Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leki przeciwzakrzepowe na receptę i bez recepty – jakie są ich rodzaje i jak je bezpiecznie stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Leki przeciwzakrzepowe na receptę i bez recepty – jakie są ich rodzaje i jak je bezpiecznie stosować?

NAN

Fot: pavelkubarkov / fotolia.com

Leki przeciwzakrzepowe są mniej inwazyjną formą terapii przeciwzakrzepowej. Przyjmowane doustnie eliminują konieczność stosowania zastrzyków. Ich działanie polega na zapobieganiu wytwarzania się skrzepów, przy czym jednocześnie zwiększa się ryzyko wystąpienia krwawień. 

Leki przeciwzakrzepowe, nazywane w literaturze antykoagulantami, mają spowolnić lub całkowicie zatrzymać proces krzepnięcia krwi. Dzielą się na kilka grup i mają różny sposób działania np Inhibitory witaminy K.

Leki przeciwzakrzepowe – działanie i wskazania

Działanie leków przeciwzakrzepowych w zależności od ich rodzaju polega m.in. na hamowaniu zdolności płytek krwi do agregacji, uniemożliwiając w ten sposób tworzenie się niebezpiecznych zakrzepów. Substancje o tym działaniu są stosowane zapobiegawczo w terapii zatoru naczyniowego, udaru mózgu, ale także w leczeniu choroby niedokrwiennej serca oraz przewlekłego migotania przedsionków. Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych konieczne jest po operacjach, po których wymagany jest okres rehabilitacji ze znacznym ograniczeniem ruchu, a także po zabiegach udrażniania żył, wszczepienia protez naczyniowych lub zastawek serca.

Powszechnie stosowane są w leczeniu chorób związanych z układem krążenia i jako profilaktyka zawału serca. Doustne leki przeciwzakrzepowe rozpuszczają także już istniejące w organizmie skrzepliny.

Należy pamiętać, że przyjmowane środki farmakologiczne działają na cały organizm, a leczenie wpływa na układ krzepnięcia. Dawki leków należy często ustalać indywidualnie.

Zobacz film: Czym popijać lekarstwa, żeby działały i nie szkodziły? Źródło: 36,6

Leki przeciwzakrzepowe a alkohol

Leki przeciwzakrzepowe nowej generacji nie wchodzą w interakcje z alkoholem, jeżeli nie jest on spożywany w zbyt dużych ilościach. Większość lekarzy uprzedza osoby przyjmujące doustne leki przeciwzakrzepowe, że nadużycia alkoholu może zwiększać ryzyko powikłań krwotocznych np. przez wzrost ryzyka uszkodzenia wątroby lub możliwości wystąpienia ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego.

Leki przeciwzakrzepowe nowej generacji – rodzaje

W Polsce dostępnymi na rynku doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi są przede wszystkim te, zawierające acenokumarol i warfarynę. Występują w różnych dawkach i pod różnymi nazwami, a ich zakup wymaga okazania recepty. Poszczególne substancje mogą różnić się czasem działania.

Zobacz film: Czy można brać antybiotyki i pić alkohol? Źródło 36,6

Na rynku jest dosyć duży wybór leków przeciwzakrzepowych. Wśród nich można wyróżnić kilka grup:

  • antagonisty witaminy K, czyli wspomniana wcześniej warfaryna i acenokumarol,
  • leki hamujące agregację płytek, np. klopidogrel, tiklopidyna, kwas acetylosalicylowy,
  • inhibitory trombiny, np. dabigatran,
  • heparyny, np. clexane, fraxiparine,
  • rywaroksaban.

Niezależnie od nazwy leku należy przestrzegać zasad jego stosowania. Nie można dopuścić do przedawkowania, ponieważ zwiększa ono ryzyko krwotoku. Jeżeli przyjmowany lek jest w postaci tabletki, to w przypadku pominięcia godziny przyjęcia leku, należy połknąć tabletkę jak najszybciej, ale jeżeli minął dzień od przyjęcia wymaganej dawki, nie należy jej podwajać. Części z leków nie stosuje się jednak doustnie np. heparyny podaje się podskórnie lub dożylnie i również należy przestrzegać zaleceń lekarza.

Trzeba pamiętać również, że do leków nasilających działanie substancji przeciwzakrzepowych należą niemal wszystkie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, z grupy NLPZ np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Jedynym lekiem przeciwbólowym, który nie wchodzi w reakcję z lekami przeciwzakrzepowymi jest paracetamol. Ich działanie nasilają też niektóre antybiotyków.

Leki przeciwzakrzepowe bez recepty

Jest wiele leków przeciwzakrzepowych dostępnych bez recepty, których działanie jest słabsze, ale można je stosować w leczeniu schorzeń charakteryzujących się nadmierną krzepliwością krwi. Są to zawierające kwas acetylosalicylowy popularne Acard i Polocard, a także żele z heparyną działające wspomagająco w przypadku zakrzepicy żylnej i suplementy diety z wyciągami roślinnymi.

Leki przeciwzakrzepowe – skutki uboczne

Leki przeciwzakrzepowe należą do grupy, która może powodować wiele powikłań, ale ich stosowanie jest powszechne, ponieważ nie da się ich zastąpić. Niektóre z nich, zwłaszcza jeżeli nie są przestrzegane zasady ich bezpiecznego stosowania, prowadzą do niepożądanych skutków ubocznych, które wymagają leczenia szpitalnego.

Najczęstszym powikłaniem są krwawienia wewnętrzne, głównie z przewodu pokarmowego. Mogą towarzyszyć im ból, wymioty, biegunki, a także zaburzenia w pracy wątroby. Objawami przedawkowania doustnych leków przeciwzakrzepowych są także sporadyczne krwotoki z nosa, krwawienie z dziąseł, sińce powstające bez żadnego urazu, krew w moczu i krwiste stolce.

W trakcie leczenia przeciwzakrzepowego należy kontrolować stan krzepliwości krwi. W zależności od przyjmowanej substancji, wskazane jest kontrolowanie m.in. współczynnika INR (ang. international normalized ratio) – międzynarodowy współczynnik znormalizowany mówiący o zdolności krwi do krzepnięcia lub współczynnika APTT (ang. activated partial thromboplastin time), który mierzy się w przypadku stosowania heparyny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
663
89
Polecamy
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Zastrzyki przeciwzakrzepowe – jak długo należy je brać i kiedy można je zastąpić tabletkami przeciwzakrzepowymi?
Zastrzyki przeciwzakrzepowe – jak długo należy je brać i kiedy można je zastąpić tabletkami przeciwzakrzepowymi? TVN zdrowie
Warfaryna:
jakie wywołuje skutki uboczne?
Kiedy należy ją stosować?
Warfaryna: jakie wywołuje skutki uboczne? Kiedy należy ją stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty