Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lubrykanty. Jaki wybrać żel intymny?
menu
Polub nas na Facebooku

Lubrykanty. Jaki wybrać żel intymny?

NAN

Fot: zinkevych / fotolia.com

Lubrykant to preparat, którego zadaniem jest nawilżanie pochwy lub odbytu, co ułatwia stosunek seksualny, zwłaszcza w przypadku nadmiernej suchości tych części ciała. Żele intymne zapobiegają podrażnieniom i otarciom, a niekiedy działają przeciwzapalnie oraz stymulująco.

Lubrykant nie jest wynalazkiem naszych czasów, ponieważ już w starożytności poszukiwano sposobów na uprzyjemnienie stosunku seksualnego kobietom, które zmagały się z nadmierną suchością pochwy. W antycznej Grecji chętnie sięgano wówczas po oliwę z oliwek. Dziś taki lubrykant bywa ryzykowny, zwłaszcza jeśli mężczyzna używa prezerwatywy, ponieważ tłuszcz zmniejsza elastyczność lateksu, co daje plemnikom szansę na przedarcie się do komórki jajowej. Lepszym rozwiązaniem wydają się kupione w sklepie lub aptece żele intymne, których wybór jest bardzo bogaty.

Lubrykant – dlaczego jest potrzebny

Lubrykant to preparat, który na pewno docenią kobiety mające problem z suchością pochwy. W normalnych warunkach powinna ona rozpocząć produkcję naturalnej wydzieliny nawilżającej już kilka sekund po pobudzeniu seksualnym, co ułatwia penetrację i czyni stosunek przyjemniejszym. Gdy jednak gra wstępna prowadzona jest za krótko, pochwa nie zdąża wytworzyć wydzieliny. Czasami suchość wynika też z innych przyczyn, np. stresu, zmęczenia, zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych, antybiotyków lub antydepresantów, przebytej chemioterapii, a niekiedy nawet stosowania nieodpowiednich proszków do prania czy kosmetyków, zwłaszcza do higieny intymnej.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Żele intymne przydają się kobietom, u których suchość pochwy jest efektem naturalnego ograniczenia produkcji wydzieliny, obserwowanego po porodzie, a zwłaszcza w okresie menopauzy, gdy obniża się poziom estrogenów w organizmie. To powoduje, że stosunek seksualny staje się nieprzyjemny, a nawet wywołuje ból. Suchości pochwy towarzyszy wówczas wzrost ryzyka zakażeń tego narządu, a także stanów zapalnych pęcherza moczowego oraz innych problemów z układem moczowym, takich jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, objawiające się wyciekaniem niewielkich ilości uryny podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy dźwigania ciężkich przedmiotów.

Lubrykant przynosi ulgę, a przede wszystkim zwiększa doznania seksualne. Poza tym niektóre dostępne na rynku żele intymne działają przeciwzapalnie i antyseptycznie, a dodatkowo zawierają aktywne substancje zabezpieczające wrażliwe środowisko pochwy przed infekcjami grzybiczymi.

Lubrykant na bazie wody

Lubrykant powinien swoją konsystencją oraz odpowiednim pH (ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych) jak najbardziej przypominać śluz naturalnie wydzielany przez kobietę. Lekarze zwykle zalecają stosowanie lubrykantów na bazie wody. Takie żele intymne nie tylko zapewniają nawilżenie, ale również nie stanowią kłopotu dla delikatnego i wrażliwego środowiska bakteryjnego pochwy.

W sklepach, a zwłaszcza w aptekach, dostępne są również hipoalergiczne lubrykanty na bazie wody, pozbawione koloru, smaku czy zapachu, niezawierające szkodliwych składników chemicznych lub innych substancji powodujących podrażnienia, a przede wszystkim redukujące ryzyko reakcji uczuleniowych.

Żele intymne

Oferta lubrykantów jest bardzo bogata. Ostatnio dużą popularnością cieszą się żele intymne z silikonem, które nawilżają na dłużej, sprawdzają się też podczas długich i intensywnych stosunków, a także seksu analnego. Jednak tego typu produkty mają również wady – ich konsystencja jest bardziej kleista, lubrykanty trudniej się zmywają, nie są też zalecane kobietom ze skłonnościami do infekcji intymnych.

Specjaliści ostrzegają przed nadużywaniem modnych obecnie lubrykantów zapachowych, smakowych czy rozgrzewających, ponieważ zawierają one sporo niezbyt korzystnych składników, np. glicerynę, którą trudniej usunąć z pochwy, co zwiększa ryzyko zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Producenci żeli intymnych często stosują także nonoxynol-9, czyli środek plemnikobójczy mogący wywołać silne podrażnienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Lubrykantów zapachowych, smakowych, a zwłaszcza rozgrzewających, nie powinny stosować kobiety w ciąży. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem są specjalistyczne preparaty do nawilżania pochwy, z dodatkiem np. kwasu hialuronowego czy kwasu mlekowego.

Żel intymny dla mężczyzn

Lubrykant bywa przydatny także mężczyznom hetero- oraz homoseksualnym. Na rynku znajdziemy specjalnie dedykowane im żele intymne nadające się do nawilżania podczas seksu waginalnego oraz analnego, można je także wykorzystać do „nadania poślizgu” męskim silikonowym gadżetom erotycznym: masturbatorom, pierścieniom erekcyjnym czy masażerom prostaty, jednak wtedy lepiej sprawdzą się lubrykanty na bazie wody, ponieważ silikonowe uszkadzają czasem tego typu akcesoria.

Lubrykant do seksu analnego

Żele intymne mogą być też stosowane w czasie seksu analnego. Takie lubrykanty są zwykle bardziej gęste, dzięki czemu skuteczniej nawilżają, zapewniając lepszą ochronę przed ewentualnymi otarciami i podrażnieniami. Najlepiej wybierać żele intymne oparte na naturalnych produktach, które często wykazują właściwości łagodzące, antybakteryjne czy przeciwzapalne.

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
17
Polecamy
Żel, globulki, pianka, kremy – najpopularniejsze środki plemnikobójcze
Żel, globulki, pianka, kremy – najpopularniejsze środki plemnikobójcze TVN zdrowie
Jaka jest długość pochwy?
Jak rozmiar pochwy wpływa na życie intymne?
Jaka jest długość pochwy? Jak rozmiar pochwy wpływa na życie intymne? Dzień Dobry TVN
Na czym polega miłość grecka?
Porady, informacje.
Na czym polega miłość grecka? Porady, informacje. Dzień Dobry TVN
Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?
Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?