Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leki refundowane – jakie preparaty zawiera wykaz?
menu
Polub nas na Facebooku

Leki refundowane – jakie preparaty zawiera wykaz?

Farmaceuta ogląda leki na półce.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Lista zawierająca nowe leki refundowane pojawiła się na początku listopada 2018 roku. W wykazie znalazły się preparaty, z których będą mogły skorzystać osoby chore na nadciśnienie płucne, szpiczaka mnogiego i łuszczycę plackowatą. Lista jest uaktualniana co dwa miesiące. Dzięki temu pacjenci mogą nabyć część leków w niższych cenach.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Zdrowia (MZ) leki refundowane będzie mogła kupić każda ubezpieczona i uprawniona osoba. Drastyczny wzrost cen niektórych preparatów wiceminister tłumaczy obecnością na rynku tańszych zamienników, za które trzeba zapłacić jedynie kilka złotych. Choć nie zawsze zmiana preparatu jest korzystna dla chorego, to może on nie mieć wyboru w momencie zakupu. Jakie ważne dla pacjentów środki zawiera wykaz leków refundowanych?

Lista leków refundowanych – co to jest?

Leki refundowane to grupa preparatów, których koszt zakupu jest w całości lub częściowo pokrywany przez państwo. Obowiązkiem pacjenta jest ewentualna dopłata różnicy pomiędzy ceną detaliczną a refundacją. Mimo wielokrotnych zmian w wykazach część chorych rezygnuje z leczenia. Mają oni zbyt małe budżety, aby kupić droższe leki, a boją się stosować zamienniki.

Choć rolą farmaceuty jest proponowanie zamiany preparatów na tańsze o takim samym działaniu, to wielu lekarzy jest temu przeciwnych. Powodem ich troski jest stan zdrowia pacjentów, który może się pogorszyć na skutek stosowania leku zamiennego zamiast oryginalnego, zaleconego preparatu. Istotny dla nich jest skład leku, ponieważ zamiennik mimo tej samej substancji czynnej może zawierać różne substancje pomocnicze. Te z kolei mogą mieć wpływ na całokształt terapii.

Nowa lista leków refundowanych powstała pod koniec października 2018 roku. Obowiązuje od 1 listopada. Niestety obecność kilku nowych leków zadowoliła jedynie niewielką część pacjentów, pozostali muszą poczekać na swoją kolej.

Polecamy: NLPZ – leki, podział i działania niepożądane

Leki refundowane – lista nowych preparatów z listopadowego wykazu z 2018 roku

Jeśli chodzi o leki refundowane, lista z 1 listopada jest szansą na leczenie dla pacjentów chorych na szpiczaka mnogiego. W wykazie znalazła się substancja o nazwie pomalidomid. Obniżka jego ceny jest możliwa dzięki programowi „Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego”. Tygodniowa kuracja tą substancją była bardzo droga, teraz to się zmieni.

Zadowoleni z nowej listy mogą być też pacjenci z łuszczycą. W wykazie znalazły się leki z substancjami czynnymi: secukinumab i ixekizumab. Refundację tych preparatów można zawdzięczać kilku programom lekowym: „Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej”, „Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym” i „Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa”.

Leki na tętnicze nadciśnienie płucne, zawierające epoprostenol i riocyguat, również objęto refundacją. Stało się to możliwe dzięki dwóm programom: „Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) epoprostenolem w terapii skojarzonej z inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. oraz antagonistą receptorów endoteliny” oraz „Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego riocyguatem w monoterapii i riocyguatem w skojarzeniu z bosentanem (TNP)”. Zniżki objęły również pacjentów zmagających się z hipercholesterolemią rodzinną. Preparat z alirokumabem, substancją czynną, będzie refundowany dzięki programowi „Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej alirokumabem”.

Czy każdy może kupić leki bez recepty i czy ich przyjmowanie jest bezpieczne dla zdrowia? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Kto może kupić leki przeciwbólowe? Źródło: Co nas truje?

Leki refundowane dla seniorów

Wykaz preparatów refundowanych jest też dedykowany osobom starszym. Leki refundowane dla seniorów można dostać bezpłatnie, jeśli chory skończył 75. rok życia, a dany preparat jest umieszczony w wykazie leków bezpłatnych dla seniora. Weryfikację wieku przeprowadza się na podstawie daty urodzenia lub numeru identyfikacyjnego PESEL. Żeby niektóre leki były bezpłatne, na recepcie, w miejscu uprawnień, powinien widnieć symbol „S”.

Obecnie na liście leków bezpłatnych dla osób starszych są 2043 pozycje. Ich liczba stale się zwiększa. Wykaz obejmuje 151 substancji czynnych w 62 grupach limitowych.

Leki refundowane – co jeszcze znajduje się na liście?

W wykazie leków refundowanych znajdują się tysiące substancji czynnych podzielonych na grupy limitowe. Odpłatność za te leki jest zależna od wskazań w terapii konkretnych jednostek chorobowych. Na listach znajdują się nie tylko preparaty onkologiczne. Wykazy zawierają także leki refundowane na cukrzycę, leki refundowane dla krwiodawców (tylko wybrane preparaty, na recepcie musi znajdować się symbol „ZK”) lub leki na na nadciśnienie, refundowane tylko w przypadku konkretnych wskazań. Refundacją są objęte preparaty na niemal wszystkie choroby, wśród których jest również osteoporoza. Leki refundowane przysługują wszystkim chorym mającym ubezpieczenie i wskazania do stosowania preparatu umieszczonego w wykazie.

Na listach refundacyjnych znajdują się także preparaty do żywienia pozajelitowego, leki stosowane w ramach chemioterapii i wyroby medyczne specjalnego przeznaczenia, które służą do pielęgnacji i opieki nad obłożnie chorymi. Formularze do refundacji niektórych środków można nabyć w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Leki refundowane pochodzące z importu równoległego, które nie mają swoich odpowiedników w Polsce, także znajdują się na tych listach.

Bibliografia:

1. Narodowy Fundusz Zdrowia oddział w Warszawie, Import docelowy, online: http://www.nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/recepty-leki-apteki/informacje-ogolne/import-docelowy/.

2. Ministerstwo Zdrowia, Leki 75+, online: 75plus.mz.gov.pl.

3. Ministerstwo Zdrowia, Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 26 października 2018 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2018 r., Warszawa 2018, online: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-26-pazdziernika-2018-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2018-r.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
300
29
Polecamy
Leki refundowane – kiedy przysługują i od czego zależy cena?
Wykaz leków refundowanych
Leki refundowane – kiedy przysługują i od czego zależy cena? Wykaz leków refundowanych TVN zdrowie
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Nowa lista refundacyjna.
Co się zmieni od listopada?
Nowa lista refundacyjna. Co się zmieni od listopada? TVN zdrowie
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków.
"Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu"
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków. "Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?