Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie pijawkami – skuteczność hirudoterapii w leczeniu niektórych schorzeń
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie pijawkami – skuteczność hirudoterapii w leczeniu niektórych schorzeń

NAN

Fot: okrasyuk / fotolia.com

Pijawki żywią się krwią kręgowców i jednorazowo mogą wessać od 10 do 15 ml krwi. W leczeniu pijawkami (tzw. hirudoterapii) wykorzystuje się pasożyty specjalnie hodowane w sterylnych warunkach. Zawarte w ślinie pijawek substancje lecznicze wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń.

Ślina pijawki lekarskiej zawiera hirudynę, czyli substancję o działaniu przeciwzakrzepowym oraz histaminę powodującą rozszerzenie naczyń krwionośnych. Hirudoterapia jest w zasadzie bezbolesna, dopiero po odstawieniu pijawek od skóry pojawia się zaczerwienienie i obrzęk.

Pijawka lekarska – odmiana najczęściej stosowana w hirudoterapii

Mimo że występuje bardzo wiele odmian pijawek, to pijawka lekarska (Hirudo medicinalis) cieszy się największą popularnością. Obok niej w terapii wykorzystuje się jeszcze 15 innych, mniej znanych gatunków.

Pijawki nie należą do zwierząt uznawanych za ładne, znacznie częściej wywołują wstręt. Mają podłużny i spłaszczony kształt, a ich skóra jest śliska i gładka, o ciemnobrązowej lub czarnej barwie. Ciało pijawki może rozciągać się i kurczyć – najwięksi przedstawiciele gatunku w Polsce mogą osiągnąć wielkość do 15 cm. Z przodu pasożyta znajduje się przyssawka i otwór gębowy z trzema szczękami. Za ich pomocą jest on w stanie przebić skórę na grubość około 1,5 mm. Pijawka lekarska jednorazowo może wessać do 15 ml krwi, której nie wykorzystuje od razu, a znaczną jej część magazynuje w uchyłku jelita.

Hirudoterapia stosowana była już w starożytności. Obecnie popularne stały się sterylne hodowle pijawek leczniczych, które trzyma się w odpowiednim oświetleniu i temperaturze i właściwie się odżywia. Hodowla trwa trzy lata i w jej trakcie, a także w trakcie zabiegu, najważniejsza jest higiena.

Zobaczcie, na czym polega leczenie pijawkami i czy jest bezpieczne? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy leczenie pijawkami jest bezpieczne? Źródło: 36,6

Leczenie pijawkami

W przeszłości terapia pijawkami lekarskimi miała na celu upuszczenie zepsutej krwi. Tę praktykę wykorzystywali starożytni Egipcjanie, Grecy, a następnie cała średniowieczna Europa. W późniejszych latach pijawki popadły w niełaskę i jeszcze w połowie XIX wieku stosowane były jedynie przez znachorów, podczas gdy medycyna konwencjonalna zupełnie odrzuciła ten typ terapii.

Obecnie pijawki lekarskie wróciły do łask, a związki, które zawiera ich ślina, są doceniane przede wszystkim ze względu na poprawę funkcjonowania układu krążenia. Rezultaty hirudoterapii zależą od wielu czynników, w tym płci, wagi i zaawansowania choroby.

Pijawki na żylaki

Hirudoterapia może być stosowana jako zamiennik farmakoterapii, a niekiedy również leczenia operacyjnego w usuwaniu żylaków. Sprawdza się również w terapii zakrzepicy żylnej, owrzodzenia podudzi oraz samego zapalenia skóry.

Żylaki kończyn dolnych powstają przez wadliwie działające zastawki w żyłach, które powodują zaleganie krwi w naczyniach zamiast jej swobodnego przepływu do serca. Są to widoczne, miejscowe poszerzenia i uwypukleniem żył, które poza względami estetycznymi mogą powodować ból i stany zapalne. Leczenie pijawkami sprawdza się zwłaszcza na pierwszym etapie powstawania żylaków.

Ssanie krwi przez pijawki poprawia mikrocyrkulację krwi – następuje lepsze ukrwienie i dotlenienie tkanki, rozszerzeniu ulegają naczynia włosowate, a co się z tym wiąże, skuteczniej zostają wydalane toksyny. W terapii żylaków kluczowe są właściwości substancji, które zawiera ślina pijawek – ich działanie przeciwzakrzepowe i tromboliczne, czyli niszczące zalegające zakrzepy. Dodatkowo część związków spełnia funkcję przeciwzapalną i odbudowującą zniszczone komórki.

Zobacz także: Zastrzyki przeciwzakrzepowe – jak długo należy je brać i kiedy można je zastąpić tabletkami przeciwzakrzepowymi?

Osoby poddane hirudoterapii opisują jej efekty jako: zmniejszenie uczucia ciężkości nóg, likwidacja obrzęków, rozjaśnienie i wygładzenie skóry, zmniejszenie bólu. Dodatkowo nowo powstałe zmiany widocznie się wchłaniają. Niestety w przypadku starych żylaków nawet pijawki nie są w stanie zlikwidować powstałych guzków i zgrubień widocznych na żyłach.

Zobaczcie na filmie poniżej, kiedy wskazane jest zastosowanie leczenia pijawkami:

Zobacz film: Kiedy stosuje się leczenie pijawkami? Źródło: 36,6

Pijawki lecznicze – na co pomagają?

Lista chorób, w leczeniu których można zastosować hirudoterapię, jest naprawdę długa i imponująca. Pijawka lekarska jest w stanie złagodzić dolegliwości związane z:

 • wrzodami żołądka i dwunastnicy,
 • alergią,
 • bólem głowy,
 • reumatyzmem,
 • zapaleniem korzonków,
 • rwą kulszową,
 • chorobami płuc i oskrzeli,
 • miażdżycą,
 • chorobą niedokrwienną serca,
 • krwiakami, zakrzepami i trudno gojącymi się ranami,
 • hemoroidami,
 • nadciśnieniem i niedociśnieniem,
 • chorobami kręgosłupa,
 • impotencją,
 • przerostem prostaty,
 • depresją,
 • niektórymi chorobami kobiecymi,
 • cellulitem.

Na leczenie pijawkami nie należy się decydować bez udziału doświadczonej osoby. Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań do terapii, wśród których są: ciąża, hemofilia, zaawansowana anemia, uczulenie na hirudozwiązki, nowotwory złośliwe, a także wiek poniżej 10 lat. Należy skonsultować się ze specjalistą w przypadku występowania przeciwwskazań względnych, czyli: umiarkowanej anemii, miesiączki u kobiet, zaburzeń krzepliwości krwi, niskiego ciśnienia czy alergii.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
699
31
Polecamy
Hirudoterapia - leczenie pijawkami.
Pijawki lecznicze - na co pomagają?
Czy leczenie żylaków pijawkami to dobry pomysł?
Hirudoterapia - leczenie pijawkami. Pijawki lecznicze - na co pomagają? Czy leczenie żylaków pijawkami to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Co to jest hirudoterapia?
Na czym polega leczenie pijawkami?
Co to jest hirudoterapia? Na czym polega leczenie pijawkami? TVN zdrowie
Akupunktura - tradycyjny i bezpieczny sposób leczenia chorób
Akupunktura - tradycyjny i bezpieczny sposób leczenia chorób TVN zdrowie
Komentarze (3)
Paweł
Bardzo mi pomogły przy usunięciu obrzęków po operacji dwóch kolan. Krwiaki, obrzęk po 3-4 wizytach znikały. Skóra znacznie lepiej wyglądała, a samopoczucie było niesamowite. Wpuszczają coś co powoduje dobre samopouczce i podnoszą się endorfiny.
Czytaj całość
BOŻENA ANNA
przez pięć lat moje nogi były jak ołów leki jakie stosowałam nie pomagały badania USG wykazywały wszystko ok a ból był nie mogłam chodzić siedzieć spać właśnie jestem po terapii pijawkami i nie mam bóli mogę chodzić .MAM NOWE NOGI
Czytaj całość
Krzysztof Mayk
wiadomości o pijawkach poszerzyły moje horyzonty myślowe w tej materii - spojżałem "cieplej" na pijawki. Niech dalej robią dobrą robotę dla ludzkich organizmów.
Czytaj całość
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie