Polub nas na Facebooku
Czytasz: Macromax - dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje i skutki uboczne stosowania tego leku
menu
Polub nas na Facebooku

Macromax - dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje i skutki uboczne stosowania tego leku

Getty Images

Macromax to lek, który przepisuje się między innymi przy zakażeniach dróg oddechowych i skóry czy niektórych chorobach przenoszonych drogą płciową. Jak wygląda jego dawkowanie? Z jakimi skutkami ubocznymi trzeba się liczyć, biorąc ten preparat? Sprawdź.

Macromax to lek, który lekarze przepisują przede wszystkim w przypadku infekcji wywołanych drobnoustrojami, wrażliwymi na azytromycynę. Do grona tego typu zakażeń możemy zaliczyć między innymi infekcje zatok czy gardła, stany zapalne migdałków, zapalenia oskrzeli czy płuc, zakażenia ucha środkowego oraz zakażenia skóry, tkanek miękkich oraz układu moczowo-płciowego. Lek ten podaje się czasami również we wczesnym stadium boreliozy. Co ważne, Macromax zalicza się do grupy antybiotyków, czy preparatów wydawanych wyłącznie na receptę. Leczenie tym środkiem trwa przeważnie do 5-ciu dni.

Przeczytaj też: Czy leki roślinne pomogą w leczeniu boreliozy?

Macromax – dawkowanie

Jak stosować Macromax? Lek ten ma postać tabletek powlekanych i zażywa się go doustnie raz na dobę. Preparat należy przyjąć godzinę przed posiłkiem lub dwie po. Czy dawka ta może ulec zmianie? Oczywiście, jednakże decyzję tę musi podjąć lekarz. Medyk z pewnością będzie brał pod uwagę nie tylko stan chorego, ale także schorzenie z którym walczy, wiek i masę ciała.

Zazwyczaj jednak dorośli i dzieci (powyżej 45 kilogramów) będą przyjmować jedną tabletkę Macromax przez 3 dni. W przypadku wczesnego stadium boreliozy na recepcie będzie zapisana jedna dawka (1000 mg) i 4 dawki (500 mg), przyjmowane po jednej każdego dnia.

Jeśli Macromax zostanie przepisany osobom z trądzikiem pospolitym (jest to możliwe tylko w przypadku osób dorosłych), przez 3 dni stosuje się jedną tabletkę (500 mg), a później przez 9 tygodni jedną tabletkę raz na tydzień (500 mg).

A co z zakażeniami układu moczowo- płciowego, wywołanymi przez chlamydie? W takich przypadkach lekarz poleci przyjąć jednorazowo 1000 mg Macromax.

Przeczytaj też: Czy leki bez recepty są bezpieczne?

Macromax – przeciwwskazania

Kto nie powinien przyjmować Macromax? Bez wątpienia ci pacjenci, u których wykryto nadwrażliwość na azystomycynę, erytromycynę lub na inny antybiotyk, zaliczany do grupy makrolidów czy ketolidów lub też na substancję pomocniczą, występującą w tym środku. Z braniem Macromixu powinny wstrzymać się także kobiety w ciąży, ponieważ azytromycyna przenika do mleka matki. Jednakże w wyjątkowych przypadkach lekarz może postanowić inaczej.

Macromax z dużą ostrożnością powinni przyjmować chorzy z ciężką niewydolnością wątroby, a także ci, u których często dochodzi do zaburzeń rytmu serca.

Macromax – skutki uboczne

Przyjmowanie jakiegokolwiek leku wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Na jakie działania niepożądane należy się nastawić w przypadku zażywania Macromax?

Bardzo często pacjenci zażywający ten lek skarżyli się na biegunki. Często natomiast na bole głowy i brzucha czy wymioty. U niektórych chorych przyjmujących Macromax dochodziło także czasami do drożdżycy, zakażenia pochwy, zapalenia płuc, żołądka, jelit, błony śluzowej nosa i jamy ustnej. Poza tym odnotowywano także niekiedy zaburzenia oddechowe, jadłowstręt, nerwowość, bezsenność, senność, zaburzenia smaku i widzenia, uderzenia gorąca, duszności, krwawienie z nosa, zaparcia, wzdęcia, wysypkę, pokrzywkę, suchość skóry, nadmierną potliwość, świąd, bóle mięśni, gorączkę czy obrzęk na twarzy. Bardzo rzadko pacjenci wskazywali na pobudzenie, nadwrażliwość na światło, czy zaburzenia czynności wątroby.

Przeczytaj też: Leki rozkurczowe na jelita, brzuch, nerki i inne dolegliwości

Macromax – interakcje

Antybiotyku Macromax nie zależy łączyć z niektórymi lekami. W związku z tym podczas lekarskiej wizyty poinformuj swojego lekarza o preparatach, które zażywasz chwilowo lub od dłuższego czasu.

Macromax z pewnością nie powinien być przyjmowany razem z preparatami zawierającymi w składzie alkaloidy sporyszu, środków zobojętniających sok żołądkowy, leki z digoksyną i kolchicyną, astemizolem, alfentanylem, statyną czy cisaprydem. Poza tym niebezpieczne okaże się też połączenie z doustnymi środkami przeciwzakrzepowymi z grupy pochodnych kumaryny, cyklosporyną, ryfabutyną, teofiliną czy terfenadyną.

Zobacz też film: Jak uporządkować leki?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
6
Polecamy
Azytromycyna:
jakie są wskazania do jej stosowania i skutki uboczne?
Azytromycyna: jakie są wskazania do jej stosowania i skutki uboczne? TVN zdrowie
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Flegamina (tabletki) - ulotka, dakowanie, działanie i skład leku na kaszel
Flegamina (tabletki) - ulotka, dakowanie, działanie i skład leku na kaszel TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?