Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść rozgrzewająca na przeziębienie dla dzieci – jaką wybrać w walce z objawami infekcji?
menu
Polub nas na Facebooku

Maść rozgrzewająca na przeziębienie dla dzieci – jaką wybrać w walce z objawami infekcji?

Epiximages/getty mages

Maść rozgrzewająca dla dzieci na kaszel, katar czy inne objawy przeziębienia to powszechnie stosowana metoda domowego leczenia. Zawarte w niej składniki pomagają udrożnić zablokowane drogi oddechowe i zwiększają uczucie ciepła. Wybór maści tego typu powinien być dostosowany do wieku dziecka.

Maści rozgrzewające dla dzieci to ekonomiczne pod względem ceny i wydajności leki, a jednocześnie łagodne dla skóry dziecka rozwiązanie uzupełniające proces powrotu do zdrowia. Produkty tego typu są wygodne w aplikacji, a nacieranie, masowanie i oklepywanie w trakcie nakładania maści rozgrzewającej wpływa na poprawę kondycji m.in. dróg oddechowych.

Maści rozgrzewające dla dzieci

Maść rozgrzewająca dla dzieci to powszechnie stosowany rodzaj leku uzupełniającego leczenie objawów przeziębień, takich jak kaszel czy zatkany nos. Składniki zawarte w produktach tego typu stanowią zwykle mieszanki kwiatowych i ziołowych wyciągów oraz olejów roślinnych, m.in. z lawendy, rumianku, rozmarynu, melisy, sosny, eukaliptusa czy majeranku. Często znajduje się w nich domieszka balsamu peruwiańskiego, czyli produktu ubocznego procesu przetwarzania kory drzewa woniawca balsamowego, który wykazuje silne właściwości odkażające. Ze względu na cienką i wrażliwą skórę dziecka zaleca się przemyślane dobranie rodzaju maści do wieku, w celu ograniczenia reakcji uczuleniowych i uniknięcia podrażnień. Maści rozgrzewające dla dzieci przeznaczone są do nacierania klatki piersiowej i pleców nie tylko w trakcie infekcji. Mogą być również stosowane profilaktycznie, np. w sezonie zimowym, po wystawieniu organizmu na wychłodzenie, przewianie czy przemoczenie. Optymalne efekty działania maści uzyskuje się po aplikacji na noc, kiedy organizm się regeneruje. W ten sposób ogranicza się również wytarcie nałożonej maści przez ubrania czy zmycie w kąpieli lub zabrudzenie podczas zabawy.

Jaką wybrać maść rozgrzewającą dla dzieci od 1 roku?

Maści rozgrzewające dla dzieci, pomimo naturalnych składników, nie są przeznaczone w równym stopniu dla każdej grupy wiekowej. Preparaty tego typu odradza się w leczeniu niemowląt ze względu na niedojrzałość ich skóry, zwiększającą ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów zapalnych. Pierwsze maści zaleca się dzieciom powyżej 6 miesiąca życia. Ich skład powinien być jednak pozbawiony substancji wywołujących efekt rozgrzewający. W ich miejsce stosuje się produkty kojące i łagodzące, np. na bazie eukaliptusa. Odradza się również aplikację maści bezpośrednio na ciało niemowlęcia. Optymalnym rozwiązaniem jest posmarowanie nią ubrania czy pościeli. Z kolei maść rozgrzewająca dla dzieci od 1 roku może mieć bogatszy skład. Warto pamiętać, aby nie aplikować na skórę malucha preparatów przeznaczonych dla dorosłych. Zwykle zawierają one silne substancje rozgrzewające, takie jak kapsaicyna, wywołujące intensywne przekrwienie. Przeznaczone są do walki z innego typu dolegliwościami – bólami kostnymi czy mięśniowymi.

Maść rozgrzewająca dla dzieci na kaszel i nie tylko

Maść rozgrzewająca dla dzieci stosowana jest przede wszystkim w procesie leczenia infekcji dróg oddechowych. Stopniowo uwalniające się olejki eteryczne zmiękczają śluzówkę nosa, dając poczucie głębszego, pełniejszego oddechu. Ponadto składniki maści wpływają na zwiększenie ilości i rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w gardle, a wykonywany przy okazji aplikacji maści rozgrzewającej masaż i oklepywanie klatki piersiowej mobilizuje odruch kaszlowy, co ułatwia odkrztuszanie śluzu i oczyszczanie dróg oddechowych. Tego typu zabiegi mają szczególne znaczenie w nocy, kiedy objawy infekcji utrudniają dziecku sen, dodatkowo wzbudzając w nim rozdrażnienie i zmęczenie. Maść rozgrzewająca polecana jest również prewencyjnie w sytuacjach zziębnięcia czy pod koniec aktywnego dnia. Wówczas pozwala się dziecku wyciszyć i zrelaksować, przyspiesza zasypianie. Dodatkowo aromatyczne właściwości preparatów i sposób ich podawania wywołują w maluchach pozytywne odczucia, poprawiają ich poczucie bezpieczeństwa, służą okazaniu czułości i są dobrze tolerowane przez większość dzieci.

Zobacz film: Infekcje górnych dróg oddechowych

źródło:x-news

Prawidłowe smarowanie dziecka maścią rozgrzewającą

Dla optymalnych efektów terapeutycznych maść rozgrzewająca powinna być aplikowana dzieciom we właściwy sposób. Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest naniesienie cienkiej warstwy preparatu na wybrane okolice ciała na noc lub 2–3 razy w ciągu dnia, w zależności od potrzeb dziecka. Maść rozgrzewającą zwykle podaje się na klatkę piersiową, dzięki czemu lotne substancje udrażniają drogi oddechowe. Z kolei smarowanie pleców poleca się, gdy na przedniej stronie klatki piersiowej znajdują się zmiany skórne, stanowiące przeciwwskazania do nałożenia maści, lub zapach leku jest dla dziecka zbyt intensywny. W przypadku dolegliwości bólowych ucha preparat nakłada się na małżowinę uszną. Niemowlętom i dzieciom w pierwszych miesiącach życia maść aplikuje się w formie aromatycznych plastrów, zwykle na piżamę, kołdrę lub poduszkę. Podczas nacierania należy omijać miejsca wrażliwe, takie jak doły pachowe, okolice oczu czy śluzówki nosa, w których szybko może rozwinąć się stan zapalny i powstają podrażnienia. W przypadku wystąpienia niepożądanych reakcji należy zmyć maść rozgrzewającą.

Bibliografia:

1. Brud W. S., „Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii”, Oficyna Wydawnicza MA, Łódź 2008.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
5
Polecamy
Dobry syrop na kaszel dla niemowlaka – na co trzeba zwrócić uwagę?
Dobry syrop na kaszel dla niemowlaka – na co trzeba zwrócić uwagę? Dzień Dobry TVN
Olejek kamforowy – naturalne lekarstwo na ból ucha
Olejek kamforowy – naturalne lekarstwo na ból ucha Dzień Dobry TVN
Maść majerankowa na katar u niemowlaka i inne zastosowania
Maść majerankowa na katar u niemowlaka i inne zastosowania TVN zdrowie
Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko