Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lordoza lędźwiowa – zachowana i spłycona, objawy i ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Lordoza lędźwiowa – zachowana i spłycona, objawy i ćwiczenia

NAN

Fot: CLIPAREA.com / fotolia.com

Lordoza lędźwiowa jest naturalnym wygięciem kręgosłupa w stronę brzuszną. Pogłębienie lordozy nazywane jest hiperlordozą lędźwiową i powoduje uwypuklenie brzucha. Lordoza zniesiona lub spłycona sprawia, że kręgosłup jest płaski i bardzo podatny na przeciążenia.

Ludzki kręgosłup jest naturalnie krzywy, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie postawy wyprostowanej i unoszenie głowy. Wygięcie do przodu nazywane jest lordozą, a wygięcie do tyłu – kifozą. Istnieją dwie lordozy – szyjna i lędźwiowa oraz dwie kifozy – krzyżowa i piersiowa. Wady lordozy lędźwiowej to pogłębienie, spłycenie lub zniesienie. Lordoza lędźwiowa spłycona powoduje zmniejszenie naturalnych krzywizn kręgosłupa, przez co jest on bardziej podatny na ból i przeciążenia. W przypadku zniesienia lordozy lędźwiowej kręgosłup jest zupełnie wyprostowany w odcinku lędźwiowym, co znacznie zwiększa podatność na urazy.

Przyczyny zniesienia, spłycenia i pogłębienia lordozy lędźwiowej

Do spłycenia fizjologicznej lordozy lędźwiowej dochodzi w wyniku rozwoju chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Problem ten jest rzadziej spotykany niż pogłębienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Przyczyną zniesienie lordozy lędźwiowej może być przyjmowanie nieprawidłowej pozycji w trakcie siedzenia. Bardzo często powstaje ona w wyniku nadmiernego przeciążania kręgosłupa poprzez odchylenie do tył miednicy. Problem ten pojawia się wskutek nieprawidłowej pozycji siedzącej. Przyczyną mogą być także urazy mechaniczne, stan zapalny oraz zaburzenia odcinka piersiowego, powodujące znoszenie lordozy na odcinku lędźwiowym.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Zobacz także: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie, ćwiczenia, zwyrodnienie a bóle i zawroty głowy

Nadmierna lordoza lędźwiowa, czyli lordoza pogłębiona, może być efektem innych wad postawy, np. pogłębionej kifozy, a także urazów, takich jak zwichnięcie biodra. Schorzenie może wynikać również z innych schorzeń reumatologicznych i zwyrodnieniowych lub stanowić powikłanie gruźlicy. Wada często związana jest z rwą kulszową oraz zwyrodnieniem krążków międzykręgowych. Przyczyną może być także ciąża, zwłaszcza mnoga, oraz nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Objawy pogłębionej i spłyconej lordozy lędźwiowej

Zniesienie lordozy lędźwiowej objawia się przede wszystkim bólem kręgosłupa, który staje się podatny na wszelkie przeciążenia., zanika naturalne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Hiperlordoza lędźwiowa powoduje nienaturalne, łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. Plecy są wklęsłe, przez co z boku sylwetka przybiera kształt litery C. Schorzeniu towarzyszą dolegliwości bólowe, kurcze mięśniowe, mrowienie, a niekiedy nawet drętwienie dolnych kończyn. Przy dużej wadzie mogą pojawić się zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca.

Lordoza lędźwiowa – ćwiczenia korekcyjne

Zniesioną lordozę lędźwiową oraz pogłębioną lordozę lędźwiową można skutecznie leczyć za pomocą ćwiczeń. Podstawowe ćwiczenia polegają na znalezieniu prawidłowego ustawienia miednicy i utrwaleniu prawidłowej postawy. W tym celu należy:

  • ustawić stopy równoległe do siebie, na szerokość kolców biodrowych,
  • równomiernie rozłożyć ciężar ciała (nie przenosić go na zewnętrzne, wewnętrzne krawędzie stóp ani na pięty),
  • lekko napiąć brzuch,
  • utrzymać proste plecy ze ściągniętymi łopatkami i barkami opuszczonymi w dół.

W takiej pozycji należy poruszać biodrami do przodu i do tyłu, stopniowo zmniejszając zakres ruchu do momentu, gdy kość łonowa i kolce biodrowe będą na tej samej płaszczyźnie. W takiej pozycji należy siedzieć, chodzić, a także ćwiczyć, ponieważ zapewnia ona zrównoważone spięcie mięśni stabilizujących oraz odpowiednią podstawę dla kręgosłupa. Początkowo może to być trudne, ale z czasem stanie się naturalne.

Ćwiczenia w spłyceniu lordozy lędźwiowej wymagają rozluźnienia przykurczonych mięśni, czyli mięśni brzucha, biodrowo-lędźwiowych oraz grupy mięśni kulszowo-goleniowych. Wzmocnione muszą być prostowniki grzbietów i pośladków. Odpowiednie ćwiczenia powinny być skonsultowane z terapeutą, który najpierw musi ustalić przyczynę wady.

W przypadku lordozy pogłębionej konieczne jest stosowanie ćwiczeń pozwalających na rozluźnienie mięśnia prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego prostego uda, czworobocznego lędźwi i biodrowo-lędźwiowego. Wzmacniać należy mięśnie brzucha, mięśnie pośladkowe wielkie oraz mięśnie kulszowo-goleniowe. Dobór ćwiczeń należy pozostawić lekarzowi. Zalecane aktywności fizyczne to przede wszystkim pływanie i joga.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Leczenie pogłębionej i spłyconej lordozy lędźwiowej

Lordoza lędźwiowa zachowana nie wymaga specjalnego leczenia. Najlepszym sposobem na wyrównanie lordozy lędźwiowej są ćwiczenia korekcyjne, a w razie potrzeby także rehabilitacja. Bardzo ważne jest określenie przyczyn schorzenia, ponieważ tylko wtedy lekarz może zaordynować leczenie, np. w gruźlicy. Leczenie spłyconej i pogłębionej lordozy lędźwiowej wymaga nie tylko wykonywania ćwiczeń i utrwalenia prawidłowej postawy ciała, ale także stosowania odpowiednich materacy i poduszek do spania. W trudniejszych przypadkach może być konieczne noszenie gorsetu ortopedycznego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
310
27
Polecamy
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest? TVN zdrowie
Kifoza piersiowa a szyjna – objawy zwyrodnienia, ćwiczenia i leczenie
Kifoza piersiowa a szyjna – objawy zwyrodnienia, ćwiczenia i leczenie TVN zdrowie
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać?
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Bolą cię plecy w pracy?
Poznaj 10 ćwiczeń, które przyniosą ulgę
Bolą cię plecy w pracy? Poznaj 10 ćwiczeń, które przyniosą ulgę Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?