Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść na stawy łagodząca ból, niwelująca stan zapalny i regenerująca

Maść na stawy łagodząca ból, niwelująca stan zapalny i regenerująca

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot.: Picture-Factory / stock.adobe.com

Maść na stawy często zawiera substancje roślinne, np. kamforę i olejek eukaliptusowy. Skutecznie zadziała także preparat z kolagenem, który zwiększy elastyczność stawów. Z kolei maść dla sportowców zwykle ma składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Ból stawów może pojawić się na skutek nadwyrężenia, urazu lub innego rodzaju uszkodzenia mechanicznego. Często towarzyszy też chorobie zwyrodnieniowej. Inną przyczyną dolegliwości jest stan zapalny wewnątrz stawu.

Maść na stawy a stan zapalny – jakie składniki uśmierzą ból?

Wiele maści na stawy zawiera substancje przeciwzapalne i uśmierzające ból. Należy je wmasować w skórę 4-5 razy dziennie. Spora ilość tkanki tłuszczowej otaczającej staw wymaga większej ilości preparatu. Jeśli ból stawów wynika z procesów zapalnych, można stosować maści rozgrzewające oraz oczywiście przeciwzapalne. Do substancji, które działają w ten sposób należą kamfora, kwas salicylowy, terpentyna balsamiczna oraz olejek eukaliptusowy. Po zaaplikowaniu preparatu zawierające powyższe składniki może pojawić się uczucie ciepła. Powstaje ono na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i lepszego ukrwienia uszkodzonego stawu. Poprawa krążenia skutkuje szybszym usunięciem stanu zapalnego, ewentualnego obrzęku oraz bólu.

Maść na stawy przy chorobie zwyrodnieniowej.

Jeśli ból stawów nie wynika z procesu zapalnego ani uszkodzenia mechanicznego, często powoduje go choroba zwyrodnieniowa. W tym przypadku również można sięgnąć po preparaty rozgrzewające, takie jak maść końska rozgrzewająca. Zawiera ona szereg wyciągów roślinnych i olejków eterycznych. Pomaga w silnych bólach kręgosłupa, karku oraz nerwu kulszowego. Maść rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia roślinnym składnikom wniknięcie do głębokich warstw skóry. Powoduje to jej lepsze ukrwienie i zmniejsza ból w stawach oraz mięśniach. Maść końska może być też stosowana po intensywnym wysiłku fizycznym. Na wzmocnienie stawów i przyspieszenie ich regeneracji warto wypróbować także preparaty z zawartością diabelskiego pazura, kwiatu wiązówki i ziela jeżówki. Zmniejsza on także ból, a dodatkowo wspomaga odporność organizmu. W chorobie zwyrodnieniowej warto sięgnąć także po preparaty z mentolem, który łagodzi dolegliwości. Z kolei maść na stawy z kolagenem zwiększy ich elastyczność i mobilność. Na stawy kolanowe warto stosować preparaty zawierające naturalne składniki rozgrzewające, takie jak olejki eteryczne.

Maść na stawy po urazach i stłuczeniach

Natomiast, jeśli przyczyną bólu w stawach jest stłuczenie bądź uraz, najlepiej zastosować preparat zawierający substancje zmniejszające dolegliwości, usuwające obrzęk i przyspieszające regenerację stawów. Takim składnikiem jest np. krzem organiczny. Może on być stosowany w: zwichnięciach, skręceniach oraz naciągnięciach stawów i mięśni. Jest pomocny także w stanach zapalnych stawów i ścięgien, złamaniach oraz schorzeniach reumatycznych.

Maść na stawy dla sportowców

Maści na stawy dla sportowców jest wiele i zawierają one składniki działające przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie. Jednym z nich jest ketoprofen, który pomaga w bólach powstałych na skutek urazów, np. kontuzji. Można go stosować także po zwichnięciach, urazach stawów z naderwaniem więzadeł, a także uszkodzeniach mięśni i ścięgien spowodowanych dużym wysiłkiem. Warto wiedzieć, że przez około 30 minut po zastosowaniu preparatu nie wolno wystawiać chorego miejsca na działanie promieni słonecznych. Podobnie jest w przypadku maści zawierających naproksen. Dotyczy to okresu leczenia oraz 2 tygodni po jego zakończeniu. Naproksen to substancja działająca przeciwobrzękowo, przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Może być stosowana po urazach np. zwichnięciach, naderwaniach i stłuczeniach. Jest też skuteczna w przypadku stanów zapalnych ścięgien więzadeł oraz stawów. Kolejną substancją stosowaną w przypadku bólu stawów jest benzydamina. Likwiduje stan zapalny, obrzęki i ma miejscowe działanie znieczulające. Można ją stosować po stłuczeniach i skręceniach, a także przy bólach mięśniowych. Pomoże też osobom skarżącym się na uczucie ciężkich nóg. Ból i stan zapalny zlikwiduje także maść dla sportowców z etofenamatem. Jest on skuteczny w przypadku naciągnięć mięśni, stawów i ścięgien, a także przy skręceniach, stłuczeniach i stanach zapalnych tkanek okołostawowych. Indometacyna może pomóc w przypadku miejscowego bólu i stanu zapalnego. Z kolei diklofenak – przy zapaleniu stawów, bólu pleców, po urazach stawów, mięśni i więzadeł. Jest przeznaczony do stosowania po stłuczeniach, skręceniach i nadwyrężeniu stawów. W przypadku bólów stawowych pomogą także pochodne kwasu salicylowego.

Rosyjska maść na stawy

Wśród preparatów na dolegliwości w obrębie stawów warto polecić rosyjską maść z żeń-szeniem o nazwie siedmiopalecznik błotny. Ma on działanie przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo regeneruje stawy i pomaga przywrócić ich naturalne, podstawowe funkcje. Warto go stosować w szczególności na niewielkie stawy: kolanowe, nadgarstków, łokci i ramion. Z rosyjskich specyfików można też wypróbować szungit – środek zawierający związki węgla w naturalnej formie. Pomaga w przypadku chorób układu ruchu, nawet tych z ostrym przebiegiem powstających np. na skutek stanu zapalnego. 

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?