Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść na siniaki dla dzieci i dorosłych. Jakie składniki przyspieszają wchłanianie siniaków?
menu
Polub nas na Facebooku

Maść na siniaki dla dzieci i dorosłych. Jakie składniki przyspieszają wchłanianie siniaków?

maść-na-siniaki

Fot.: Viacheslav Iakobchuk / stock.adobe.com

Maść na siniaki bardzo często zawiera arnikę i wyciąg z kasztanowca. Te składniki przyspieszają wchłanianie się siniaków i mają działanie przeciwzapalne. Koszyczek nagietka i żywokost to kolejne wyciągi roślinne zmniejszające skutki urazów i stłuczeń. 

Siniaki to częsta przypadłość u dzieci, które dużo biegają i skaczą, zwiększając tym samym ryzyko upadku. Uszkodzenia tego typu pojawiają się też u osób dorosłych, szczególnie tych, którzy mają kruche naczynia krwionośne.

Jak powstają siniaki?

Siniaki często powstają podczas uprawiania sportu. Gra w piłkę nożną lub inne sporty zespołowe wiążą się z upadkami. Podobnie jest z jazdą na rowerze. W trakcie uderzenia na ciało oddziałują duże siły, które powodują stłuczenia, a w konsekwencji ból i siniaki bądź krwiaki. Szczególnie bolesne są miejsca z małą ilością mięśni, znajdujące się blisko kości jak golenie (przednia część łydki). Tam, gdzie jest więcej tkanki mięśniowej, dolegliwości są mniejsze. Często pojawiają się jednak siniaki. Powstają one na skutek miejscowego pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych pod skórą

Krew z uszkodzonych w ten sposób naczynek wylewa się do znajdujących się w pobliżu tkanek. Na powierzchni skóry można zaobserwować wtedy siniaki. Na początku są w kolorze czerwonym, który zmienia się w ciemnofioletową barwę, a następnie – czarną. Po pewnym czasie staje się brunatna. Zmiany koloru wynikają z rozkładania hemoglobiny (składnika czerwonych krwinek) w organizmie. Po kilku dniach ze skóry znika ciemny kolor, a siniak blednie i przybiera zielonkawą lub, żółtą barwę. W następnym etapie staje się bladożółty, a po około 10 dniach całkowicie znika. Naczynia krwionośne, które uległy pęknięciu zasklepiają się, a krążenie krwi w uszkodzonym miejscu funkcjonuje tak jak w pozostałych miejscach ciała. Jeśli oprócz bólu pojawia się obrzęk, a miejsce urazu staje się duże i ma żywy, czerwony kolor, może to oznaczać pojawienie się krwiaka.

Maść na siniaki z arniką, nagietkiem, kasztanowcem i żywokostem

Najlepsza maść na siniaki to taka, która nie tylko przyspiesza ich wchłanianie, ale też likwiduje ból i ma działanie przeciwzapalne. Na miejsce po stłuczeniu lub upadku często stosuje się maść z arniki. Może ona zawierać dodatkowo wyciąg z żywokostu, nagietka bądź kasztanowca. Wszystkie te składniki zmniejszają ból, opuchliznę i powodują szybsze wchłanianie się krwi. Maści z wymienionymi wcześniej substancjami używa się szczególnie po stłuczeniach. Zmniejszają one obrzęk, który może towarzyszyć urazowi i uszczelniają naczynia krwionośne. Arnika szybko usuwa pigmenty wpływające na kolor zasinionego miejsca. Koszyczek arniki jest źródłem związków usprawniających krążenie krwi i działających przeciwzakrzepowo. Maści z wyciągiem z tego zioła mogą być stosowane także u dzieci. Warto jednak wiedzieć, że opisywana roślina zawiera substancje uwrażliwiające skórę na działanie promieni ultrafioletowych. Miejsc posmarowanych maścią arnikową nie wolno więc wystawiać na słońce bądź opalać, np. w solarium. 

Na siniaki, krwiaki i urazy doskonale działa wyciąg z koszyczków arniki i nagietka. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, co korzystnie działa na krążenie obwodowe. Dzięki mniejszej przepuszczalności stan zapalny i obrzęk znikają. Sprawia to też, że ból jest zdecydowanie mniejszy. Maść z arniką i nagietkiem może być stosowana po stłuczeniach, a także przy bólach mięśni np. po intensywnym treningu. Ten preparat jest też wykorzystywany do masażu. Nagietek lekarski łagodzi uszkodzenia skóry. Korzystnie działa na otarcia, stłuczenia, rany i odmrożenia. Wspomaga krążenie w żyłach, co sprawia, że krwiaki i siniaki szybciej się wchłaniają. Środki z wyciągami roślinnymi stosowane po urazach często zawierają dodatkowo kamforę i mentol. Te dwa składniki dają silny efekt chłodzący, który przekłada się na zmniejszenie bólu w uszkodzonym miejscu. 

Maść na siniaki i stłuczenia może mieć w składzie także octowinian glinu. Ten środek doskonale działa na siniaki, wybroczyny (czyli krwiaki) i obrzęki pourazowe. Krwiaki i siniaki likwiduje także żywokost lekarski. Wyciąg z tej rośliny likwiduje opuchliznę, przyspiesza tworzenie nowych naczyń krwionośnych i regenerację skóry. W przypadku stosowania maści na siniaki na twarzy należy zachować ostrożność. Preparat nie może się bowiem dostać do oczu. Kiedy siniak pojawi się pod okiem, często towarzyszy mu ból. Sięgając po środki przeciwbólowe, należy unikać tych, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Jest to bowiem składnik zaburzający funkcje płytek krwi i procesu krzepnięcia, co sprawi, że siniak będzie większy.

Maść na siniaki z heparyną

Na siniaki można też stosować maść z heparyną. Heparyna i heparynoid to leki przyspieszające wchłanianie się wszelkich wybroczyn, krwiaków i nacieków. Dodatkowo rozpuszczają one powstające skrzepy i zapobiegają tworzeniu nowych zakrzepów. Heparyna i heparynoid są odpowiedzialne za zmniejszenie lepkości krwi. Maść z heparyną może być stosowana przy stłuczeniach i obrzękach. Jest pomocna także w przypadku naciągnięć ścięgien, mięśni i więzadeł oraz zwichnięć i skręceń. 

Zobacz film: O czym mogą świadczyć siniaki? Źródło: Bez recepty


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
4
Polecamy
Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców?
Maść na stłuczenia – jaki preparat wybrać dla dorosłych, dzieci i sportowców? TVN zdrowie
Przebarwienia na skórze po opalaniu.
Dlaczego powstają i jak je usunąć?
Przebarwienia na skórze po opalaniu. Dlaczego powstają i jak je usunąć? Dzień Dobry TVN
Siniaki, czyli krwiaki podskórne.
Jak się ich pozbyć?
Co oznacza skłonność do siniaków?
Siniaki, czyli krwiaki podskórne. Jak się ich pozbyć? Co oznacza skłonność do siniaków? TVN zdrowie
Maść dla sportowców – na co pomaga?
Maść dla sportowców – na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty