Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na ból głowy najlepszy jest... masaż! Jak go wykonać krok po kroku
menu
Polub nas na Facebooku

Na ból głowy najlepszy jest... masaż! Jak go wykonać krok po kroku

masaż na ból głowy

Neustockimages GettyImages

Masaż głowy znany i stosowany jest od stuleci. Jego działanie opiera się na usprawnieniu krążenia krwi w naczyniach skóry głowy. Zabieg taki należy wykonywać regularnie, aby zauważyć najlepsze efekty. Jak prawidłowo wykonać masaż głowy?

Masaż głowy to doskonały sposób na zmęczenie i niwelowanie bólu głowy. Wykonywany w umiejętny sposób potrafi zrelaksować i pomaga pozbyć się napięć. Masaż skóry głowy najlepiej wykonywać za pomocą opuszków palców. Można również używać w tym celu specjalistycznych szczotek.

Po co wykonywać masaż głowy?

Masowanie skóry głowy za pomocą opuszków palców, specjalnych urządzeń czy szczotek przynosi wiele korzyści. Przez poprawę krążenia krwi przyczynia się do ograniczenia łysienia, minimalizuje lekkie bóle głowy oraz poprawia samopoczucie, szczególnie gdy połączy się go z aromaterapią.

Jeśli stosuje się masaż skóry głowy w celu wzmocnienia włosów lub pobudzenia ich do wzrostu, należy pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności dochodzi do usunięcia włosów już obumarłych. Może to wyglądać tak, że przy pierwszych masażach zauważy się wzmożone wypadanie włosów, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Nie wolno wtedy przerywać zabiegów. Żeby uzyskać najlepsze efekty, zaleca się wykonywanie takie masażu przed każdym myciem włosów.

Jak wykonywać masaż skóry głowy?

Najpopularniejszym i zarazem najtańszym sposobem na masaż głowy jest wykorzystanie do tego celu własnych opuszków palców. Podczas masażu zaleca się wykonywanie delikatnych kolistych ruchów palcami, przy czym muszą być one szeroko rozstawione. Palce należy przybliżać i oddalać od siebie, uciskając delikatnie skórę. Lepsze efekty dadzą masaże z wykorzystaniem ulubionych olejków eterycznych. Jedna seria powinna trwać ok. minuty. Zaleca się wykonanie 5-10 powtórzeń.

Równie dobrym rozwiązaniem jest szczotka do masażu głowy. Należy jednak pamiętać o tym, aby miała ona delikatne włosie, które nie podrażnia skóry. Najlepiej, aby było ono naturalne – wykonane z plastiku lub zawierające elementy druciane nie jest polecane. Na rynku obecne są również przyrządy do masażu głowy, jednak są one znacznie droższe niż szczotki.

Rodzaje masażu głowy

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów i technik masażu skóry głowy. Popularny jest indyjski masaż głowy, wykonywany zgodnie z systemem starożytnego uzdrawiania, nazywanego ajurwedą. Tego rodzaju masaż wykonywany jest od ponad 1000 lat – pomaga pozbyć się toksyn i wpływa na wydajność układu odpornościowego. Przeprowadza się go w specjalistycznych salonach. W gabinetach kosmetycznych istnieje również możliwość wykonania masażu elektrycznego przy pomocy prądów zmiennych.

Masaż skóry głowy na łysienie zaleca się wykonywać w połączeniu z produktami do pielęgnacji skóry głowy z kapsaicyną w składzie. Olej z chili wpływa bowiem stymulująco na porost włosów. Nie zaleca się go jednak przy wrażliwej skórze głowy. Dobrym dodatkiem do masażu na porost włosów jest stosowanie oleju z łopianu – ma właściwości wzmacniające cebulki włosów. Żeby wzmocnić efekt, warto poza masażami przyjmować wewnętrznie wyciąg z pokrzywy – w postaci tabletek albo naparów.

Jak masować głowę, aby pozbyć się bólu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ten masaż uśmierzy ból głowy Źródło: Dzień Dobry TVN

Masaż głowy – krok po kroku

Najprzyjemniejszy jest masaż skóry głowy wykonywany przez specjalistę w gabinecie. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taki luksus. Najważniejszą zasadą jest wykonywanie go na całej powierzchni skóry głowy. Okrężne ruchy należy powtarzać kilkakrotnie w jednym miejscu, delikatnie zbliżając i przysuwając opuszki palców do siebie.

Masaż można wykonywać zarówno na sucho (przy tłustej skórze głowy), jak i zanurzając opuszki palców w specjalnie przeznaczonych do tego odżywczych olejkach. Podczas wykonywania tego rytuału można pozwolić sobie na dodatkowe czynności, w tym lekkie podszczypywanie skóry głowy, uciskanie i marszczenie. Nie zaleca się jednak mocnego jej rozdrapywania, gdyż może to prowadzić nie tylko do poważnych podrażnień, ale też zakażeń bakteryjnych. Poza wspomnianymi wcześniej olejkami trycholodzy zachęcają do wykonywania peelingu skóry głowy przed każdym myciem szamponem. Pozwala to na odblokowanie zatkanych porów i pozbycie się zalegającego w nich łoju. W ten sposób dochodzi również do pozbycia się martwego naskórka.

Zanim zaczniemy masować skórę głowy dobrze jest zebrać włosy w kucyk i zdecydowanym ruchem odciągnąć je od skóry głowy. Dzięki temu będziemy mogli rozluźnić czepiec głowy

- mówiła w studiu Dzień Dobry TVN Anna Olech, terapeutka masażu.

Masować można punkty:

  • tuż pod linią włosów na karku, we wgłębieniu;
  • za dolną częścią ucha, tuż za wyrostkiem sutkowatym;
  • między szyją a barkami;
  • przy łuku brwiowym.

Trzeba pamiętać, że masaż nie zadziała tak szybko, jak tabletka. Na efekty trzeba poczekać od 30 minut do godziny

- mówiła terapeutka masażu.

Masaż nie powinien się ograniczać tylko do głowy. Czasem warto zejść trochę niżej, do linii żuchwy.

Osoby, które odczuwają ból głowy na wysokości skroni lub budzą się rano z uczuciem szumu, najprawdopodobniej zaciskają zęby. Aby pozbyć się bólu warto rozmasować te miejsca, w których kończy się żuchwa

- dodała specjalistka.

Każdy z punktów należy masować na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że przez 7-10 sekund dociskamy dany punkt, następnie przez 20 sekund do minuty zwiększamy nacisk, aż dojdziemy do granicy bólu. Wtedy zwalniamy nacisk i rozmasowujemy skórę.

Polecamy: Co to jest aquavibron? Masaż wibracyjny – wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Ile kosztuje masażer do skóry głowy?

Wybór odpowiedniego masażera może być nie lada wyzwaniem. Wszystko zależy od tego, jakim dysponuje się budżetem. Najtańsze masażery ręczne kosztują 20–30 złotych. Elektryczne urządzenia są znacznie droższe i mają więcej zalet. Wprowadzają skórę głowy w wibrację, co zapewnia szybsze efekty i ciekawsze doznania podczas masażu. Jego koszt rozpoczyna się od około 50 złotych.

Niezależnie od tego, który rodzaj masażu i sprzęt wykorzystuje się przy pielęgnacji skóry głowy, nie wolno zapominać, że najważniejsza w tym wszystkim jest regularność wykonywania zabiegów. Tylko to gwarantuje najlepsze efekty.

Bibliografia:

  1. Chaitow L., Fritz S. Masaż leczniczy. Bóle głowy i górnego odcinka kręgosłupa, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, wyd I, Wrocław 2010.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
2
Polecamy
Jak przyspieszyć porost włosów - domowe sposoby
Jak przyspieszyć porost włosów - domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Jak prostować włosy prostownicą i na czym polega zabieg keratynowego prostowania włosów?
Jak prostować włosy prostownicą i na czym polega zabieg keratynowego prostowania włosów? Dzień Dobry TVN
Wypadają Ci włosy?
Poznaj domowe sposoby na ich pielęgnację
Wypadają Ci włosy? Poznaj domowe sposoby na ich pielęgnację TVN zdrowie
Na czym polega i na co pomaga masaż tajski?
Jakie są przeciwwskazania?
Na czym polega i na co pomaga masaż tajski? Jakie są przeciwwskazania? TVN zdrowie
Komentarze (4)
ulka
Szampony, masz też płyny do skóry głowy, często jako element jakiegoś zestawu na wypadanie włosów z rzeczami jak mięta pieprzowa, pantenol, kofeina, guarana, miłorząb japoński itd jak w delpos. Jak dodasz coś takiego do masaży i będziesz wykonywać je regularnie to na pewno efekty będą lepsze niż byłyby na sucho :P
Czytaj całość
minnie
tzn? Co jest do masazy na wypadanie włosów? Szampon?
Czytaj całość
kocilapka
Jeżeli zastosujesz do nich cos na wypadanie włosów to na pewno :P
Czytaj całość
maria
A masaże na wypadanie włosów działają?
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty