Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lewatywa z kawy – co to za metoda? Czy można ją wykonywać?
menu
Polub nas na Facebooku

Lewatywa z kawy – co to za metoda? Czy można ją wykonywać?

Kawa - ziarna kawy.

Fot. RyanJLane / Getty Images

Lewatywa z kawy to element terapii Gersona. Rzekomo ma pomagać na choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego. Wśród środowiska medycznego nie ma jednak zbyt wielu zwolenników, szczególnie biorąc pod uwagę całość terapii Gersona.

Lewatywa z kawy jest to jeden z elementów terapii Gersona, czyli spożywania bardzo dużej ilości soków oraz wykonywania lewatyw z kawy. Jest to więc kuracja oczyszczająca, jednak budząca wiele kontrowersji i z punktu widzenia medycznego nie jest zalecana.

Lewatywa z kawy – na co pomaga?

Lewatywa z kawy jest domowym sposobem na oczyszczenie organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają ją osobom z problemami z wątrobą, woreczkiem żółciowym czy innymi chorobami układu pokarmowego. Założeniem lewatywy z kawy jest pobudzenie wydzielania żółci, rozszerzenie dróg odprowadzających żółć, a tym samym usuwanie wraz z żółcią toksyn z organizmu. Autorzy terapii Gersona zalecają wykonywanie lewatywy z kawy 4–6 razy na dobę. Dodatkowo nie wolno zapominać o piciu dużej ilości płynów, a mianowicie soków warzywnych lub owocowych (2 szklanki soku na jedną lewatywę). Lewatywa z kawy stanowi jednak element konieczny terapii i nie można opierać się wyłącznie na piciu soków, jak twierdzi autor kuracji. Soki mają bowiem wypłukiwać substancje toksyczne z organizmu, a lewatywa z kawy ma na celu usunięcie tych toksyn na zewnątrz.

Lubisz kawę? Sprawdź, co o niej wiesz!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Przepis na lewatywę z kawy

By kuracja była skuteczna, zaleca się utrzymanie odpowiednich proporcji w jej przygotowaniu. Do przygotowania lewatywy nie wolno używać kawy rozpuszczalnej czy bezkofeinowej. Należy zmieszać 3 łyżki stołowe mielonej kawy z 1 litrem gotującej się wody, następnie parzyć około 15–20 minut. Kiedy kawa się zaparzy, należy ją ostudzić i przecedzić. Absolutnie nie wolno używać do lewatywy nieprzecedzonej czy gorącej kawy.

Jak zrobić lewatywę z kawy?

Przed zrobieniem lewatywy należy upewnić się, że przygotowana kawa nie przekracza temperatury ciała. Lewatywę wykonuje się w pozycji leżącej na prawym boku, z kolanami podciągniętymi do brzucha. Przygotowany roztwór należy dawkować bardzo ostrożnie, nie wprowadzać całego litra kawy zbyt szybko. W przypadku odczucia dyskomfortu należy przerwać podawanie i odczekać chwilę przed kontynuowaniem. Następnie należy utrzymać roztwór przez około 10–15 minut.

Lewatywa z kawy – skutki uboczne

Można spotkać się z opinią, że podczas kuracji może pojawić się wiele objawów ubocznych, w postaci nudności, wymiotów, kurczowych bólów brzucha, co powinno rzekomo skłonić do zwiększenia częstotliwości wykonywania tych lewatyw. Tymczasem wykonywanie lewatywy z kawy z jakąkolwiek częstotliwością może stać się przyczyną ostrego brzucha, czyli stanu zagrożenia życia. Wykonywanie lewatywy na własną rękę może prowadzić do odwodnienia, porażenia jelit, perforacji jelit i wielu innych stanów chirurgicznych. Lewatywa (jednak nie kawą, a specjalnym płynem do lewatyw) jest metodą wykonywaną jedynie doraźnie w niektórych sytuacjach klinicznych. Absolutnie nie jest to metoda do częstego stosowania. Istnieje wiele innych, bezpieczniejszych metod oczyszczania organizmu i pobudzenia opróżniania. 

Poprzez spożywanie dużej ilości soków warzywnych i owocowych i jednoczesne stosowanie lewatywy można doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów pokarmowych. U osób z kolkami żółciowymi lewatywa z kawy może dodatkowo nasilić wydzielanie żółci i dolegliwości, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia pęcherzyka żółciowego. Do innych skutków ubocznych lewatywy z kawy zalicza się wymioty, nudności, kurczowe bóle brzucha, bóle i zawroty głowy.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
33
Polecamy
Na czym polega uzależnienie od kofeiny?
Jakie są jego objawy i skutki?
Na czym polega uzależnienie od kofeiny? Jakie są jego objawy i skutki? Dzień Dobry TVN
Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć?
Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć? Dzień Dobry TVN
Detoks sokowy – w jaki sposób oczyszcza organizm?
Detoks sokowy – w jaki sposób oczyszcza organizm? TVN zdrowie
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać TVN zdrowie
Komentarze (2)
Ewa
Osoba pisząca ten tekst chyba nie do końca wiedziała o czym pisze lub posiada nikłą wiedzę na ten temat. Jeśli, nie wiemy o czym piszemy to lepiej jest temat pominąć.
Czytaj całość
gosc
lewatywa z kawy moze zabic...FDA ostrzega o mozliwosci zawalu serca spowodowanej zachwianiem rownowagi elektrolitow w organizmie...poczytajcie troche 2 osoby zmarly po takiej lewatywie

Czytaj całość
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie