Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leukocyty w moczu w ciąży: objawy, przyczyny, leczenie podwyższonych leukocytów

Leukocyty w moczu w ciąży: objawy, przyczyny, leczenie podwyższonych leukocytów

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Astroid / stock.adobe.com

Leukocyty w ciąży w moczu powyżej 10 w polu widzenia świadczą o tym, że w organizmie toczy się stan zapalny. Potencjalne przyczyny podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży to m.in. grzybica pochwy, infekcja bakteryjna pęcherza lub górnych dróg moczowych.

Wysokie leukocyty w ciąży w moczu i we krwi oznaczają, że w organizmie toczy się stan zapalny. Dla leukocytów we krwi w ciąży norma jest wyższa niż dla kobiet, które nie spodziewają się dziecka, i wynosi od 10 do 15 tysięcy leukocytów na mikrolitr krwi. 

Norma leukocytów w moczu w ciąży różni się nieznacznie od normy ogólnej – wynik dorosłego człowieka nie powinien przekraczać 3 leukocytów w polu widzenia, a diagnostykę prowadzi się, gdy wynik jest większy niż 5 sztuk w polu widzenia. U ciężarnych są to wartości odpowiednio 5 i 10 leukocytów w polu widzenia.

Leukocyty w moczu w ciąży: normy

Podczas ciąży regularnie należy wykonywać badania krwi i moczu, by lekarz mógł prawidłowo monitorować jej przebieg. Wyniki testów krwi i moczu mogą wykryć choroby zagrażające zdrowiu i życiu kobiety i płodu, dlatego najlepiej badanie krwi wykonywać co miesiąc, a badanie moczu – zgodnie z zaleceniami ginekologa.

Leukocyty w moczu w ciąży powyżej 10 sztuk w polu widzenia wymagają diagnostyki i podjęcia leczenia. Za normę u ciężarnych uważa się od 1 do 5 białych krwinek w polu widzenia. Liczba leukocytów w moczu w ciąży od 5 do 10 jest wskazaniem do regularnego powtarzania badań moczu i reagowania w przypadku wzrostu liczy leukocytów.

Zobacz film: Co to są leukocyty jaka jest norma. Źródło: 36,6

Interpretacja wyników: niskie i podwyższone leukocyty w ciąży

Niskie leukocyty w ciąży to prawidłowy wynik. Oznacza, że w organizmie nie toczy się żaden stan zapalny. Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży od 10 do 20 oznaczają stan zapalny. Wynik między 20 a 30 i więcej leukocytów w moczu w ciąży spotyka się w ostrym stanie zapalnym. Najczęstsze przyczyny wyników nieprawidłowych to:

  • infekcje i stany zapalne pęcherza lub górnych dróg moczowych.
  • choroby nerek, w tym kolka nerkowa, kłębuszkowe, odmiedniczkowe i śródmiąższowe zapalenie nerek,
  • grzybica pochwy i stany zapalne pochwy.

Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży w wyniku zapalenia pęcherza to niejedyny objaw tej choroby. 

Oprócz tego występują:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • częsta potrzeba oddawania moczu,
  • oddawanie niewielkich ilości moczu
  • zmętnienie moczu.

Stan zapalny powstaje na skutek wniknięcia do organizmu bakterii, grzybów, pasożytów, wirusów lub pierwotniaków. Najczęściej występują łącznie bakterie i leukocyty w moczu w ciąży – zakażenie bakteryjne powstaje najłatwiej. W wyniku ucisku na pęcherz moczowy czasem może dochodzić do zalegania moczu, a następnie rozwoju w nim bakterii, które kolonizują pęcherz i pozostałe części układu moczowo-płciowego.

Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży i upławy przypominające twaróg, ból, pieczenie i swędzenie pochwy oraz ból podczas stosunku oznaczają grzybicę pochwy. Grzybica to częsta przypadłość ciężarnych, ponieważ zmiany hormonalne sprawiają, że błony śluzowe są mniej odporne na wynikanie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Zapalenie nerek to bardzo poważny stan, który oprócz zwiększonego poziomu leukocytów w moczu w ciąży daje objawy:

  • śródmiąższowe zapalenie nerek – silny, tępy ból w lędźwiach, bóle stawów, wysypka, krwiomocz;
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek – ból w lędźwiach, czasem promieniujący do pachwiny, gorączka, nudności i wymioty, bóle brzucha, trudności w oddawaniu moczu – nagłe i bolesne parcie na pęcherz, problemy z utrzymaniem moczu, częste jego oddawanie;
  • kłębuszkowe zapalenie nerek – krwiomocz, białko w moczu, nadciśnienie tętnicze, osłabienie, brak apetytu, czasem zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Atak kolki nerkowej czasem występuje u kobiet w ciąży, które nie mają kamicy nerkowej, ale mimo to dochodzi u nich do zablokowania moczowodu. Jednym z objawów są podwyższone leukocyty w moczu, ale bardziej charakterystyczne są nagły i silny promieniujący do brzucha ból, bolesne parcie na mocz, nudności i wymioty, wzdęcie, gorączka i wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Powodem podwyższonego poziomu leukocytów w moczu w ciąży może być też białkomocz. To zjawisko występujące zarówno w poważnych chorobach nerek, stanach przedrzucawkowych i rzucawkach, jak i przy intensywnym wysiłku fizycznym, odwodnieniu, z powodu stresu lub przy cukrzycy. W przypadku innej niż infekcja i stan zapalny przyczyny białkomocz nie powoduje żadnych dolegliwości odczuwanych przez kobietę.

Zobacz także: Białko w moczu w ciąży – jakie są normy i co oznacza wysoki poziom?

Leczenie leukocytów w moczu w ciąży

Przyczyny zbyt wysokiego poziomu leukocytów w moczu w ciąży powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i wyleczone. Infekcje bakteryjne i choroby wywołane przez nie powinny być leczone antybiotykami, a w przypadku grzybicy stosuje się leki przeciwgrzybicze. Za dużo leukocytów w ciąży przy objawach zapalenia pęcherza powinno skłonić do wykonania posiewu z moczu z antybiogramem. Dzięki temu można rozpoznać przyczynę infekcji i wdrożyć leczenie celowane. Terapię zawsze i bezwzględnie ustala lekarz. Nie można samodzielnie przyjmować żadnych leków. Stosowane środki musza być odpowiednie dla kobiet w ciąży. Czasem w leczeniu stosuje się także środki potencjalnie szkodliwe dla płodu, ale tylko jeśli jest to konieczne – ginekolog musi ocenić, czy korzyści dla matki są większe od ryzyka dla płodu.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
0
Więcej na temat
Rozmaz krwi - badanie elementów morfotycznych: erytrocytów, leukocytów, trombocytów i hemoglobiny
Rozmaz krwi - badanie elementów morfotycznych: erytrocytów, leukocytów, trombocytów i hemoglobiny
Co to jest leukemia? Jak się objawia i jakie są jej przyczyny?
Co to jest leukemia? Jak się objawia i jakie są jej przyczyny?
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Przewlekła białaczka limfatyczna. Jakie jest rokowanie?
Przewlekła białaczka limfatyczna. Jakie jest rokowanie?
Komentarze (0)
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?