Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leki, które mogą powodować wypadanie włosów
menu
Polub nas na Facebooku

Leki, które mogą powodować wypadanie włosów

Włosy

Jun/getty images

Nadmiernie wypadają Ci włosy? Zastanów się, jakie przyjmujesz leki i czy nie zażywasz ich zbyt dużo. Niektóre preparaty mogą mieć toksyczny wpływ na komórki mieszka włosowego. Efektem czego jest łysienie polekowe.

Wypadanie włosów to dość powszechna dolegliwość, która może wzbudzić niepokój. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Począwszy od stresu, ubogiej w witaminy i składniki mineralne diety, kończąc na poważnych schorzeniach. Toksyczny wpływ na mieszki włosowe wykazują również niektóre leki. W większości przypadków po odstawieniu preparatu włosy odrastają. Niekiedy jednak dochodzi do całkowitego zniszczenia mieszków.

Cykl wzrostu włosa

Dzieli się na trzy etapy:

  • anagen
  • katagen
  • telogen

Włosy w anagenie rosną, w katagenie uwalnianie są z brodawki i przemieszczają się ku górze, tak by przejść w fazę telogenu. Kiedy uwolniony włos znajduje się blisko powierzchni skóry głowy, wówczas mieszek włosowy odpoczywa. Następnie u osób zdrowych w wyniku wypchnięcia przez nowy włos lub pod wpływem czesania wypada. W przypadku łysienia polekowego dochodzi do wydłużenia fazy telogenowej. Pierwsze objawy osłabienia włosów można zauważyć po trzech miesiącach zażywania leku. Tyle trwa właśnie faza telogenowa. Przy łysieniu polekowym włosy przerzedzają się równomiernie.

Leki, które powodują wypadanie włosów

Lista leków, które przyczyniają się do nadmiernej utraty włosów jest bardzo długa. Na przerzedzenie włosów jesteśmy narażeni nie tylko podczas chemioterapii, ale także w czasie terapii lekami przeciwzapalnymi czy niesteroidowymi.

Antybiotyki

Antybiotykoterapia odbija się na całym organizmie, również na włosach. Jest to sytuacja odwracalna. Kiedy organizm zregeneruje się po antybiotykoterapii, włosy również wrócą do swojego stanu.

Antydepresanty

Skutkiem ubocznym stosowania antydepresantów jest wypadanie włosów. Kiedy zauważymy, że włosy zaczynają się przerzedzać, nie przerywajmy terapii lekowej, a wzbogaćmy dietę w biotynę, która odpowiada za zdrowy wygląd skóry i włosów.

Leki hormonalne

U kobiet, które odziedziczyły skłonność do łysienia, do utraty włosów może dojść przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Proces przerzedzania włosów rozpocznie się 2-3 miesiące po odstawieniu leku i będzie trwał mniej więcej pół roku. Po tym czasie cebulki włosów zregenerują się i wrócą do dawnego stanu. By uchronić się przed niezaplanowaną utratą włosów, przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej warto poznać swoje uwarunkowania genetyczne.

Podobne skutki mogą nieść za sobą leki stosowane przy nadczynności tarczycy.

Chemioterapia

W czasie chemioterapii dochodzi do zatrzymania podziałów mitotycznych w mieszku włosowym. Efektem czego jest przedwczesne zatrzymanie fazy wzrostu włosa. Niektórzy pacjenci w czasie chemioterapii tracą tylko część włosów, u innych dochodzi do całkowitego wyłysienia. Włosy zaczynają odrastać po zakończeniu kuracji, mniej więcej po 2-6 miesiącach.

Leki kardiologiczne

Na wypadanie włosów są narażeni pacjenci, którzy stosują leki na obniżenie ostrego ciśnienia tętniczego oraz preparaty obniżające częstotliwość skurczów serca czy leków poprawiających jego ukrwienie.

Leki przeciwzakrzepowe

Skutkiem ubocznym stosowania leków przeciwzakrzepowych jest znaczne osłabienie mieszków włosowych oraz wydłużenie fazy telogenowej, a więc nasilonego wypadania włosów.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Kwas acetylosalicylowy, ketoprofen, naproksen czy ibuprofen mogą przyczynić się do osłabienia włosów. Dlatego nie należy przyjmować ich bez potrzeby lub w dużych dawkach bez zaleceń lekarza.

Statyny

To leki obniżające poziom cholesterolu we krwi. Jedną z reakcji niepożądanych jest wypadanie włosów.

Retenoidy

To pochodna witaminy A. Przerzedzenie włosów zauważa się aż u 20, 30 proc. pacjentów stosujących retenoidy. Przedawkowanie tych leków może powodować polekowe łysienie.

Jak poprawić kondycję włosów?

Przede wszystkim należy odstawić szkodzące mieszkom włosowym preparaty. Na kondycję włosów znacząco wpływa dieta, która powinna być bogata w cynk i biotynę. Elementy te znajdziemy w takich produktach jak:

  • pestki słonecznika
  • pestki dyni
  • jajka
  • wątróbka
  • sardynki
  • orzechy włoskie
  • sardynki
  • migdały
  • pieczarki

Pod kontrolą

Jeżeli wypadanie włosów bardzo przeszkadza, warto odwiedzić specjalistę. Trycholog zleci pacjentowi wykonanie badań krwi, na podstawie których będzie można stwierdzić przyczynę wypadania włosów.

W diagnozowaniu łysienia polekowego ważne jest badanie trichogramem, który bada korzeń cebulkę włosa oraz trichoskopem. To badanie pozwala obejrzeć skórę głowy oraz włosy w bardzo dużym zbliżeniu.

W zależności od przyczyny wypadania włosów trycholog dobiera odpowiednią terapię.

Zobacz film:  Dlaczego łysiejemy?

źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
111
12
Polecamy
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Wypadanie włosów w czasie ciąży i po porodzie – jak leczyć i zapobiegać?
Wypadanie włosów w czasie ciąży i po porodzie – jak leczyć i zapobiegać? Dzień Dobry TVN
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line TVN zdrowie
Czy nadmierne wypadanie włosów wymaga leczenia?
Czy nadmierne wypadanie włosów wymaga leczenia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?