Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lęk wysokości (Akrofobia) – na czym polega, przyczyny, jak go pokonać? 
menu
Polub nas na Facebooku

Lęk wysokości (Akrofobia) – na czym polega, przyczyny, jak go pokonać? 

NAN

Fot: Dan / fotolia.com

Lęk wysokości (akrofobia) jest stosunkowo często spotykaną odmianą fobii. Polega na strachu przed przebywaniem na dużej wysokości, a także przed ewentualnym spadnięciem. Akrofobia nie występuje w trakcie oglądania filmów, zdjęć, a także grania w gry wideo.

Lęk wysokości jest fobią – zaburzeniem nerwicowym o charakterze lękowym. Osoba z akrofobią ma problemy z przebywaniem na wysokości, w górach, z lataniem samolotem, a nawet z ćwiczeniami na drabinkach czy przebywaniem na balkonie.

Lęk wysokości – z czego się bierze?

Pomimo wielu lat badań nad akrofobią, mechanizm powstawania lęku wysokości nadal nie został jednoznacznie wytłumaczony. Coraz częściej odchodzi się od przypisywania odpowiedzialności za fobię traumatycznym doświadczeniom z dzieciństwa. Jeszcze do niedawna była to powszechnie uznawana przyczyna powstawania lęku wysokości oraz wielu innych fobii. Według tej teorii, osoby borykające się z lękiem wysokości mogły doznać w dzieciństwie przykrego doświadczenia związanego z wysokością, np. wypadnięcia z wózka lub upadku z huśtawki, który odcisnął piętno na ich psychice.

Zwolennicy teorii ewolucyjnej zakładają, że lęk przed przebywaniem na dużej wysokości jest obecny w psychice każdego człowieka, jednak u niektórych osób jest on nasilony. Lęk wysokości jest traktowany jako skutek procesu adaptacyjnego, dzięki któremu możliwe jest przeżycie. Inna teoria głosi, że przyczyny akrofobii nie leżą w ludzkiej psychice, lecz są skutkiem zaburzenia pomiędzy wrażeniami z ucha wewnętrznego a bodźcem wzrokowym w czasie przebywania na sporej wysokości.

Objawy lęku wysokości

Osoby borykające się z lękiem wysokości, nawet na samą myśl o przebywaniu na dużych wysokościach, odczuwają negatywne emocje. Przebywanie na nich, a także ewentualna możliwość spadnięcia, choć niekiedy irracjonalna, wiąże się z szeregiem objawów charakterystycznych dla fobii. Wśród nich lekarze wyróżniają najczęściej: silny niepokój, zawroty głowy, ból głowy, uczucie tzw. miękkich nóg, duszności, problemy z oddychaniem, kołatanie serce, drżenie kończyn o różnym stopniu nasilenia, nadmierną potliwość, przyspieszoną akcję serca, pewność nadejścia nieuchronnej katastrofy wiążącej się z upadkiem oraz śmiercią, a także ogromny strach.

Powyższe objawy występują u osób z akrofobią, lecz ich występowanie jest indywidualne i u każdej osoby napad lękowy może przebiegać inaczej. Strach przed przebywaniem na dużej wysokości nigdy nie mija sam. Trwa do czasu, aż osoba nie przestanie myśleć o ewentualnym znajdowaniu się w takim miejscu, lub do momentu, kiedy nie zmieni miejsca pobytu. Osoba z lękiem wysokości nie powinna być zmuszana do przebywania w miejscu, które budzi w niej lęk, ponieważ objawy fobii mogą znacznie się zaostrzyć. Osoba z akrofobią może także doznać histerii, płaczu i załamania nerwowego, co pogłębi odczuwany przez nią lęk.

Jak pokonać lęk wysokości?

Lęku wysokości nie da się zwalczyć szybko i w prosty sposób, ale warto podjąć próby radzenia sobie z nieuzasadnionym strachem w czasie przebywania na dużej wysokości. Leczenie lęku wysokości można rozpocząć w gabinecie psychoterapeuty, który pomoże przygotować się do przebywania na dużej wysokości. Istotną kwestią jest także samodzielne podejmowanie prób stawiania czoła fobii, poprzez np. wspinanie się na niewysokie drzewo, wspinanie się na drabinki, wyprawę w niewysokie góry itp. W takich sytuacjach warto mieć u boku zaufaną osobę, która będzie dawać wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Strach należy przełamywać metodą małych kroków, tzw. terapia szokowa w postaci ekstremalnego wystawiania się na sytuacje lękowe (np. skok na bungee) może przynieść osobie cierpiącej na akrofobię więcej szkody niż pożytku.

Należy pamiętać, że lęk wysokości można przezwyciężyć, ale w większości przypadków jest to proces bardzo żmudny i trwa latami. Nie istnieje skuteczna forma terapii środkami farmakologicznymi, dlatego z uwagi na potencjalne działania niepożądane nie warto decydować się na taką formę leczenia. Silną akrofobię można zwalczać prostymi środkami, np. poprzez ostrożne wychodzenie na balkon. Na początku można podjąć próbę wyjścia w asyście drugiej osoby, a także trzymając się za poręcze lub barierki. W trakcie kolejnych prób można dokonać tego samemu, aż z czasem przebywanie na balkonie nie będzie powodować lęku oraz nieprzyjemnych doznań. Osoby, które same nie są w stanie przezwyciężyć fobii, mogą skorzystać ze wspomnianych porad psychoterapeuty lub psychologa.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

- Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, Scholar, Warszawa 2010.

- Fajkowska M., Szymura B., Lęk – geneza, mechanizmy, funkcje, Scholar, Warszawa 2009.

- Seligman M.E., Walker E.F., Rosenhan D.L., Psychopatologia, Zysk i S-ka, Poznań 2003.

- Wciórka J., Pużyński S., Rybakowski J., Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
6
Polecamy
Czy można pozbyć się lęku wysokości?
O objawach i leczeniu
Czy można pozbyć się lęku wysokości? O objawach i leczeniu Dzień Dobry TVN
Klaustrofobia – na czym polega?
Objawy i metody leczenia 
Klaustrofobia – na czym polega? Objawy i metody leczenia  TVN zdrowie
Talassofobia – irracjonalny lęk przed morskimi głębinami
Talassofobia – irracjonalny lęk przed morskimi głębinami TVN zdrowie
Klaustrofobia – strach przed małymi pomieszczeniami.
Skąd się bierze?
Klaustrofobia – strach przed małymi pomieszczeniami. Skąd się bierze? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty