Polub nas na Facebooku
Czytasz: Łuszczyca krostkowa, czyli krostkowica – nietypowa postać łuszczycy
menu
Polub nas na Facebooku

Łuszczyca krostkowa, czyli krostkowica – nietypowa postać łuszczycy

NAN

Fot: jpkirakun / fotolia.com

Łuszczyca krostkowa to rzadko spotykana postać łuszczycy. Jej charakterystycznym objawem są pojawiające się na skórze ropne krostki. Choroba występuję najczęściej wśród osób starszych, jednak sporadycznie obserwuje się ją również u dzieci, nastolatków i ciężarnych kobiet.

Łuszczyca to przewlekła i nawracająca choroba skóry, która występuje dosyć powszechnie. Niestety, do tej pory nie udało się opracować terapii, która mogłaby w pełni wyeliminować przyczyny jej wystąpienia. Łuszczyca krostkowa jest szczególnie dokuczliwa i może wiązać się z licznymi objawami ogólnoustrojowymi.

Objawy łuszczycy krostkowej

Łuszczyca krostkowa, nazywana również krostkowicą, podobnie jak zwyczajna łuszczyca, polega na wzmożonym namnażaniu się komórek naskórka. Proces, który u zdrowego człowieka zajmuje około miesiąca, skraca się do 4 dni. W jego wyniku skóra łuszczy się i powstają charakterystyczne łuskowe zmiany, które mają tendencję do zaogniania. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne – do niepokojących objawów doprowadzają komórki własnego układu odpornościowego. Krostki występują równolegle ze zmianami łuszczycowymi lub je wyprzedzają. Zazwyczaj są niewielkie i zaognione, a w ich wnętrzu gromadzi się ropa. W przypadku łuszczycy krostkowej uogólnionej zmiany mogą objąć całą powierzchnię skóry, najczęściej obserwuje się jednak łuszczycę krostkową dłoni i stóp.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Zobacz film: Łuszczyca. Źródło: 36,6.

Oprócz symptomów dermatologicznych mogą pojawiać się również objawy ogólne – podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty, ból głowy i stawów. Badania laboratoryjne zazwyczaj wykazują podwyższony odczyn Biernackiego (OB) i leukocytozę. W przebiegu łuszczycy krostkowej obserwuje się również objaw Nikolskiego – spełzanie naskórka podczas pocierania skóry. Ostra postać choroby wymaga natychmiastowego leczenia. Do dermatologa należy zgłosić się niezwłocznie po zaobserwowaniu objawów.

Zobacz także: Jak objawia się łuszczyca dłoni? Przyczyny przewlekłej choroby skóry i jej leczenie

Przyczyny łuszczycy krostkowej

Niestety, podłoże choroby nie zostało do końca rozpoznane. Na pewno na wystąpienie objawów znaczny wpływ ma podłoże genetyczne – osoby, których bliscy mieli podobne problemy, znajdują się w grupie szczególnego ryzyka. Łuszczycy krostkowej może sprzyjać ponadto szereg innych czynników. Zmiany mogą pojawiać się bezpośrednio po innych chorobach – groźne są niektóre infekcje oraz żółtaczka cholestatyczna. Ryzyko wystąpienia objawów znacznie zwiększa się wśród palaczy, w czasie ciąży i u osób z niskim poziomem wapnia. Na chorobę bardzo narażone są także osoby po 50. roku życia.

Leczenie łuszczycy krostkowej

Leczenie łuszczycy krostkowej w głównej mierze skupia się na łagodzeniu symptomów łuszczycy. Podczas terapii wykorzystuje się leki zewnętrzne i doustne, świetne efekty może dawać także fototerapia. Leki immunosupresyjne hamują działalność układu immunologicznego, oprócz tego wykorzystuje się również maści z kwasem salicylowym, cygnoliną i sterydami. Umożliwiają usuwanie martwego naskórka i łagodzenie zmian. Bardzo często w terapii łuszczycy podaje się retinoidy – związki będące pochodnymi witaminy A, różnicujące komórki nabłonkowe. Ulgę w krostkowicy dają okłady i kąpiele w płatkach owsianych. Fototerapia pozwala na ograniczenie stanu zapalnego i przyspieszenie gojenia zmian.

Domowe leczenie łuszczycy krostkowej

Leczenie łuszczycy krostkowej to długotrwały i wymagający proces, który może ciągnąć się latami. Można go jednak wspomóc, wykorzystując substancje znajdujące się w każdym domu. Przede wszystkim kluczowe jest zachowanie właściwej higieny. Chorzy powinni często się myć i wykorzystywać środki kosmetyczne, które nie podrażniają skóry. Należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych preparatów hipoalergicznych. Lepiej brać prysznic – korzystanie z wanny może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia naskórka, szkodliwie może działać również mydło. Należy także dbać o właściwe natłuszczenie skóry. Jeżeli zmiany dotykają okolic głowy lub twarzy, konieczna jest rezygnacja z niektórych farb do włosów, prostownicy czy lokówki. Uważać należy także z suszeniem włosów – zwłaszcza gorącym nawiewem.

Zobacz także: Łuszczyca paznokci – diagnozowanie i leczenie zmian na paznokciach

Leczenie łuszczycy krostkowej warto wspomagać optymalną dietą. Dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji ma olbrzymi wpływ na przebieg procesu gojenia. Przede wszystkim należy zadbać o właściwy poziom witamin i minerałów. Pacjenci powinni zatroszczyć się o to, by posiłki dostarczały do ich organizmów witaminę A, D i kwasy omega-3. Należy spożywać dużo warzyw, owoców i ryb. Lepiej ograniczyć spożywanie kawy, mocnej herbaty, czekolady, wieprzowiny i ostrych przypraw. Konieczne będzie również podejmowanie aktywności fizycznej – spacery lub jazda na rowerze wpływają pozytywnie na ukrwienie i wzmocnienie organizmu. W ich czasie należy jednak używać kremu z filtrem UV, który zapobiega dodatkowemu podrażnieniu skóry. Pamiętać trzeba również o tym, że stres jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia objawów łuszczycy krostkowej – należy go unikać i nauczyć się z nim radzić. Leczeniu sprzyja odpoczynek i relaks.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
115
21
Polecamy
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Łuszczyca głowy – leczenie łuszczycowych zmian na głowie
Łuszczyca głowy – leczenie łuszczycowych zmian na głowie TVN zdrowie
Łuszczyca – rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie
Łuszczyca – rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (2)
isa
Ula zastosuj Linomag maść .Pomogło.
Czytaj całość
Ula
Tego się nie da wyleczyć, ciągle powraca :(
Czytaj całość
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki