Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lateralizacja rzepki – objawy kontuzji, proponowane metody leczenia i rehabilitacji
menu
Polub nas na Facebooku

Lateralizacja rzepki – objawy kontuzji, proponowane metody leczenia i rehabilitacji

Lekarz obwija kolano bandażem

Fot: ladysuzi / fotolia.com

Lateralizacja rzepki to stosunkowo często diagnozowana kontuzja kolana. Zazwyczaj dotyczy osób aktywnych fizycznie i daje silne objawy bólowe, przy tym wyklucza kontynuowanie treningów. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy, aby jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie i rehabilitację.

Staw kolanowy to największy staw w ludzkim ciele. Łączą się w nim trzy elementy. Kość udowa, piszczelowa oraz rzepka. W czasie ruchu rzepka powinna przemieszczać się między kłykciami, czasami jednak ma tendencje to przesuwania się w bok – mówi się wtedy o lateralizacji rzepki.

Lateralizacja rzepki

Rzepka pełni w stawie kolanowym niezwykle ważną funkcję. Przede wszystkim chroni kłykcie kości przed uszkodzeniami, przenosi także niezwykle duże obciążenia, dzięki czemu odciąża cały układ ruchowy. Niestety, jest także narażona na różnego typu kontuzje i uszkodzenia. 

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

W spoczynku rzepka jest dosyć elastyczna – można delikatnie przesuwać ją w każdą ze stron. Inaczej jest jednak podczas poruszania stawem kolanowym. Trzeszczka ta powinna wtedy ślizgać się po wypukłym kłykciu kości udowej. Kiedy ten ruch jest zaburzony i dochodzi do jej odchylenia w bok, mówimy o bocznym przyparciu rzepki (ELPS – excessive lateral pressure syndrome), będącym jedną z najczęstszych postaci lateralizacji rzepki. 

Doprowadza ono do uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego, naciągnięcia troczków przyśrodkowych i skurczenia troczków bocznych, a to wiąże się z silnymi objawami bólowymi. Za poprawny ruch odpowiedzialny jest mięsień czworogłowy uda oraz troczki i więzadła stawu kolanowego. Zaburzenia pojawiają się, kiedy rzepka zbyt mocno naciska na kłykieć. 

Schorzenie najczęściej dotyczy sportowców i osób podejmujących regularną aktywność fizyczną – kontynuowanie ćwiczeń pomimo objawów bólowych może mieć jednak katastrofalne skutki – początkowo obserwuje się stan zapalny, który stopniowo doprowadza do zwyrodnienia stawu i uszkodzenia chrząstki.

Przyczyny lateralizacji rzepki

Lateralizacja rzepki może mieć różnorodne podłoże. Często ponosi za nią odpowiedzialność nieprawidłowa budowa nasady dalszej kości udowej (np. hipoplazja kłykcia bocznego) lub deformacja nasady kości piszczelowej. 

W wielu przypadkach lateralizacja wynika ze złego ukształtowania rzepki – niewłaściwy może być zarówno jej kształt, jak i położenie względem kości udowej. Liczne problemy mogą wynikać także z niewłaściwego rozwinięcia tkanek miękkich wewnątrz stanu kolanowego. 

Bardzo dużą rolę odgrywają w nim liczne stabilizatory trzeszczki oraz połączenie kości biodrowej z piszczelową. Niektóre przypadki lateralizacji rzepki wynikają z niewłaściwej pracy mięśnia czworogłowego uda. Jest to najsilniejszy prostownik stawu kolanowego. Każda z jego głów działa niezależnie od siebie i ma własne przyczepy początkowe. To właśnie ten mięsień odpowiada za zginanie w stawie biodrowym i stabilizowanie kolana. 

Do problemu dochodzi, kiedy zaburzeniu ulega równowaga siły głowy przyśrodkowej i bocznej. Oprócz tego sprzyja mu także koślawość kolan i pięt, różnica w długości kończyn, płaskostopie, rotacja wewnętrzna stopy, osłabienie mięśni pośladkowych, które odpowiadają za rotację zewnętrzną uda i przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych. Predyspozycje do ELPS mają także pacjenci z pewnymi uwarunkowaniami anatomicznymi. Sprzyjają mu wysokie ustawienie rzepki, a także ogólne zaburzenia postawy i niewłaściwe ustawienie miednicy.

Objawy lateralizacji rzepki

Podstawowym objawem lateralizacji rzepki jest ból, zlokalizowany po zewnętrznej części rzepki oraz ograniczenie jej przesuwalności w kierunku przyśrodkowym. Obkurczone troczki uniemożliwiają także bierne uniesienie rzepki po stronie bocznej. Chorym szczególną trudność sprawia wchodzenie po schodach i przysiadanie, dolegliwości bólowe obserwuje się także w przedniej części stawu kolanowego. 

W wielu przypadkach można usłyszeć charakterystyczne chrzęszczenie, przeskakiwania oraz krepitacje, czyli szmer trący. Okresowo obserwuje się również sztywnienie stawu kolanowego. Lateralizacja rzepki może prowadzić do uszkodzenia chrząstki i zmian zwyrodnieniowych stawu.

Kolano biegacza, czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Kolano biegacza - co to jest i jak sobie z nim radzić? Źródło: 36,6.

Leczenie lateralizacji rzepki

Diagnostyka lateralizacji rzepki opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym oraz testach ruchomości rzepki. Robi się również zdjęcie rentgenowskie (RTG) rzepki w płaszczyźnie czołowej w zgięciu pod różnymi kątami. 

Samo leczenie rozpoczyna się od zachowawczego leczenia zmian przeciążeniowych – lateralizacja rzepki jest związana z podejmowaniem zbyt dużej aktywności fizycznej, więc konieczne jest przede wszystkim jej ograniczenie lub pełna rezygnacja z treningów. 

Dużą skuteczność wykazuje model RICE (z angielskiego R – rest – odpoczynek, I – ice – lód, C – compression – ucisk, E – elevation – uniesienie). Dzięki takim działaniom ogranicza się stan zapalny i umożliwia się regenerację uszkodzonych tkanek. 

Terapię można również wspomagać lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Jej najważniejszą częścią jest rehabilitacja lateralizacji rzepki – praca z fizjoterapeutą powinna skupiać się na regeneracji stawu oraz nauczeniu poprawnych wzorców ruchu. Pomocne są także zabiegi fizykoterapeutyczne. Po zakończeniu terapii należy wdrożyć profilaktykę odciążającą staw kolanowy – osoby borykające się z problemem nadwagi muszą schudnąć, a sportowcy powinni wystrzegać się ruchów, które mogłyby doprowadzić do nawrotu kontuzji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
225
24
Polecamy
Zwichnięcia rzepki – przyczyny i objawy, leczenie, rehabilitacja 
Zwichnięcia rzepki – przyczyny i objawy, leczenie, rehabilitacja  TVN zdrowie
Kolano skoczka – na czym polega schorzenie, jak się objawia i jak je leczyć?
Kolano skoczka – na czym polega schorzenie, jak się objawia i jak je leczyć? TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?