Polub nas na Facebooku
Czytasz: Marihuana lecznicza i stosowana rekreacyjnie – zastosowanie, skutki zażywania marihuany
menu
Polub nas na Facebooku

Marihuana lecznicza i stosowana rekreacyjnie – zastosowanie, skutki zażywania marihuany

NAN

Fot: Pixabay / pixabay.com

Palenie marihuany ma pozytywne i negatywne skutki. Marihuana poprawia nastrój, wprowadza w stan euforii, działa przeciwbólowo i rozluźniająco, ale można się od niej uzależnić. Ponadto m.in. zaburza percepcję, osłabia koncentrację i zwiększa łaknienie.

Dwie podstawowe odmiany marihuany to Indica oraz Sativa. Jak wygląda marihuana? Odmiana Indica ma ciemnozielone liście, które są szerokie w porównaniu do liści roślin odmiany Sativa – mają liście jasnozielone i wąskie. Odmiany różnią się też działaniem. Indica działa bardziej uspokajająco i rozluźniająco, Sativa pobudza, wprowadza w euforię i stan wesołości.

Uprawa marihuany według polskiego prawa, legalność marihuany na świecie

Nasiona marihuany w Polsce są legalne, ale uprawa tej rośliny jest prawnie zabroniona poza odmianami wykorzystywanymi w przemysłach włókienniczym, chemicznym, papierniczym i nasiennym. Aby plantacje były legalne, potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na ich uprawę.

W czerwcu 2017 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę pozwalającą na stosowanie marihuany w celach medycznych. Surowiec do produkcji środków leczniczych powinien pochodzić z licencjonowanych upraw zagranicznych. Lecznicza marihuana dostępna jest wyłącznie na receptę.

Gdzie jest legalna marihuana? Na własny użytek można uprawiać marihuanę m.in. w Czechach, Belgii, Holandii, Hiszpanii w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii oraz w całym Urugwaju.

Medyczna marihuana – zastosowanie w leczeniu

Legalizacja marihuany do stosowania w celach medycznych możliwa jest dzięki badaniom naukowym prowadzonym nad skutecznością substancji zawartych w roślinie.

Zobacz także: Uzależnienie od marihuany – objawy i zaburzenia. Jak pomóc osobie uzależnionej?

Właściwości lecznicze marihuana zawdzięcza zawartym w roślinie substancjom – kannabinoidom, z których największe znaczenie mają tetrahydrokannabinolowi (THC) oraz kannabidiol (CBD). Marihuana medyczna pomaga w leczeniu:

  • bólu i nadmiernego napięcia mięśni w stwardnieniu rozsianym – THC i CBD mają właściwości rozluźniające i przeciwbólowe,
  • chorób nowotworowych, takich jak glejak mózgu, rak piersi, rak jelita grubego oraz rak skóry – THC hamuje rozwój nowotworów poprzez hamowanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego VEGF; VEGF uwalniany w organizmie jest również w reumatoidalnym zapaleniu stawów, retinopatii cukrzycowej, retinopatii proliferacyjnej oraz zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem,
  • skutków ubocznych chemioterapii u chorych na raka – palenie marihuany zmniejsza nudności i wymioty,
  • jaskry – zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe,
  • chorych na AIDS – marihuana lecznicza zwiększa apetyt i zapobiega szybkiej i wyniszczającej utracie wagi u osób z AIDS,
  • padaczki – próby na ludziach wykazały, że marihuana może zmniejszać częstotliwość ataków epilepsji, ale w niektórych przypadkach nie przynosi widocznych rezultatów lub nawet zaostrza chorobę, dalsze badania nad działaniem leczniczej marihuany na chorych na padaczkę stoją pod znakiem zapytania ze względu na aspekty prawne.

Przypuszcza się, że lecznicza marihuana może pozytywnie wpływać na stan zdrowia chorych na nieswoiste zapalenia jelit, chorobę Crohna i artretyzm, ponieważ wykazuje właściwości przeciwzapalne. Tezę tę wysnuwa się na podstawie badań na zwierzętach.

Olej z marihuany pozyskiwany jest z kwiatów tej rośliny i górnych liści. Bywa używany w celach leczniczych, jednak jego wytwarzanie nie jest standaryzowane. Każda próbka może mieć inne właściwości, ponieważ zależą one od jakości materiału użytego do produkcji i metod przetwarzania. Częściej stosuje się marihuanę leczniczą w formie spreju lub kapsułek.

Skutki palenia marihuany i uboczne efekty stosowania marihuany medycznej

Rekreacyjnie i zdrowotnie stosowana marihuana skutki ma podobne. Oprócz pozytywnego działania przeciwbólowego i rozluźniającego, wprowadzania w stan euforii i poprawy nastroju daje negatywne efekty.

Częstym rezultatem stosowania konopi indyjskich jest uzależnienie od marihuany. Systematyczne i długotrwałe palenie marihuany lub zażywanie jej w innej postaci powoduje tzw. tolerancję odwrotną. Oznacza to, że marihuana działanie ma coraz silniejsze. Długotrwałe palenie marihuany może powodować także zespół amotywacyjny, objawiający się:

  • zaburzeniami snu,
  • apatią,
  • ograniczeniem kontaktu z innymi osobami,
  • zaburzeniami pamięci (krótkotrwałej),
  • zaburzeniami koncentracji,
  • trudnościami w przyswajaniu nowej wiedzy,
  • trudnościami w rozwiązywaniu problemów i planowaniu,
  • zaburzeniami percepcji, w tym percepcji czasu,
  • zaburzeniami koordynacji ruchowej,
  • zanikiem zainteresowań,
  • lękiem i stanami depresyjnymi.

Zobacz także: Marihuana: skutki palenia pozytywne i negatywne

Przypuszcza się także, że marihuana negatywnie wpływa na układ oddechowy, powodując przewlekłe i nawracające infekcje, w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli. U osób ze skłonnością do zaburzeń psychicznych marihuana może wywoływać objawy schizofrenii, jeśli jest często zażywana w dużych dawkach.

Zobacz film: Czy czekolada uzależnia? Jak odzwyczaić się od jedzenia czekolady? Źródło: Wiem, co jem

Bibliografia:

  1. "Medical Marijuana for Epilepsy?"; Murali K. Kolikonda, Kavitha Srinivasan, Manasa Enja, Vishwanath Sagi, and Steven Lippmann
  2. "Cannabinoids reduce ErbB2-driven breast cancer progression through Akt inhibitionMaría M Caffarel, Clara Andradas, Emilia Mira i inni
  3. "Chemopreventive effect of the non-psychotropic phytocannabinoid cannabidiol on experimental colon cancer"; Aviello G, Romano B, Borrelli F, Capasso R, Gallo L, Piscitelli F, Di Marzo V, Izzo AA.
  4. "Inhibition of skin tumor growth and angiogenesis in vivo by activation of cannabinoid receptors"; M. Llanos Casanova, Cristina Blázquez, Jesús Martínez-Palacio, Concepción Villanueva i inni
  5. "Adverse Health Effects of Marijuana Use"; Nora D. Volkow, Ruben D. Bale, Wilson M. Compton, and Susan R.B. Weiss
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
34
27
Polecamy
Lek z marihuany będzie dostępny w sprzedaży.
Przeznaczony także dla dzieci chorych na padaczkę
Lek z marihuany będzie dostępny w sprzedaży. Przeznaczony także dla dzieci chorych na padaczkę TVN zdrowie
Marihuana:
skutki palenia pozytywne i negatywne
Marihuana: skutki palenia pozytywne i negatywne TVN zdrowie
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga?
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Magiczne właściwości czarciego pazura.
Na co pomaga?
Magiczne właściwości czarciego pazura. Na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Szanowny Panie, dziękujemy za komentarz. Staramy się, aby nasze artykuły były jak najwyższej jakości. Odnosząc się do Pana zarzutów, aby nie korzystać z polskich źródeł informacyjnych na temat marihuany, w bibliografii załączone są głównie artykuły zagraniczne. Niemniej jednak nie było to jedyne źródło, z którego korzystaliśmy. Nasze artykuły są tworzone na bazie merytorycznych źródeł (np. publikowanych w portalu mp.pl.) i sprawdzane przez lekarzy.

Odnosząc się do innych uwag, proszę zwrócić uwagę, że istnieją różne odmiany sativa indica różniące się zawartością THC i być może halucynacje nie wystąpią po zapaleniu „zwykłej samosiejki". W Polsce obowiązuje nas EBM, jak w każdym innym kraju, czyli medycyna oparta na faktach i rzetelnych badaniach. Nie możemy się również zgodzić ze stwierdzeniem, że Marihuana jest bardzo pomocna przy leczeniu astmy i wielu schorzeń związanych z oddychaniem, ponieważ dowody na lecznicze działanie marihuany nie są poparte wystarczającymi badaniami. Według znanego magazynu zagranicznego „JAMA", badania były przeprowadzone na małej próbie chorych lub nie wszystkie z nich odpowiadały standardom. Nie ma definitywnych danych o leczniczym działaniu marihuany, które można oficjalnie potwierdzić.

Mamy nadzieję, że wszystkie wątpliwości zostały przez nas wyjaśnione. Pozdrawiamy serdecznie.
Czytaj całość
Madryczlowiek
Najpierw znajdźcie prawdziwe i naukowe źródła informacji dotyczące marihuany i konopii najlepiej zagraniczne. Wiele informacji podanych w artkule jest nieprawdziych! Na przykład wymieniliście skutki zatrucia się THC ... po pierwsze aby człowiek się zatruł tetrahydrokannabinolem musiałby wypalić ok 5000 jointów w ciągu 15 minut co jest niewykonalne . W porównaniu do papierosów to nikotyną można się zatruć wypalając tylko 3 papierosy w tym samym czasie.
Po drógie marihuana nie wywołuje gorączki ale może ją wyleczyć poniewać kannabinoidy powodują że ludzkie komórki wytwarzają grubsze ściany komurkowe i stają się przez to odpornijsze.
Po trzecie marihuana NIE UZALEŻNA w takim stopniu jak papierosy i alkohol. Podany procent będzie się oddnosił do osób uzależnionych od danej substancji zażywających ją dwa razy na tydzień: uzależnieia od marihuany: ok 3%, od alkoholu ok. 14% , od papierosówpapierosów 31%.
Wszystkie informacje znalazłem na zagranicznych stronach naukowych. Wystarczy poszukać a nie kierować się własnymi przekonaniami i nie sugerować się polskimi artykułami , które zostały zlecone przez koncerny farmaceutyczne i duchownych.
-Po marihuanie nie widzi się dźwięków i nie słyszy kolorów, takie zjawiska mogą występować po narkotykach np. LSD.
-Marihuana jest bardzo pomocna przy leczeniu astmy i wielu schorzeń związanych z oddychaniem. Nie tylko można palić skręty. Dzisiaj istnieją specjalne sprzęty (waporyzery) dzięki którym można inhalować same kannabinoity bez dymu spalanego suszu. Z resztą nawet palenie skrętów nie jest tak szkodliwe jak palenie papierosów które są nie niewyobrażalne bardziej szkodliwe od marihuany.
Co do "zespołu anotywacyjnego" - nie istnieje coś takiego w przypadku marihuany. Od zapalenia zioła efekty utrzymują się do 2-3,5 godz. Człowiek jest na haju i wtedy rzeczy które normalnie są dla nas przyjemne stają się jeszcze bardziej przyjemne i sprawiają radość, ale nawet to nie wpływa na nasze obowiązki, no chyba, że wypalisz za dużo to wtedy pójdziesz spać.
Nie omówiłem jeszcze wielu aspektów tego artykułu , ale widać ,że nawet największe marki mediów nie podają prawdziwych informacji.
Prosiłbym o przeanalizowanie rez jeszcze tego artykułu i wprowadzenie poprawek aby nie kłamać w oczy waszych odbiorców.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty