Polub nas na Facebooku
Czytasz: Magnez w ciąży – dlaczego jest ważny i czy niedobór zagraża dziecku
menu
Polub nas na Facebooku

Magnez w ciąży – dlaczego jest ważny i czy niedobór zagraża dziecku

NAN

Fot: fotolia.com

Magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla kobiety w ciąży. U kobiety ciężarnej odnotowuje się jego większe zapotrzebowanie, które wynika przede wszystkim z potrzeb płodu. Niedobór magnezu może być groźny i prowadzić nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu. 

Magnez to pierwiastek, który pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. U kobiet w ciąży jest szczególnie ważny nie tylko dla mamy, ale również rozwijającego się w jej łonie dziecka. Niedobór magnezu może wpływać na niską masę urodzeniową dziecka, zaburzać procesy kostnienia, a także powodować komplikacje porodowe. Jeśli nawyki żywieniowe stosowane przez ciężarną nie pokrywają dziennej, zalecanej dawki, należy go suplementować. Warto jednak podkreślić, że każdorazowe tego typu działanie należy skonsultować ze specjalistą.

Magnez w ciąży – dlaczego jest ważny?

Magnez bierze czynny udział w przemianie materii i w wielu procesach enzymatycznych i metabolicznych. Ponadto u kobiet w ciąży zwiększa się objętość krwi krążącej i to m.in. za sprawą magnezu możliwe jest utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego krwi. Magnez w ciąży i nie tylko odpowiada za ochronę przed chorobami naczyń krwionośnych, gdyż to on uniemożliwia odkładanie złogów cholesterolu. Ponadto pozytywnie wpływa na krzepliwość krwi. Warto podkreślić, że właściwe stężenie magnezu ma również wpływ na odpowiedni poziom wapnia, dzięki czemu w duecie odpowiedzialni są za moc kości i szkliwa zębów. Magnez jest również pierwiastkiem, który wspiera układ nerwowy ciężarnej – niweluje zmęczenie, odpręża oraz łagodzi zdenerwowanie. Właściwy poziom magnezu w organizmie zapobiega skurczom (np. łydek) i tworzeniu się kamieni nerkowych.

W jakich produktach znajdziemy magnez? Zobaczcie sami:

Zobacz film; Magnez jest dobry na wszystko. W jakich produktach go znajdziesz? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Jaka jest właściwa dawka magnezu w ciąży?

Dobowa dawka magnezu u dorosłej osoby to 6 mg na kg masy ciała na dobę. Natomiast podczas ciąży zaleca się nawet dwukrotne zwiększenie spożycia tego makroelementu. Stosowane dawki doustnej suplementacji magnezu wahają się od 200 do 1000 mg na dobę w zależności od stopnia niedoboru. Dlatego też, jeśli niedobory magnezu zostaną stwierdzone jeszcze przed ciążą, warto rozważyć suplementację (np. na 3-4 miesiące przed planowanym poczęciem), jednak zawsze pod kontrolą lekarza.

Zobacz także: Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży?

Czy niedobór magnezu w ciąży zagraża dziecku i matce?

Niedobór magnezu jest stanem, który niekorzystnie wpływa zarówno na ciężarną, jak i na płód. Brak magnezu w ciąży objawia się pogorszeniem ogólnego samopoczucia ciężarnej. Kobieta może zauważyć także objawy, takie jak: zmęczenie, apatia, skłonność do płaczu, rozdrażnienie, bezpodstawne zdenerwowanie, ociężałość. Niedobór magnezu w ciąży może objawiać się także bólami głowy, zaburzeniami rytmu serca, skurczami mięśni, bezsennością, nadciśnieniem tętniczym i bólami mięśni. Niedobory magnezu dotyczą wielu ciężarnych, gdyż niskie stężenie wynika z przewlekłych stresów, długotrwałego spożywania dużej ilości kawy i alkoholu, a także nierzadko jako efekt niewłaściwego odżywiania, kuracji odchudzających oraz stosowania leków (uspokajających, przeczyszczających, antykoncepcyjnych). Dlatego też tak ważne jest, aby poziom magnezu w organizmie zarówno starającej się o dziecko, jak i ciężarnej był odpowiedni.

Czy wiesz, jak zdrowo się odżywiać? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Magnez w ciąży: czy należy go suplementować? – źródła magnezu

Warto pamiętać, że niedobory w ciąży są niebezpieczne dla matki i dziecka, dlatego też jak najszybciej należy im przeciwdziałać. Warto jednak podkreślić, że jakakolwiek suplementacja magnezu musi być uzgodniona ze specjalistą – nie można o niej decydować samodzielnie. Oprócz tego należy zwrócić również uwagę na zmianę nawyków żywieniowych na takie, które dostarczą go do organizmu jak najwięcej. Dobrym źródłem magnezu w pożywieniu są produkty spożywcze, takie jak: kasza gryczana, szczaw, pestki dyni, szpinak, soja, kiełki pszenicy, botwina, komosa ryżowa, fasola, nasiona, mąki pełnoziarniste, natka pietruszki, rukola, jarmuż, gorzka czekolada, płatki owsiane, banany, mleko, kiwi, suszone owoce i wiele innych. Warto również pamiętać o spożywaniu wód wysokomineralizowanych, które nie tylko skutecznie nawadniają organizm, ale również dostarczają ważnych pierwiastków.

Zobacz także: Nadmiar magnezu – kiedy występuje? Jakie daje objawy? Nadmiar magnezu a ciąża

Nadmiar magnezu w ciąży – czy jest groźny?

Nadmiar magnezu w ciąży zdarza się niezwykle rzadko, jednak może wystąpić i jest groźny zarówno dla matki, jak i dziecka. Objawami nadmiaru magnezu są m.in.: osłabienie (w tym osłabienie mięśni), zmęczenie, zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, trudności w oddychaniu, mrowienie w rękach i nogach oraz biegunka. Nadmiar magnezu w ciąży powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia pracy serca i układu nerwowego. Dlatego też tak ważne jest, aby każdorazowa suplementacja magnezu w ciąży była konsultowana ze specjalistą. Tylko wtedy możliwe jest dobranie właściwej dla organizmu dziennej dawki tego pierwiastka.

W ciele kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian. O jakich mowa? Zobaczcie:

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Bibliografia:

  1. http://nekk.pl/klienci/smartpharma/www/public/files/stanowisko_ekspertow.pdf
  2. http://polozna.pzwl.pl/wp-content/uploads/2017/04/witaminy.pdf
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
1
Polecamy
Anemia w ciąży - z czego wynika?
Objawy anemii w ciąży.
Leczenie niedokrwistości - dieta w anemii
Anemia w ciąży - z czego wynika? Objawy anemii w ciąży. Leczenie niedokrwistości - dieta w anemii Dzień Dobry TVN
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować?
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować? Dzień Dobry TVN
Elektrolity w ciąży – czy są potrzebne i jak je przyjmować?
Elektrolity w ciąży – czy są potrzebne i jak je przyjmować? TVN zdrowie
Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu.
Jakie są skutki niedoboru magnezu dla zdrowia?
Objawy i leczenie hipomagnezmii
Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu. Jakie są skutki niedoboru magnezu dla zdrowia? Objawy i leczenie hipomagnezmii TVN zdrowie
Komentarze (2)
anna
w czasie ciąży warto zrobić trochę rozszerzone badania. mój lekarz np. zlecił mi zbadanie poziomu magnezu i kilku innych minerałów
Czytaj całość
kilka
W ciąży chodziłam podenerwowana i zastanawiałam się czy to przez ciążę, czy jest coś więcej. Od kiedy przerzuciłam się na witaminy z magnezem, kwasem foliowym, dha i jodem w jednej tabletce, to nastrój od razu mi się poprawił!
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty