Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie glisty ludzkiej – wskazania i przebieg
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie glisty ludzkiej – wskazania i przebieg

Getty Images/ATU Images

Glista ludzka to pasożyt wywołujący powszechną chorobę, zwaną glistnicą. Ryzyko inwazji wzrasta po spożyciu zanieczyszczonych jajami owoców i warzyw. W przypadku zakażenia glistą ludzką leczenie powinno zostać wdrożone, nawet jeśli nie ma objawów infekcji.

Leczenie glisty ludzkiej u dorosłych i dzieci przebiega tak samo. Najszersze zastosowanie mają leki przeciwpasożytnicze, a w zaawansowanych, rzadko występujących, przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Przeczytaj też: Glista ludzka u dziecka – jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Glista ludzka – kiedy leczyć zakażenie?

Glistnica jest chorobą pasożytniczą, rozpowszechnioną na całym świecie. Wywołana jest przez glistę ludzką – największego nicienia pasożytującego w jelicie cienkim człowieka. Do zakażenia dochodzi w wyniku zjedzenia zanieczyszczonych jajami, nieumytych warzyw lub owoców, u dzieci także w wyniku geofagii, czyli spożycia ziemi. W Polsce do zakażeń dochodzi stosunkowo rzadko.

Leczenie glisty ludzkiej jest konieczne w każdym przypadku, nawet w zakażeniach bezobjawowych. Rozpoznanie ustala się na podstawie badania mikroskopowego kału, wykonywanego trzykrotnie w odstępach 3–5 dni. Ponieważ nie wykrywa ono glist niedojrzałych, nie zawsze mimo zakażenia udaje się uzyskać potwierdzenie laboratoryjne. Leczenie stosuje się zatem w niektórych przypadkach przy podejrzeniu glistnicy bez uzyskania pozytywnego wyniku. Dolegliwości, które mogą wystąpić w trakcie zakażenia, są niespecyficzne: ból brzucha oraz objawy alergiczne. Masywne zakażenie powoduje objawy glistnicy płucnej, jelitowej i wątrobowo-żółciowej. O zaawansowaniu choroby świadczą: gorączka, kaszel, duszność, niedożywienie, zapalenie przewodów żółciowych. W badaniach laboratoryjnych na obecność zakażenia wskazuje podwyższony poziom eozynofilów we krwi.

Leczenie innych domowników w przypadku zakażenia jednej osoby nie jest konieczne, gdyż rozprzestrzenianie choroby w tym przypadku jest niemożliwe. W razie niepokoju można wykonać jednak profilaktyczne badania laboratoryjne, które rozwieją wątpliwości.

Leczenie farmakologiczne glisty ludzkiej

Skuteczne leczenie glisty ludzkiej u dzieci i dorosłych w przypadku zakażenia mało inwazyjnego opiera się na terapii farmakologicznej. Głównym lekiem przeciwpasożytniczym jest albendazol, który przyjmuje się w 1 dawce na czczo, a także mebendazol, stosowany 3 dni z rzędu lub również w 1 dawce. W przypadku zakażenia glistą ludzką leczenie dzieci, niezależnie od wieku, jest takie samo jak u dorosłych. Skuteczność pojedynczej terapii szacuje się na 80–90%.

W glistnicy płucnej terapia opiera się na łagodzeniu objawów. Niezalecane jest w tej fazie przyjmowanie leków przeciwpasożytniczych ze względu na ich wątpliwy wpływ na larwy w płucach oraz ciężki przebieg terapii. Stosuje się natomiast beta-2-mimetyki wziewne lub doustne glikokortykosteroidy.

Skuteczność leczenia ocenia się za pomocą kontrolnego badania kału około 2 tygodni po kuracji. Terapia powinna zostać powtórzona, jeśli nie dojdzie do wydalenia dorosłego pasożyta w przypadku zakażeń potwierdzonych laboratoryjnie.

W niektórych przypadkach dochodzi do poważnych powikłań w postaci niedrożności jelit (wywołanej kłębkiem nawet kilkudziesięciu pasożytów), niedrożności dróg żółciowych, przedziurawienia jelita, zapalenia wyrostka robaczkowego. W takich sytuacjach konieczne jest chirurgiczne leczenie glisty ludzkiej – laparotomia wraz z usunięciem masy nicieni.

Rokowanie w przypadku glistnicy jest dobre. Pasożyty nie rozmnażają się w organizmie człowieka, a maksymalnie żyją 2 lata.

Dlaczego leczenie naturalne glisty ludzkiej jest nieskuteczne?

W przypadku infekcji glistą ludzką leczenie domowe, samodzielne, bez interwencji lekarskiej może sprawić więcej szkód niż korzyści. Spożywanie kapusty, śledzi może podrażnić pasożyty i doprowadzić do poważnych powikłań w postaci niedrożności przewodu pokarmowego, wywołanej przez skłębione glisty.

Leczenie ziołami glisty ludzkiej nie powinno zastąpić typowej kuracji lekami przeciwpasożytniczymi. Nie zaszkodzi ich wspomagające stosowanie, jednak ma ono wątpliwą skuteczność, niepotwierdzoną badaniami naukowymi.

Wspomagająco w leczeniu glisty ludzkiej zaleca się stosowanie diety ubogiej w węglowodany oraz bogatej w składniki białkowe. Podczas terapii należy restrykcyjnie przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej oraz żywienia. Konieczne jest codzienne zmienianie pościeli, picie przegotowanej wody, dezynfekcja urządzeń sanitarnych oraz mycie warzyw i owoców, a także rąk przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety.

Glista ludzka w ciąży – leczenie

Nie każdy lek przeciwpasożytniczy może być podawany ciężarnej, ze względu na możliwość szkodliwego wpływu na przebieg ciąży oraz rozwój płodu. Alternatywnie do albendazolu oraz mebendazolu stosuje się pyrantel. Jest on bezpieczny także dla kobiet karmiących piersią.

Przeczytaj też: Czym są pasożyty ludzkie? Objawy pasożytów, oczyszczanie organizmu

Bibliografia:

  • Szczeklik A., Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.
  • Kotowska M., Najczęstsze choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego. Gastroenterologia dziecięca – poradnik lekarza praktyka. Czelej 2014, s. 112–113.

    Zobacz, fakty i mity o pasożytach.

Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Objawy oraz leczenie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy
Objawy oraz leczenie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy TVN zdrowie
Glista ludzka u dziecka – jakie daje objawy i jak ją leczyć?
Glista ludzka u dziecka – jakie daje objawy i jak ją leczyć? TVN zdrowie
Prof. Horban:
"Większość chorych na COVID-19 nie wymaga specjalistycznego leczenia"
Prof. Horban: "Większość chorych na COVID-19 nie wymaga specjalistycznego leczenia" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie