnego kosmetyku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty