Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie refluksu – sposoby na bolesne cofanie treści żołądkowej
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie refluksu – sposoby na bolesne cofanie treści żołądkowej

NAN

Fot: leszekglasner / fotolia.com

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego powinno rozpocząć się niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Są one nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale mogą również wiązać się z poważnymi schorzeniami. Aby pozbyć się dolegliwości, należy poznać jej przyczyny i czynniki, które jej sprzyjają.

Refluks żołądkowo-przełykowy to powszechnie występująca choroba. Może mieć zróżnicowane podłoże i wskazywać na szereg poważnych schorzeń. Wielu pacjentów przyzwyczaja się do jego symptomów, jednak nie należy tego robić – objawy refluksu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba wywołana przez cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Doprowadzają do niej zaburzenia pracy dolnego zwieracza przełyku – właśnie ten mięsień odpowiada za przekazywanie pokarmu do żołądka i zachowywanie szczelności tego odcinka układu pokarmowego. Z pokarmem do przełyku przedostaje się również kwas żołądkowy i enzymy trawienne. Silnie go podrażniają, co doprowadza do charakterystycznego pieczenia. Zazwyczaj to właśnie z tym objawem kojarzy się refluks żołądkowo-przełykowy.

O ile zwyczajna zgaga może występować sporadycznie po spożyciu zbyt ciężkiego posiłku, niewłaściwa praca zwieracza przełyku zawsze jest powodem do niepokoju i powinna skłonić pacjenta do zwrócenia się do lekarza. Oprócz pieczenia w przełyku w przebiegu tej dolegliwości mogą pojawić się również mdłości, wymioty i odbijanie. Czasami obserwuje się ból charakterystyczny dla nieprawidłowości kardiologicznych, a zaawansowany refluks wiąże się z zaburzeniami połykania, utratą masy ciała, w niektórych przypadkach także z krwawieniem z przełyku. Wbrew pozorom to bardzo rozpowszechniona dolegliwość. Szacuje się, że każdego dnia jej objawy odczuwa nawet co dziesiąty człowiek.

Przyczyny refluksu żołądkowego

Dolny zwieracz przełyku powinien kurczyć się bezpośrednio po przesunięciu kęsa jedzenia do żołądka. Zaburzenia jego pracy mogą mieć związek z wieloma innymi chorobami. Ryzyko wystąpienia refluksu dotyczy zwłaszcza osób chorych na cukrzycę, alkoholików, pacjentów leczących niektóre zaburzenia hormonalne oraz twardzinę układową. Sprzyja mu zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych, preparatów na nadciśnienie tętnicze, choroby płuc i serca, a także palenie tytoniu. 

Częstą przyczyną refluksu jest przepuklina rozworu przełykowego – w tej dolegliwości fizjologiczne stosunki anatomiczne są zaburzone, co umożliwia cofanie się treści. Szczególnie narażone na jej wystąpienie są osoby otyłe oraz kobiety w ciąży – wynika to ze zwiększenia ciśnienia w brzuchu i zmian hormonalnych. Może do niego dochodzić również po operacjach przewodu pokarmowego.

Leczenie refluksu

Pomimo częstego występowania objawów, wielu pacjentów nie wie, jak leczyć refluks. Właściwa terapia nie ogranicza się jedynie do podania leków – konieczna jest również zmiana stylu życia oraz przyzwyczajeń żywieniowych. Bezpośrednio po wystąpieniu pierwszych objawów można wypróbować domowe sposoby na refluks. Pozwalają na błyskawiczne odczucie ulgi oraz zmniejszają szanse wystąpienia dolegliwości w przeszłości. 

Warto jednak skonsultować taką terapię z lekarzem lub farmaceutą, w niektórych przypadkach może prowadzić do podrażnień przewodu pokarmowego. Najskuteczniejszą metodą walki z refluksem jest wypicie łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Podobne działanie gwarantuje zjedzenie garści migdałów. Do niedawna osobom cierpiącym na zgagę doradzano również wypicie szklanki mleka, jednak daje to chwilowy efekt, a sprzyja przy tym produkcji kwasów żołądkowych, więc może doprowadzić do pogłębienia się problemu.

Leczenie domowe refluksu należy uzupełnić o właściwą dietę. Chorzy powinni unikać soli i zrezygnować z tłustych mięs i serów. Należy zastąpić je rybami, chudymi wędlinami i nabiałem oraz – co niezwykle ważne – świeżymi owocami i warzywami. Najlepiej spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych. Konieczna jest również rezygnacja z używek – ryzyko wystąpienia dolegliwości zwiększa picie alkoholu oraz palenie tytoniu, na stan żołądka negatywnie oddziałuje również kawa i mocna herbata. 

Osoby borykające się z nadwagą powinny zredukować masę ciała – w ich przypadku wskazane jest regularne uprawianie sportu, które pozytywnie wpływa na układ trawienny. W wielu przypadkach konieczne okazuje się zażywanie leków na refluks. Pozwalają nie tylko złagodzić objawy, ale również usunąć przyczynę problemu. Przede wszystkim stosuje się inhibitory pompy protonowej. Ta grupa leków hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego. 

Oprócz nich przepisuje się również preparaty neutralizujące kwaśny odczyn treści żołądkowej oraz. Niekiedy wskazany jest zabieg chirurgiczny. Zazwyczaj przeprowadza się go metodą laparoskopową w znieczuleniu ogólnym. Poprzez nacięcie na brzuchu operuje się połączenie żołądka lub przełyku. 

Oczekiwane efekty daje również metoda ultradźwiękowa. Do przełyku wprowadza się urządzenie, które za pomocą ultradźwięków zmniejsza powierzchnię jego ujścia. Leczenie refluksu żołądkowego może trwać wiele lat, jednak zwykle gwarantuje powrót chorego do pełni zdrowia.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
3
Polecamy
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Pieczenie w przełyku czyli zgaga - objawy, przyczyny i leczenie
Pieczenie w przełyku czyli zgaga - objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Przyczyny zgagi - refluks żołądka, choroba wrzodowa.
Domowe sposoby i dieta
Przyczyny zgagi - refluks żołądka, choroba wrzodowa. Domowe sposoby i dieta TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty