Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mango – kaloryczność, właściwości i wartości odżywcze
menu
Polub nas na Facebooku

Mango – kaloryczność, właściwości i wartości odżywcze

Owoc mango w różnych konfiguracjach

Fot: nata_vkusidey / fotolia.com

Mango to jedno określenie obejmujące grupę ok. 45 różnych gatunków drzew owocowych. Popularny owoc mango zawiera dużą dawkę witaminy C, która wspiera walkę z przeziębieniami. Mango także pomaga zrzucić zbędne kilogramy, a także obniżyć cholesterol.

Mango było uprawiane już kilka tysięcy lat temu. Jego smakowe i zdrowotne właściwości doceniane są obecnie na całym świecie. Mimo znacznej słodyczy owoc mango pozwala obniżyć poziom cukru we krwi.

Mango – owoc znany od pokoleń

Owoc mango był uprawiany i doceniany w Indiach już ponad 4 tysiące lat temu. Hindusi nazywają mango „owocem bogów”. W Europie pojawiło się natomiast dopiero w XVI wieku, kiedy miały miejsce tzw. wielkie odkrycia geograficzne. We współczesnym świecie uprawy mango rozlokowane są w objętych klimatem tropikalnym częściach Ameryki, Afryki, Australii i Oceanii. Mango rośnie także w Europie. Ma 60 kcal w 100 g, z czego większość stanowią węglowodany. Zawiera dużo witaminy C, więc przyda się na przykład przy leczeniu gardła i przeziębień.

Owoc mango – właściwości

  • Mango w kosmetyce

Wiele kosmetyków dostępnych na rynku ma w składzie ekstrakt i olejek z mango. Dotyczy to zwłaszcza kosmetyków do cery dojrzałej i suchej. Właściwości nawilżające i odmładzające tych dodatków pozwalają ukoić napiętą i przesuszoną skórę, dodają jej blasku i zdrowszego, młodego wyglądu. Te właściwości mango sprawiają, że znajdziemy go także w balsamach do ciała.

  • Mango a zespół metaboliczny

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Oklahoma przekonują o możliwości uregulowania poziomu lipidów dzięki spożywaniu mango. Zmniejsza to znacznie ryzyko powstania chorób sercowo-naczyniowych. Potwierdzają to badacze z Uniwersytetu w Queensland. Ponadto przekonują o większych korzyściach płynących z „leczenia się” mango niż przyjmowania niektórych leków na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu czy w przypadku cukrzycy. Mango nie zastąpi jednak leczenia, dlatego wszelkie zmiany należy konsultować z lekarzem.

Jedzenie mango przyczynia się także do obniżenia insulinooporności i pomaga w poprawie tolerancji glukozy.

Podczas spotkania Federacji Amerykańskich Stowarzyszeń Biologii Doświadczalnej (FASEB - Federation of American Societies for Experimental Biology) zaprezentowano szereg badań, których wyniki dowodzą, że dzięki spożywaniu mango każdego dnia możliwe jest obniżenie poziomu cukru we krwi – mimo że owoc jest nasycony cukrami. Badania nie były jednak przeprowadzone na ludziach, tylko myszach, dlatego nie można odnieść tych wyników w sposób pewny do ludzi.

  • Mango a odchudzanie

Badania grupy naukowców z Kamerunu pokazują, że afrykańskie mango – dokładniej wyciąg z nasion tego owocu – pomaga w relatywnie szybkim pozbyciu się zbędnych kilogramów. W Stanach Zjednoczonych tabletki z ekstraktem z mango są niezwykle popularne, bardziej niż inne specyfiki wspomagające proces odchudzania.

Zobacz także: Liczi – jakie ma właściwości i jak je spożywać

Doniesienia Kameruńczyków nie wzbudzają jednak optymizmu wśród szerszego grona naukowców – jest to tylko suplement, a jego pozytywne działanie spowodowane jest zawartością błonnika w ekstrakcie z mango. Błonnik przyczynia się do regulacji wypróżnień i wypełnienia żołądka, tak aby nawet po niewielkim posiłku długo odczuwać sytość. Uczeni podają ponadto w wątpliwość bezpieczeństwo stosowania ekstraktu z nasion mango. Obawy wywołuje taka zawartość błonnika, która może zaburzyć przyswajanie wartościowych składników.

  • Mango a nowotwory

Zawarte w mango substancje podejrzewane są o powstrzymywanie rozwoju raka piersi oraz okrężnicy.

Wyciągi z mango poddawane były testom na komórkach nowotworowych białaczki, płuc, piersi, prostaty i okrężnicy. Wyniki badań wskazywały najlepsze działanie mango w przypadku nowotworów piersi i okrężnicy – ekstrakty z tego owocu hamowały wzrost komórek poprzez tzw. śmierć komórkową (apoptozę) przy jednoczesnym braku naruszenia komórek niezaatakowanych przez nowotwór. Przyczyniły się do tego polifenole zawarte w mango.

Zobacz film: Jakie wartości odżywcze mają owoce? Źródło: Wiem co jem

Jak wybrać, obrać i jeść mango?

Skórka dojrzałego mango powinna mieć barwy zarówno czerwone, jak i żółte oraz zielone. Całkowicie zielone owoce są niedojrzałe, czerwone zaś – przejrzałe. W mango nadającym się do spożycia skórka się nie klei, za to lekko ugina pod naciskiem palca. W okolicy szypułki owoc wydziela przyjemny zapach.

Przed obraniem mango należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Owoc trzeba umieścić na desce w pozycji pionowej – ogonkiem w dół. Następnie należy odciąć szersze boki, a miąższ, który znajduje się wewnątrz skórki, naciąć dogłębnie tak, by powstała kratka. Teraz wystarczy odgiąć skórkę w taki sposób, by kostki były wypukłe – wystarczy odciąć je nożem przy samej skórce. Można zjeść same kawałki albo dodać do deseru (np. sernika na zimno) lub ulubionej sałatki.

Spożycie mango – przeciwwskazania

Osoby cierpiące na kamicę szczawianowo-wapniową powinny wystrzegać się jedzenia mango. Jest to spowodowane obecnością w miąższu szczawianów. Owoc ten może również wywołać reakcję alergiczną – po spożyciu pojawiają się podrażnienia skóry i wysypka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
235
8
Polecamy
Bardzo modne jagody acai – jak je stosować i czy naprawdę pomagają w odchudzaniu?
Bardzo modne jagody acai – jak je stosować i czy naprawdę pomagają w odchudzaniu? Dzień Dobry TVN
Pomelo – właściwości i wartości odżywcze owocu
Pomelo – właściwości i wartości odżywcze owocu TVN zdrowie
Jedzenie skórki od banana wspomaga odchudzanie.
Owoce tropikalne – charakterystyka i właściwości
Jedzenie skórki od banana wspomaga odchudzanie. Owoce tropikalne – charakterystyka i właściwości Dzień Dobry TVN
Afrykańskie mango (african mango) – działanie, właściwości i dawkowanie
Afrykańskie mango (african mango) – działanie, właściwości i dawkowanie TVN zdrowie
Komentarze (1)
Mario
Odkad jem mango,wstajemy we dwoch z rana!
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?