Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lewatywa z kawy – co to za metoda? Czy można ją wykonywać?
menu
Polub nas na Facebooku

Lewatywa z kawy – co to za metoda? Czy można ją wykonywać?

Kawa - ziarna kawy.

Fot. RyanJLane / Getty Images

Lewatywa z kawy to element terapii Gersona. Rzekomo ma pomagać na choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Wśród środowiska medycznego nie ma jednak zbyt wielu zwolenników, szczególnie biorąc pod uwagę całość terapii Gersona.

Lewatywa z kawy jest to jeden z elementów terapii Gersona, czyli spożywania bardzo dużej ilości soków oraz wykonywania lewatyw z kawy. Jest to więc kuracja oczyszczająca, jednak budząca wiele kontrowersji i z punktu widzenia medycznego nie jest zalecana.

Lewatywa z kawy – na co pomaga?

Lewatywa z kawy jest domowym sposobem na oczyszczenie organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają ją osobom z problemami z wątrobą, woreczkiem żółciowym czy innymi chorobami układu pokarmowego. Założeniem lewatywy z kawy jest pobudzenie wydzielania żółci, rozszerzenie dróg odprowadzających żółć, a tym samym usuwanie wraz z żółcią toksyn z organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają wykonywanie lewatywy z kawy 4–6 razy na dobę. Dodatkowo nie wolno zapominać o piciu dużej ilości płynów, a mianowicie soków warzywnych lub owocowych (2 szklanki soku na jedną lewatywę). Lewatywa z kawy stanowi jednak element konieczny terapii i nie można opierać się wyłącznie na piciu soków, jak twierdzi autor kuracji. Soki mają bowiem wypłukiwać substancje toksyczne z organizmu, a lewatywa z kawy ma na celu usunięcie tych toksyn na zewnątrz.

Lubisz kawę? Sprawdź, co o niej wiesz!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Przepis na lewatywę z kawy

By kuracja była skuteczna, zaleca się utrzymanie odpowiednich proporcji w jej przygotowaniu. Do przygotowania lewatywy nie wolno używać kawy rozpuszczalnej czy bezkofeinowej. Należy zmieszać 3 łyżki stołowe mielonej kawy z 1 litrem gotującej się wody, następnie parzyć około 15–20 minut. Kiedy kawa się zaparzy, należy ją ostudzić i przecedzić. Absolutnie nie wolno używać do lewatywy nieprzecedzonej czy gorącej kawy.

Jak zrobić lewatywę z kawy?

Przed zrobieniem lewatywy należy upewnić się, że przygotowana kawa nie przekracza temperatury ciała. Lewatywę wykonuje się w pozycji leżącej na prawym boku, z kolanami podciągniętymi do brzucha. Przygotowany roztwór należy dawkować bardzo ostrożnie, nie wprowadzać całego litra kawy zbyt szybko. W przypadku odczucia dyskomfortu należy przerwać podawanie i odczekać chwilę przed kontynuowaniem. Następnie należy utrzymać roztwór przez około 10–15 minut.

Lewatywa z kawy – skutki uboczne

Można spotkać się z opinią, że podczas kuracji może pojawić się wiele objawów ubocznych, w postaci nudności, wymiotów, kurczowych bólów brzucha, co powinno rzekomo skłonić do zwiększenia częstotliwości wykonywania tych lewatyw. Tymczasem wykonywanie lewatywy z kawy z jakąkolwiek częstotliwością może stać się przyczyną ostrego brzucha, czyli stanu zagrożenia życia. Wykonywanie lewatywy na własną rękę może prowadzić do odwodnienia, porażenia jelit, perforacji jelit i wielu innych stanów chirurgicznych. Lewatywa (jednak nie kawą, a specjalnym płynem do lewatyw) jest metodą wykonywaną jedynie doraźnie w niektórych sytuacjach klinicznych. Absolutnie nie jest to metoda do częstego stosowania. Istnieje wiele innych, bezpieczniejszych metod oczyszczania organizmu i pobudzenia opróżniania. 

Poprzez spożywanie dużej ilości soków warzywnych i owocowych i jednoczesne stosowanie lewatywy można doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów pokarmowych. U osób z kolkami żółciowymi lewatywa z kawy może dodatkowo nasilić wydzielanie żółci i dolegliwości, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia pęcherzyka żółciowego. Do innych skutków ubocznych lewatywy z kawy zalicza się wymioty, nudności, kurczowe bóle brzucha, bóle i zawroty głowy.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
26
Polecamy
Lewatywa:
ostateczna metoda walki z zaparciem.
Można wykonać lewatywę w domu
Lewatywa: ostateczna metoda walki z zaparciem. Można wykonać lewatywę w domu TVN zdrowie
Domowe sposoby na przeczyszczenie organizmu
Domowe sposoby na przeczyszczenie organizmu Dzień Dobry TVN
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn?
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn? Dzień Dobry TVN
Oczyszczanie jelit lewatywą z czosnku - czy to skuteczna metoda? 
Oczyszczanie jelit lewatywą z czosnku - czy to skuteczna metoda?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis