Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maltitol – zalety i wady naturalnego zamiennika cukru
menu
Polub nas na Facebooku

Maltitol – zalety i wady naturalnego zamiennika cukru

 Cukier na drewnianej łyżce na drewnianym stole

Fot. kirisa99 / Getty Images

Maltitol to substancja słodząca – niemal tak samo słodka, jak zwykły cukier, ale o zdecydowanie niższej wartości kalorycznej i indeksie glikemicznym. Stosowany jest w przemyśle spożywczym do produkcji żywności light. Można go także wykorzystywać w gospodarstwie domowym.

Maltitol – tak jak ksylitol czy erytrytol – należy do grupy półsyntetycznych słodzików, tzw. polioli. Takie substancje słodzące nie są pozbawione wad, ale warto stosować je jako zamienniki zwykłego cukru, którego nadmiar w diecie jest znacznie bardziej szkodliwy dla zdrowia.

Czym jest maltitol i syrop maltitolowy?

Poliole to alkohole wielowodorotlenowe, czyli takie, które posiadają w cząsteczce więcej niż jedną grupę hydroksylową (-OH). Są to naturalne związki organiczne (bez sztucznych dodatków), które pozyskuje się z roślin w procesach złożonej obróbki chemicznej. Maltitol pozyskiwany jest zwykle w reakcji redukcji maltozy znajdującej się w ziarnach kukurydzy.

Maltitol lub syrop maltitolowy stosowany jest najczęściej jako substancja słodząca w produkcji dietetycznej żywności, np. dla osób odchudzających się czy diabetyków. Na oficjalnej liście dodatków spożywczych oznaczony jest symbolem E965. Jako słodzik maltitol dostępny jest w sklepach w postaci kryształków przypominających wyglądem tradycyjny biały cukier.

Czym zastąpić cukier? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Czym zastąpić cukier? Źródło: 36,6.

Właściwości maltitolu

Maltitol nie różni się smakiem od zwykłego cukru, choć jego słodycz określa się jako mniejszą o 10–40% w stosunku do słodyczy sacharozy. Z tego względu w produktach spożywczych często wykorzystywany jest razem ze słodzikami syntetycznymi, takimi jak aspartam czy sacharyna. Te mogą być od białego cukru nawet kilka tysięcy razy słodsze, ale rozpadają się w wysokich temperaturach i nie nadają produktom pożądanej tekstury. Maltitol jest termostabilny. Ponadto jest higroskopijny i łatwo rozpuszcza się w wodzie, tak samo jak cukier. Dzięki temu z powodzeniem może go zastępować w procesach gotowania czy pieczenia.

O ile własności fizyczne maltitolu podobne są do właściwości cukru, jego odmienna budowa chemiczna sprawia, że jest zupełnie inaczej metabolizowany w organizmie. Ma blisko o połowę niższą wartość energetyczną niż sacharoza. Porcja 100 g dostarcza około 210 kcal, podczas gdy taka sama ilość białego cukru – blisko 400 kcal. Zdecydowanie niższy jest także indeks glikemiczny maltitolu – wynosi 36, podczas gdy IG cukru to 68. Większość polioli nie wchłania się w jelicie cienkim, lecz ulega rozpadowi w jelicie grubym, gdzie jest fermentowana przez mikroflorę jelitową. W związku z niewielką absorbcją maltitol nie zwiększa gwałtownie stężenia glukozy we krwi i nie wywołuje silnej odpowiedzi insulinowej.

Zalety maltitolu

Maltitol to substancja słodząca odpowiednia dla osób, które dbają o linię lub walczą z nadwagą. Można stosować go także – w odróżnieniu od niektórych spośród dostępnych na rynku słodzików – w diecie bezglutenowej lub w przypadku nietolerancji laktozy. Używania maltitolu nie wyklucza cukrzyca, choć dla diabetyków bardziej odpowiedni jest np. erytrytol, którego indeks glikemiczny jest zerowy.

Poliole, w tym maltitol, mają także tę zaletę, że nie zwiększają ryzyka wystąpienia próchnicy zębów. Nie są one bowiem – tak jak zwykły cukier – metabolizowane przez bakterie bytujące w jamie ustnej.

Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez słodkości, dzięki zastosowaniu maltitolu mogą ograniczyć spożywanie cukrów prostych, których nadpodaż w diecie uznawana jest obecnie za jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych – nadwagi i otyłości, niskiej odporności, nowotworów, cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, zawałów i udarów.

PolecamyJakie produkty mogą zastąpić biały cukier?

Szkodliwość maltitolu

Mimo licznych zalet maltitol nie jest produktem doskonałym i może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Światowa Organizacja Zdrowia nie ustaliła wprawdzie dla polioli wskaźnika maksymalnego dziennego spożycia, co oznacza, że (w odróżnieniu od syntetycznych słodzików) w umiarkowanej ilości są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jednak w związku ze sposobem, w jaki metabolizowane jest w organizmie, maltitol może wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Poliole ulegają fermentacji w jelicie grubym, w związku z czym powodują niekiedy wzdęcia, gazy, biegunki. Zmieniając naturalną motorykę przewodu pokarmowego, maltitol może przyczynić się do odwodnienia lub zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Sytuacja taka dotyczy jednak przypadku spożycia nadmiernej ilości słodzika (ponad 50 g na dobę lub ponad 25–30 g w jednorazowej dawce), co w praktyce raczej się nie zdarza. Istnieją także osoby o szczególnej wrażliwości (np. z zespołem jelita drażliwego), które mogą mieć mniejszą tolerancję na maltitol. Dla nich najkorzystniejszym zamiennikiem cukru z grupy polioli jest erytrytol, który jako jedyny wchłaniany jest w jelicie cienkim.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Zamienniki cukru – dlaczego warto je stosować i które wybierać?
Zamienniki cukru – dlaczego warto je stosować i które wybierać? TVN zdrowie
Szkodliwość cukru – jak cukier wpływa na organizm?
Szkodliwość cukru – jak cukier wpływa na organizm? Dzień Dobry TVN
Cukier czy słodzik?
Porównanie słodzików i cukru, wybór substancji słodzącej
Cukier czy słodzik? Porównanie słodzików i cukru, wybór substancji słodzącej TVN zdrowie
Cukier nie… krzepi.
Dlaczego lepiej z nim nie przesadzać? 
Cukier nie… krzepi. Dlaczego lepiej z nim nie przesadzać?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby