Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie niepłodności metodą in vitro – koszt, na czym polega zabieg i czy jest skuteczny
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie niepłodności metodą in vitro – koszt, na czym polega zabieg i czy jest skuteczny

NAN

Fot: auremar / fotolia.com

Metoda in vitro to przeprowadzenie w laboratorium całego procesu zapłodnienia, jaki naturalnie powinien się odbyć w narządzie rodnym kobiety. Inseminacja pozwala posiadać potomstwo małżeństwom, które są bezpłodne. Istnieje możliwość refundacji in vitro, która obejmuje, np. koszty zapłodnienia i hodowli zarodków.

Pierwsze zapłodnienie in vitro miało miejsce w Wielkiej Brytanii. 25 lipca 1978 roku przyszła na świat Louise Joy Brown.

Na czym polega in vitro?

In vitro to metoda stosowana w leczeniu niepłodności. Zabieg jest skomplikowaną procedurą polegającą na pobraniu komórek jajowych z jajnika i sztucznie zapłodnienie ich plemnikami. Inseminacja odbywa się w pojemnikach ze specjalnym płynem. Zapłodniony embrion umieszcza się w macicy kobiety. Aby zakwalifikować się do in vitro, należy przejść odpowiednie badania:

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!
  • FSH – badanie poziomu hormonu folikulotropowego, wytwarzanego przez przysadkę mózgową,
  • AMH – badanie rezerwy jajnikowej, wykonywane, by określić szanse powodzenia metody in vitro,
  • badanie nasienia – komputerowa analiza spermy.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu in vitro to np.: niedrożność jajowodów, problemy z wywołaniem owulacji, niska jakość spermy (obniżone parametry nasienia), brak możliwości określenia przyczyn niepłodności oraz niepowodzenia w stosowaniu innych metod wspomagania zajścia w ciążę. Sztuczne zapłodnienie stosuje się również w przypadku endometriozy, czyli rozrostu błony śluzowej macicy poza macicą. Do czynników ryzyka powstania tego schorzenia należą: bardzo wczesne wystąpienie miesiączki oraz obfite i przedłużone krwawienia.

Zobacz film: Łódź ma swój program in vitro. Źródło: Dzień Dobry TVN

In vitro – krok po kroku

Z pęcherzyków jajnikowych pobierany jest płyn pęcherzykowy. Czynność wykonuje się w znieczuleniu miejscowym za pomocą igły i pod kontrolą ultrasonografii. Zanim doda się do pobranych komórek jajowych plemniki musi minąć od 2 do 6 godzin. Następnie materiał przekłada się do specjalnych zbiorników z płynem do hodowania zarodków. Całość umieszcza się w inkubatorze o odpowiedniej wilgotności i temperaturze, czyli 37 stopni Celsjusza. Inseminacja ma miejsce poza organizmem kobiety. Zarodki przenoszone są do jamy macicy specjalnym cewnikiem poprowadzonym przez kanał szyjki macicy. Zagnieżdżenie zarodka następuje po około 8-11 dniach od zapłodnienia. Do macicy przenosi się zazwyczaj 2-4 zarodki. W metodzie in vitro stosuje się mrożenie zarodków do temperatury ciekłego azotu. W razie niepowodzenia zabiegu można z nich skorzystać ponownie, bez konieczności stymulowania pęcherzyków jajnikowych. Zarodki nie powinny być przechowywane dłużej niż 5 lat.

Skuteczność in vitro

Największy wpływ na skuteczność in vitro ma wiek pacjentki oraz przyczyna jej niepłodności. Na urodzenie zdrowego dziecka większe szanse mają młode kobiety, u których przyczyna nie możności zajścia w ciążę polega na niedrożności jajowodów.

Ile kosztuje in vitro w Polsce?

In vitro w Polsce to koszt około 8-12 tysięcy złotych. Po zakwalifikowaniu się pary do przeprowadzenia sztucznego zapłodnienia należy przejść szereg badań laboratoryjnych, np. pobór wymazu z dróg rodnych czy badania wirusologiczne. Mają one potwierdzić, że kobieta jest zdolna do ciąży i metoda in vitro nie będzie zagrażać jej zdrowiu. Koszt wszystkich wymaganych badań sięga około 1000 złotych i nie są one refundowane.

Refundacja in vitro

Istnieje możliwość refundacji in vitro za pomocą specjalnych programów polityki zdrowotnej. Obejmuje ona np. koszty zapłodnienia i hodowli zarodków, konsultacje lekarskie oraz leki. W zależności od miasta, w którym inicjatywa jest realizowana kwota dofinansowania, i ilości par mogących wziąć w niej udział, może się różnić. O refundację mogę ubiegać się pary, u których stwierdzono bezpłodność lub mają one dokumentację medyczną potwierdzającą, że przez rok leczenie niepłodności nie przyniosło żadnych skutków. Z programu dofinansowania in vitro nie mogą korzystać kobiety po 40. roku życia.

Ciąża po in vitro

Ciążę po in vitro prowadzi lekarz ginekolog. Czynnikiem ryzyka w zapłodnieniu pozaustrojowym może być przyczyna niepłodności. Z tego względu kobieta ciężarna musi być pod stałą opieką lekarską, zwłaszcza na początku ciąży. Stosowanie leków także może powodować powikłania, jak OHSS, czyli zespół hiperstymulacji jajników, czego efektem są zaburzenia hormonalne. Medykamenty mogą się przyczyniać do niewydolności nerek czy wystąpienia torbieli jajników. Każda kobieta po zapłodnieniu pozaustrojowym musi przyjmować leki do około 10-12 tygodnia po inseminacji. Zapłodnienie in vitro niesie za sobą ryzyko ciąży pozamacicznej bądź mnogiej, która zwiększa szansę wystąpienia poronienia oraz wystąpienia nadciśnienie i cukrzycy. Poronienia są również często spowodowane wiekiem kobiety, co może naturalnie wpływać na jakość jej komórek jajowych.

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
3
Polecamy
Sztuczne zapłodnienie.
Na czym polega ten zabieg i ile to kosztuje?
Sztuczne zapłodnienie. Na czym polega ten zabieg i ile to kosztuje? Dzień Dobry TVN
In vitro z komórką jajową od dawczyni – jak przebiega proces leczenia?
In vitro z komórką jajową od dawczyni – jak przebiega proces leczenia? TVN zdrowie
Problemy z zajściem w ciążę, czyli jak radzić sobie z niepłodnością?
Problemy z zajściem w ciążę, czyli jak radzić sobie z niepłodnością? TVN zdrowie
In vitro - wszystko, co warto o nim wiedzieć
In vitro - wszystko, co warto o nim wiedzieć Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?