Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie pijawkami – skuteczność hirudoterapii w leczeniu niektórych schorzeń

Leczenie pijawkami – skuteczność hirudoterapii w leczeniu niektórych schorzeń

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: okrasyuk / fotolia.com

Pijawki żywią się krwią kręgowców i jednorazowo mogą wessać od 10 do 15 ml krwi. W leczeniu pijawkami (tzw. hirudoterapii) wykorzystuje się pasożyty specjalnie hodowane w sterylnych warunkach. Zawarte w ślinie pijawek substancje lecznicze wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń.

Ślina pijawki lekarskiej zawiera hirudynę, czyli substancję o działaniu przeciwzakrzepowym oraz histaminę powodującą rozszerzenie naczyń krwionośnych. Hirudoterapia jest w zasadzie bezbolesna, dopiero po odstawieniu pijawek od skóry pojawia się zaczerwienienie i obrzęk.

Pijawka lekarska – odmiana najczęściej stosowana w hirudoterapii

Mimo że występuje bardzo wiele odmian pijawek, to pijawka lekarska (Hirudo medicinalis) cieszy się największą popularnością. Obok niej w terapii wykorzystuje się jeszcze 15 innych, mniej znanych gatunków.

Pijawki nie należą do zwierząt uznawanych za ładne, znacznie częściej wywołują wstręt. Mają podłużny i spłaszczony kształt, a ich skóra jest śliska i gładka, o ciemnobrązowej lub czarnej barwie. Ciało pijawki może rozciągać się i kurczyć – najwięksi przedstawiciele gatunku w Polsce mogą osiągnąć wielkość do 15 cm. Z przodu pasożyta znajduje się przyssawka i otwór gębowy z trzema szczękami. Za ich pomocą jest on w stanie przebić skórę na grubość około 1,5 mm. Pijawka lekarska jednorazowo może wessać do 15 ml krwi, której nie wykorzystuje od razu, a znaczną jej część magazynuje w uchyłku jelita.

Hirudoterapia stosowana była już w starożytności. Obecnie popularne stały się sterylne hodowle pijawek leczniczych, które trzyma się w odpowiednim oświetleniu i temperaturze i właściwie się odżywia. Hodowla trwa trzy lata i w jej trakcie, a także w trakcie zabiegu, najważniejsza jest higiena.

Leczenie pijawkami

W przeszłości terapia pijawkami lekarskimi miała na celu upuszczenie zepsutej krwi. Tę praktykę wykorzystywali starożytni Egipcjanie, Grecy, a następnie cała średniowieczna Europa. W późniejszych latach pijawki popadły w niełaskę i jeszcze w połowie XIX wieku stosowane były jedynie przez znachorów, podczas gdy medycyna konwencjonalna zupełnie odrzuciła ten typ terapii.

Obecnie pijawki lekarskie wróciły do łask, a związki, które zawiera ich ślina, są doceniane przede wszystkim ze względu na poprawę funkcjonowania układu krążenia. Rezultaty hirudoterapii zależą od wielu czynników, w tym płci, wagi i zaawansowania choroby.

Pijawki na żylaki

Hirudoterapia może być stosowana jako zamiennik farmakoterapii, a niekiedy również leczenia operacyjnego w usuwaniu żylaków. Sprawdza się również w terapii zakrzepicy żylnej, owrzodzenia podudzi oraz samego zapalenia skóry.

Żylaki kończyn dolnych powstają przez wadliwie działające zastawki w żyłach, które powodują zaleganie krwi w naczyniach zamiast jej swobodnego przepływu do serca. Są to widoczne, miejscowe poszerzenia i uwypukleniem żył, które poza względami estetycznymi mogą powodować ból i stany zapalne. Leczenie pijawkami sprawdza się zwłaszcza na pierwszym etapie powstawania żylaków.

Ssanie krwi przez pijawki poprawia mikrocyrkulację krwi – następuje lepsze ukrwienie i dotlenienie tkanki, rozszerzeniu ulegają naczynia włosowate, a co się z tym wiąże, skuteczniej zostają wydalane toksyny. W terapii żylaków kluczowe są właściwości substancji, które zawiera ślina pijawek – ich działanie przeciwzakrzepowe i tromboliczne, czyli niszczące zalegające zakrzepy. Dodatkowo część związków spełnia funkcję przeciwzapalną i odbudowującą zniszczone komórki.

Zobacz także: Zastrzyki przeciwzakrzepowe – jak długo należy je brać i kiedy można je zastąpić tabletkami przeciwzakrzepowymi?

Osoby poddane hirudoterapii opisują jej efekty jako: zmniejszenie uczucia ciężkości nóg, likwidacja obrzęków, rozjaśnienie i wygładzenie skóry, zmniejszenie bólu. Dodatkowo nowo powstałe zmiany widocznie się wchłaniają. Niestety w przypadku starych żylaków nawet pijawki nie są w stanie zlikwidować powstałych guzków i zgrubień widocznych na żyłach.

Pijawki lecznicze – na co pomagają?

Lista chorób, w leczeniu których można zastosować hirudoterapię, jest naprawdę długa i imponująca. Pijawka lekarska jest w stanie złagodzić dolegliwości związane z:

 • wrzodami żołądka i dwunastnicy,
 • alergią,
 • bólem głowy,
 • reumatyzmem,
 • zapaleniem korzonków,
 • rwą kulszową,
 • chorobami płuc i oskrzeli,
 • miażdżycą,
 • chorobą niedokrwienną serca,
 • krwiakami, zakrzepami i trudno gojącymi się ranami,
 • hemoroidami,
 • nadciśnieniem i niedociśnieniem,
 • chorobami kręgosłupa,
 • impotencją,
 • przerostem prostaty,
 • depresją,
 • niektórymi chorobami kobiecymi,
 • cellulitem.

Na leczenie pijawkami nie należy się decydować bez udziału doświadczonej osoby. Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań do terapii, wśród których są: ciąża, hemofilia, zaawansowana anemia, uczulenie na hirudozwiązki, nowotwory złośliwe, a także wiek poniżej 10 lat. Należy skonsultować się ze specjalistą w przypadku występowania przeciwwskazań względnych, czyli: umiarkowanej anemii, miesiączki u kobiet, zaburzeń krzepliwości krwi, niskiego ciśnienia czy alergii.

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
197
13
Komentarze (1)
Krzysztof Mayk
wiadomości o pijawkach poszerzyły moje horyzonty myślowe w tej materii - spojżałem "cieplej" na pijawki. Niech dalej robią dobrą robotę dla ludzkich organizmów.
Czytaj całość
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?