Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masaż balijski – sposób wykonania i działanie na ludzki organizm
menu
Polub nas na Facebooku

Masaż balijski – sposób wykonania i działanie na ludzki organizm

przygotowane miejsce miejsce do masażu, świeca, ręcznik kamienie w tle biały storczyk

Fot. AnnaPustynnikova / Getty Images

Masaż balijski wykazuje szerokie i intensywne działanie na człowieka. Stymuluje pracę układu krwionośnego i limfatycznego. Łagodzi migreny i bóle głowy, likwiduje stres i napięcie. Dzięki niemu skóra staje się wygładzona, ujędrniona, wypielęgnowana, nawilżona.

 Masaż balijski zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na szeroki dobroczynny wpływ na kondycję psychofizyczną człowieka. Doskonale odpręża, relaksuje i koi nerwy. Polecany jest osobom przemęczonym i żyjącym w stresie. Łagodzi napięcie mięśniowe, zwiększa ruchomość stawów. Redukuje bóle pleców, barków i szyi. Masaż balijski czerpie z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Ajurwedy.

Masaż balijski – wiadomości ogólne

Masaż balijski wywodzi się z wyspy Bali nazywanej wyspą szczęśliwych ludzi. Jak głosi legenda, zdolność wykonywania tego masażu przekazała ludności balijskiej bogini Lakszmi. To bogini szczęścia, bogactwa i piękna. Lakszmi posiadała cztery ręce, którymi uczyła masowania. W związku z tym na Bali masaż wykonywany jest często w wersji „na cztery ręce”.

Stanowi połączenie kilku metod, w tym: refleksoterapii, aromaterapii, ajurwedy, akupresury, indonezyjskiego masażu relaksacyjnego. Głównym celem masażu balijskiego jest wzmocnienie energii CHI i przywrócenie stanu harmonii. W konsekwencji czego znika energia zła, a dobra przyswajana jest przez organizm i krąży w nim swobodnie, co pozwala na zdrowie ducha i ciała. CHI stanowi o przebiegu życiowych procesów, jest spoiwem łączącym ciało, duszę, umysł.

Masaż balijski – opis

Oto opis masażu balijskiego:

Zabieg przeprowadza się w pozycji leżącej. Masowany kładzie się na miękkiej macie lub specjalnym łóżku do masażu. Podczas zabiegu włącza się kojącą muzykę indonezyjską, zapala świece i kadzidła. Dzięki temu jest on niesamowitym doznaniem duchowym.

Masażysta intensywnie rozciąga, rozciera, uciska, gładzi ciało. Siła ucisku w masażu balijskim jest większa niż w przypadku innych masaży. Masażysta używa dłoni i przedramion, odpowiednio balansując ciężarem swojego ciała. Ucisk punktów akupresury usuwa zastoje energetyczne, przywraca prawidłową cyrkulację, wprowadza równowagę energetyczną organizmu. Szczególnie dużo uwagi masażysta poświęca głowie, karkowi, plecom, ramionom. Wykorzystuje do masowania olejki eteryczne potęgujące wyciszenie, działanie relaksujące i rozluźniające, usprawniające przepływ krwi, poprawiające kondycję skóry. Popularne są zwłaszcza olejki: bergamotowy, jaśminowy, ylang-ylang (jagodlinu wonnego), różany.

Masaż balijski trwa około 60 minut. Po tym czasie następuje etap wyciszenia i odpoczynku. Trwa on około 15 minut. Dość częstą praktyką jest podawanie wówczas klientowi aromatycznej i gorącej herbaty imbirowej, która przyspiesza proces usuwania toksyn z organizmu. Należy pamiętać, aby na 1–2 godziny przed masażem nie przyjmować posiłków.

Zabieg oferowany jest przede wszystkim w ośrodkach SPA. Zapłaci się za niego średnio 150 zł, choć w dużych miastach ceny sięgają nawet 300 zł.

Wpływ masażu balijskiego na kondycję psychiczną

Balijski masaż zapewnia odprężenie i relaks. Pomaga zmniejszyć działanie stresu, poczucie niepokoju i stan napięcia. Wspiera leczenie depresji, łagodzi bezsenność, poprawia rytm snu. Uspokaja emocje i niweluje lęki, poprawia samopoczucie i nastrój, zmniejsza zmęczenie. Ma szczególną moc regenerowania sił witalnych.

Sprawdź ile powinien trwać masaż? wskazania i przeciwwskazania dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Działanie masażu balijskiego

Masaż balijski polecany jest do łagodzenia dolegliwości bólowych głowy, a nawet migren. Jego pozytywne działanie zauważa się wobec układu oddechowego, gdyż usprawniając krążenie tlenu w organizmie, łagodzi objawy astmy. Dodatkowo poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Zabieg pobudza krążenie krwi, dzięki czemu komórki ciała zostają lepiej dotlenione i odżywione. Oddziałuje też na pracę układu limfatycznego, likwiduje obrzęki, stymuluje detoksykację, tj. oczyszczanie organizmu z toksyn. Wspomaga działanie układu hormonalnego i normuje przemianę materii.

Balijski masaż stymuluje pracę mięśni, eliminuje ich bóle i nadmierne napięcie oraz zwalcza skurcze. Zwiększa ruchomość stawów i poprawia sprawność ruchową. W związku z tym polecany jest sportowcom i osobom zmagającym się z chorobą reumatyczną. Może być stosowany jako element rehabilitacji po urazach i kontuzjach. Stanowi dobre rozwiązanie dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem i przebywających w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach.

Działanie masażu balijskiego na skórę

Zabieg oddziałuje korzystnie na skórę. Nawilża, regeneruje, pielęgnuje, wygładza ją. Wspomaga walkę z tzw. skórką pomarańczową, czyli cellulitem, oraz utratę nadmiernej masy ciała, gdyż skutecznie rozbija komórki tłuszczowe. Dzięki akupresurze wspiera leczenie alergii. Olejek użyty do masażu sprawia, że skóra ładnie pachnie.

Masaż balijski – czy istnieją przeciwwskazania?

Masaż balijski uważany jest za bardzo bezpieczny zabieg. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem stosować go można nawet u dzieci. Liczba przeciwwskazań do wykonywania go jest stosunkowo niewielka. Z masażu balijskiego nie powinny korzystać osoby ze świeżymi złamaniach i zrostami, zmagające się ze schorzeniami skóry, takimi jak grzybica i egzema czy z niezagojonymi ranami. Przeciwwskazaniem są: choroby o podłożu wirusowym i bakteryjnym, choroba nowotworowa, zaburzenia układu krążenia, jak np. hemofilia (skaza krwotoczna będąca konsekwencją niedoboru czynników krzepnięcia). Z masażu balijskiego korzystać nie powinny kobiety w ciąży i podczas miesiączki.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
0
Polecamy
Jak wygląda masaż balijski?
Jakie daje korzyści?
Jak wygląda masaż balijski? Jakie daje korzyści? Dzień Dobry TVN
Masaż shiatsu - na co pomaga?
Przeciwwskazania do masażu shiatsu
Masaż shiatsu - na co pomaga? Przeciwwskazania do masażu shiatsu Dzień Dobry TVN
Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego?
Na czym polega masaż balijski i jakie są wskazania do korzystania z niego? TVN zdrowie
Na czym polega i na co pomaga masaż tajski?
Jakie są przeciwwskazania?
Na czym polega i na co pomaga masaż tajski? Jakie są przeciwwskazania? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty