Polub nas na Facebooku
Czytasz: Majtki poporodowe jednorazowe lub wielorazowe – jakie są najlepsze?
menu
Polub nas na Facebooku

Majtki poporodowe jednorazowe lub wielorazowe – jakie są najlepsze?

Kobieta w bieliźnie

Fot: iascic / gettyimages.com

Majtki poporodowe dzieli się na jednorazowe i wielorazowe. Oba typy mają swoje wady i zalety. Wybór odpowiednich majtek poporodowych jest konieczny, aby zapewnić właściwy dostęp powietrza do ran, co sprzyja ich gojeniu.

Majtki poporodowe to jeden z podstawowych elementów wyprawki przyszłej mamy do szpitala. Bez względu na to, czy poród zakończy się cesarskim cięciem czy porodem naturalnym, majtki poporodowe znajdą zastosowanie w każdym przypadku. Po porodzie bowiem dochodzi do intensywnego obkurczania się i oczyszczania macicy, co objawia się skurczami w okolicy podbrzusza oraz krwawieniem.

Po co są majtki poporodowe?

Majtki poporodowe służą przede wszystkim podtrzymaniu wkładki lub podpaski poporodowej, ułatwiając poruszanie się kobiety po porodzie. Powinny być przede wszystkim przewiewne, nie wywierać ucisku i zapewnić komfort świeżo upieczonej mamie. Krwawienie z dróg rodnych utrzymuje się zazwyczaj do 6 tygodni po porodzie, czyli przez czas połogu. W pierwszych dniach po porodzie krwawienie jest szczególnie nasilone. Konieczne jest wtedy stosowanie odpowiednich podkładów lub podpasek poporodowych. By jednak w miarę swobodnie się poruszać, stosuje się majtki poporodowe, które te podpaski podtrzymują. Bardzo ważną cechą majtek poporodowych jest to, by nie wywierały ucisku na okolice podbrzusza po cesarce, a także nie ocierały i gwarantowały przewiewność po porodzie naturalnym.

Jakie majtki po porodzie wybrać?

W pierwszych dobach po porodzie najlepiej stosować specjalne majtki wielorazowe siateczkowe bądź jednorazowe. W kolejnych dniach, po wyjściu ze szpitala, można sięgnąć już po majtki bawełniane. Ważne jest to, by zawartość bawełny w bieliźnie używanej po porodzie była jak największa – optymalnie nawet 100 procent. Bawełna jest materiałem przepuszczającym powietrze i najlepiej sprawdzi się w czasie połogu. Miękkość bawełny powoduje, że rany krocza czy podbrzusza nie ucierpią, a bielizna nie powoduje podrażnienia tych okolic. Majtki poporodowe nie powinny mieć szwów wywierających znaczny ucisk, elementów ozdobnych ani dużych domieszek sztucznych materiałów i barwników. Pot sprzyja gromadzeniu się bakterii, co z kolei sprzyja infekcjom, a ucisk na ranę po cesarce nie tylko utrudnia jej gojenie się, ale przede wszystkim wywołuje dyskomfort.

Dobierając bieliznę poporodową, należy liczyć się z zabrudzeniem bielizny poprzez nasilone krwawienie z dróg rodnych, a takie plamy są bardzo trudne w usunięciu.

Jednorazowe majtki poporodowe

Majtek jednorazowych, jak sama nazwa wskazuje, nie poddaje się praniu ani czyszczeniu. Zakłada się je raz, a po użyciu po prostu wyrzuca. Mimo że są wychwalane przez producentów jako przepuszczalne dla powietrza i doskonałe pod względem higieny, kwestia ta jest dość dyskusyjna. Taki typ bielizny może być wykonany z różnych materiałów. Absolutnie przeciwwskazane są majtki poporodowe jednorazowe wykonywane z fizeliny poliestrowej. Lepiej sprawdzają się majtki z polipropylenu, lecz i te nie są do końca idealnym wyborem. Materiał wydaje się delikatny i same majtki nie powodują ucisku, w praktyce mogą jednak podrażniać i powodować nadmierne pocenie się skóry.

Jak wrócić do formy po porodzie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wrócić do formy po ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Majtki poporodowe wielorazowe

Majtki poporodowe z siateczki wydają się najlepszym wyborem, szczególnie w pierwszych dobach po porodzie. Mają oczka różnej wielkości, co pozwala na swobodny przepływ powietrza. Nie powodują ucisku, nie ocierają skóry i dobrze podtrzymują podpaski poporodowe. Majtki siateczkowe są miękkie w dotyku. Wielokrotność użytku oznacza, że po użyciu można je po prostu wyprać, stosując się do zaleceń producenta. Majtki siateczkowe są nieco droższe niż majtki jednorazowe, lecz cieszą się znacznym powodzeniem i uznaniem wśród mam.

Majtki poporodowe po cesarce a po naturalnym porodzie

Bez względu na to, czy poród odbył się drogą cesarskiego cięcia czy naturalnie, konieczne jest zachowanie właściwej higieny, gdyż krwawienie połogowe występuje w obydwu przypadkach. Poród naturalnym obarczony jest ryzykiem okaleczeń krocza, które musi być odpowiednio pielęgnowane w czasie porodu oraz już po nim. W okresie połogu konieczne jest przeciwdziałanie infekcjom tych okolic. Majtki poporodowe powinny zapewniać dostęp powietrza i zapobiegać dodatkowym otarciom krocza. Po cesarce natomiast majtki poporodowe powinny dodatkowo chronić ranę. Wysoki stan majtek poporodowych osłania ranę na brzuchu, co zapobiega jej ocieraniu przez spodnie ubrane bezpośrednio na bieliznę. Jakikolwiek dodatkowy ucisk i drażnienie rany przez szwy zwykłej bielizny nie tylko utrudnia gojenie, lecz również nasila ból związany z raną brzucha.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
3
Polecamy
Podpaski poporodowe – jakie podpaski wybrać i czy są konieczne?
Podpaski poporodowe – jakie podpaski wybrać i czy są konieczne? TVN zdrowie
Bawełniane majtki ciążowe – jakie są i jakie wybrać?
Zalety noszenia majtek ciążowych na brzuch
Bawełniane majtki ciążowe – jakie są i jakie wybrać? Zalety noszenia majtek ciążowych na brzuch Dzień Dobry TVN
Majtki bawełniane – jak je dobrze dopasować?
Majtki bawełniane – jak je dobrze dopasować? Dzień Dobry TVN
Jak długo trwa połóg po cesarskim cięciu?
Kiedy można współżyć?
Jak długo trwa połóg po cesarskim cięciu? Kiedy można współżyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty