Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść z arniki górskiej – właściwości i zastosowanie

Maść z arniki górskiej – właściwości i zastosowanie

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: franzdell / fotolia.com

Maść z arniki górskiej jest od dawna stosowana jako lek na stłuczenia, krwiaki, siniaki i oparzenia. Ze względu na to, że jest bezpieczna dla dzieci, powinna się znaleźć w każdej rodzinnej apteczce.

Maść z arniki znalazła zastosowanie również w kosmetyce. Poprawia stan cery naczynkowej, polepsza jej koloryt. Zmniejsza i rozjaśnia tzw. wory pod oczami. Ponadto, jak wykazały badania, łagodzi dolegliwości reumatyczne.

Co to jest maść z arniki?

Maść z arniki górskiej jest preparatem do miejscowego stosowania zawierającym ekstrakt z kwiatów arniki górskiej, etanol (lub metanol) i wazelinę. Nie należy stosować maści opartych na ekstraktach glikolowych i parafinowych, ponieważ nie zachowują one właściwości surowca. Preparat ten jest stosunkowo tani i dostępny w większości aptek.

Maść z arniki – działanie

Arnika górska jest ziołem stosowanym w tradycyjnej medycynie od XII w., a od XVII w. włączono ją do lekospisu. Jest byliną dorastającą do 60 cm o charakterystycznych, żółtych kwiatach. Maść z tego surowca wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i grzybobójcze. Dobroczynnie działa na skórę – leczy wypryski, trądzik różowaty, wysypki, plamice, a nawet zmiany posterydowe. Ponadto zmniejsza obrzęki i wysięki zapalne oraz leczy skutki urazów mechanicznych, takie jak krwiaki czy siniaki. Łagodzi też ból.

Jakie zastosowanie lecznicze ma maść z arniki?

Najczęstszym zastosowaniem arniki górskiej jest smarowanie nią miejsc po urazach i kontuzjach. Przyspiesza ona gojenie się siniaków, zmniejsza obrzęki i działa przeciwbólowo. Ponadto dzięki właściwościom przeciwobrzękowych i przeciwzakrzepowych maść arnikową stosuje się na żylaki, owrzodzenia i obrzęki nóg.

Maść z arniki może być stosowana w leczeniu dolegliwości reumatycznych i zapalenia stawów innego pochodzenia. W trzytygodniowych badaniach zauważono, że stosowanie żelu z arniką łagodzi ból i poranną sztywność oraz przywraca sprawność w chorych rękach na takim samym poziomie jak maść z ibuprofenem. Znaczące obniżenie symptomów choroby zauważono też w badaniu nad stanami zapalnymi kolan, równocześnie stwierdzając, że, o ile nie rozwinie się alergia, bezpieczne jest stosowanie maści z arniki przez 6 tygodni.

Zioło może być pomocne także w leczeniu dolegliwości skórnych, powierzchownych ran czy wysypek. Ze względu na możliwość wystąpienia uczulenia należy jednak zachować ostrożność i umiar w jego stosowaniu, aby nie pogorszyć stanu chorej skóry.

Maść z arniki – zastosowanie kosmetyczne

Maść z arniki wykazuje bardzo dobre działanie na popękane naczynka na skórze i koloryt cery, dlatego znalazła zastosowanie w kosmetyce. Ponadto może być stosowana pod oczy – zmniejsza obrzęki, sińce i „wory”.

Wyciągi z arniki wykazały też potencjał w przyspieszeniu gojenia się blizn. Choć wymagane są dalsze badania, to takie wyniki potwierdzają tradycyjne stosowanie maści z arniki w celu usuwania brzydkich śladów po ranach wykorzystujące jej działanie natłuszczające i zwiększające ukrwienie.

Maść z arniki dla sportowców

Mimo przeprowadzenia kilku badań nie udało się potwierdzić, że maść z arniki wpływa ochronnie lub pomaga się pozbyć bólu po intensywnych treningach. Co więcej w niektórych przypadkach przyczyniła się ona do zwiększenia dolegliwości.

Czy maść z arniki jest bezpieczna dla dzieci?

Stosowanie maści z arniki u dzieci jest bezpieczne, ale ze względu na ryzyko uczulenia należy zachować ostrożność. Lek doskonale sprawdza się na siniaki i warto go mieć w domowej apteczce.

Maść z arniki – stosowanie i przeciwwskazania

Maść z arniki przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. Należy ją wsmarowywać w zmiany skórne lub bolące stawy kilka razy dziennie.

Arnika jest ziołem, które może uczulać, dlatego podczas pierwszego stosowania należy zachować ostrożność i nałożyć małą ilość maści na zdrową skórę. Do alergii może dojść również po dłuższym czasie stosowania leku. Ze stosowania maści arnikowej powinny zrezygnować osoby uczulone na inne astrowate (na przykład nagietek czy rumianek) i kobiety w ciąży.

Jeśli po zastosowaniu maści z arniki pojawiają się: zaczerwienienie, obrzęk lub bąble, należy natychmiast ją odstawić. Odnotowano, że długotrwałe używanie wyciągów z tego zioła pomimo wystąpienia alergii może prowadzić nawet do zmian martwiczych.

Bibliografia:

http://rozanski.li/914/arnika-arnica-w-ziololecznictwie/

Ross S., Osteoarthritis: a proprietary Arnica gel is found to be as effective as ibuprofen gel in osteoarthritis of the hands, „Holistic Nursing Practice”, 22(4), 2008, s. 237–239.

Reide, N, Komericki P., Hausen B. i in., The seamy side of natural medicines: contact sensitization to arnica (Arnica montana L.) and marigold (Calendula officinalis L.), „Contact dermatitis. Environmental and occupational dermatitis.”, 45(5), 2011, s. 269–272.

Pumpa K.,Fallon K., Bensoussan A. i Papalia S., The effects of topical Arnica on performance, pain and muscle damage after intense eccentric exercise, „Sports and exercise medicine and health”, 14(2), 2013, s. 294–300.

Knuesel O., Weber M. i Suter A., Arnica montana gel in osteoarthritis of the knee: An open, multicenter clinical trial, „Advances in Therapy, 19, 2002, s. 209.

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
5
Komentarze (1)
jolka
Maść arnikową poleciła mi kiedyś moja kosmetyczka. Świetnie sobie poradziła z ranami po dermapenie. faktycznie łagodzi ból i przyspiesza proces gojenia. Od tamtej pory nie rozstaje się z nią.
Czytaj całość
Nie przegap
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej