Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie tarczycy w czasie pandemii. Jak wygląda?
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie tarczycy w czasie pandemii. Jak wygląda?

Kobieta podczas badania tarczycy

Fot: Stígur Már Karlsson Heimsmyndir / gettyimages.com

Chorzy na tarczycę powinni być w stałym kontakcie z lekarzem i regularnie wykonywać badania. Niestety wybuch pandemii wywrócił ten schemat do góry nogami. Jak w dobie koronawirusa wygląda leczenie tarczycy?

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Co ciekawe gruczoł może uprzykrzyć życie każdemu, bez względu na płeć czy wiek. Na szczęście nad tarczycą można zapanować, ale stały kontakt z lekarzem i przyjmowanie leków są niezbędne. Farmaceutyków – na razie – nie brakuje, ale dostęp do lekarza w obecnej sytuacji może być utrudniony.

Na szczęście teleporady działają bardzo sprawnie, wystawienie recepty też nie jest problemem, dlatego pacjenci nie mają się czego obawiać – mówi Joanna Ciołek, endokrynolog z Centrum Medycznego Damiana.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Choroby tarczycy a zakażenie koronawirusem

Lekarze alarmują, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które mają jakąś chorobę przewlekłą. Czy to samo tyczy się osób, które mają chorą tarczycę? Zdaniem specjalistki problemy z gruczołem wcale nie muszą podnosić tego ryzyka.

Bardzo dużo zależy od tego, jak jest leczona i jaka jest przyczyna choroby tarczycy. Jeśli wszystko jest pod kontrolą i chory stosuje się do zaleceń, przyjmuje leki to prawdopodobieństwo zakażenia będzie u niego takie samo, jak u zdrowej osoby. Warto zaznaczyć, że nawet w przypadku autoimmunologicznych (organizm zaczyna sam atakować własne tkanki) chorób tarczycy, czyli Hashimoto i Gravesa-Basedowa, nie stosuje się leczenia immunosupresyjnego, które faktycznie obniża odporność chorego – mówi specjalistka.

Nie zmienia to jednak faktu, że chorzy muszą na siebie uważać i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Jak mówi specjalistka, trzeba sobie zdawać sprawę, że o koronawirusie wiemy jeszcze bardzo niewiele, mimo to nie można wykluczyć, że u osób z chorą tarczycą, szczególnie na tle autoimmunologicznym, ewentualne zakażenie może mieć cięższy przebieg.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o pracy i funkcjach tarczycy:

Zobacz film: Jak działa tarczyca i jaki mają wpływ na nasze zdrowie hormony tarczycy? Źródło: 36,6

Gdzie szukać pomocy?

Mimo że cały medyczny świat koncentruje się na walce z COVID-19, to medycy nie zapomnieli o pozostałych chorobach i pacjenci dalej mają zapewnioną opieką. Jednak wygląda ona trochę inaczej.

Większość z nas przystosowała się do sytuacji i prowadzi konsultacje online czy przez telefon. Takie wirtualne spotkanie z pacjentem zazwyczaj wystarczy. Jeśli trzeba przeanalizować wyniki badań, pacjent może je podesłać mailem, a jeśli były one wykonywane w placówce, w której odbywa się konsultacja lekarska, to wszystkie dane znajdują się w systemie i są dostępne dla lekarza w czasie teleporady– mówi Joanna Ciołek, endokrynolog z Centrum Medycznego Damiana.

Nie znaczy to jednak, że osobisty kontakt z lekarzem jest całkowicie niemożliwy. Jeśli chory zaczyna mieć niepokojące objawy, a lekarz po telefonicznej rozmowie z pacjentem uzna, że takie spotkanie jest konieczne, to taka wizyta może się odbyć. Na co chorzy powinni zwrócić uwagę?

Pacjenci, którzy leczą się od dłuższego czasu doskonale znają swój organizm i doskonale wiedzą kiedy coś się dzieje. Mniej doświadczonych pacjentów powinny zaniepokoić nadmierna senność, drażliwość, potliwość, uczucie zimna lub gorąca, problemy z koncentracją, zmiany nastroju, wzrost lub zmniejszenie masy ciała, zaparcia czy sucha skóra. Jeśli chory skarży się jedynie na kiepski nastrój i nie ma innych dolegliwości, być może ten stan spowodowany jest jedynie przymusową izolacją – dodaje endokrynolog.

Zobacz także: Biopsja tarczycy – jak wygląda i czy boli?

Badania kontrolne w czasie pandemii

Badania kontrolne dalej są wykonywane. Jeśli istnieje taka potrzeba zlecane są nie tylko badania krwi, ale także USG tarczycy. Wszystko jednak odbywa się z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.

Przed wejściem do placówki pacjent ma mierzoną temperaturę, przeprowadza się z nim wywiad epidemiologiczny. Pytany jest czy miał kontakt z kimś zakażonym, czy ma dolegliwości, które mogą sugerować COVID-19. Dodatkowo każdy chory musi mieć maseczkę, rękawiczki. W placówkach jest także stały dostęp do płynu do dezynfekcji dłoni – wylicza endokrynolog.

Jednak, jak dodaje specjalistka, wizyty w placówce obywają się tylko wtedy, gdy naprawdę jest taka potrzeba. Jeśli pacjent czuje się dobrze i poprzednie wyniki były dobre wizytę związaną z osobistym zgłoszeniem się do centrum medycznego można po prostu przesunąć lub zastąpić teleporadą, w czasie której lekarz przeprowadzi wywiad, przeanalizuje dostępną dokumentację medyczną i wyniki badań, wystawi e-receptę, zleci kontrolne badania i ustali dalszy sposób leczenia. Nie ma sensu narażać pacjenta na ewentualne zakażenie.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
9
Polecamy
Hipochondria – nerwica hipochondryczna.
Objawy oraz leczenie hipochondrii
Hipochondria – nerwica hipochondryczna. Objawy oraz leczenie hipochondrii Dzień Dobry TVN
Dializy a koronawirus.
O czym chorzy na nerki muszą pamiętać?
Dializy a koronawirus. O czym chorzy na nerki muszą pamiętać? TVN zdrowie
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I.
"Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia"
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I. "Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia" Dzień Dobry TVN
Na raka umiera więcej osób niż na COVID-19.
Jak wygląda leczenie onkologiczne w czasie pandemii?
Na raka umiera więcej osób niż na COVID-19. Jak wygląda leczenie onkologiczne w czasie pandemii? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby