Polub nas na Facebooku
Czytasz: Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady
menu
Polub nas na Facebooku

Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady

laserowa korekta wzroku

mat. prasowe

Wady wzroku nie są już dzisiaj problemem. Dzięki laserowej korekcji wzroku w kilka minut pacjent może uwolnić się od okularów czy soczewek kontaktowych. Jednym z najbardziej innowacyjnych zabiegów tego typu jest SmartSight. Co go wyróżnia i jakie wady może leczyć? Rozmawiamy o tym z dr n. med. Małgorzatą Tomczak, specjalistką chorób oczu z Kliniki reOptis mieszczącej się w Szpitalu św. Wojciecha.

Jakie wady wzroku rozpoznawane są najczęściej?

dr n. med. Małgorzata Tomczak, specjalistka chorób oczu z Kliniki reOptis mieszczącej się w Szpitalu św. Wojciecha: Wady wzroku zazwyczaj pojawiają się już w dzieciństwie. Do tych najczęstszych należą krótkowzroczność, astygmatyzm oraz nadwzroczność.

Można je korygować laserem?

Tak, ale trzeba pamiętać, że laser ma swoje ograniczenia. W zasięgu jego działania są wady od ok. +6 do -10 dioptrii, pod warunkiem, że rogówka pacjenta jest prawidłowo zbudowana, czyli ma odpowiednią grubość. Jeśli okaże się zbyt cienka i delikatna wykonanie zabiegu nie jest możliwe. Warto zaznaczyć, że zabieg można wykonać tylko u osoby dorosłej, u której proces wzrastania i rozwoju oka został już zakończony.

Pacjent ma do wyboru coraz więcej metod zabiegu. Czym wyróżnia się zabieg SmartSight?

To najnowocześniejszy zabieg na rynku. Aby pacjent z krótkowzrocznością czy krótkowzrocznością z astygmatyzmem mógł widzieć bez okularów, trzeba wyciąć mikrosoczewkę i spłaszczyć rogówkę. Metoda SmartSight pozwala wykonać zaledwie dwumilimetrowe nacięcie, usunąć mikrosoczewkę i nadać rogówce właściwy kształt. Podczas zabiegu nie naruszamy ani unerwienia, ani biomechaniki rogówki. Samo nacięcie goi się niezwykle szybko. Dzięki minimalnej inwazyjności ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie.

Warto zaznaczyć, że najnowszy laser femtosekundowy Schwind ATOS, którym wykonuje się zabieg SamrtSight, pozwala również wytworzyć płatek rogówki.

Co to takiego?

Jego wytworzenie jest konieczne podczas zabiegu FemtoLasik - laser wytwarza płatek w obrębie rogówki, który chirurg następnie podnosi. Kolejnym krokiem jest działanie lasera, który zmienia kształt rogówki, co w konsekwencji usuwa wadę wzroku. Tego typu zabiegi pozwalają na usunięcie zarówno krótkowzroczności, nadwzroczności jak i astygmatyzm.

Dlaczego warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku metodą SmartSight?

Korzyści są ogromne. Pacjent, który był zależny od soczewek, podczas kontroli mówi, że jego życie bardzo się zmieniło. Zabieg jest minimalnie inwazyjny i całkowicie bezbolesny. Pacjent czuje, że coś się dzieje, ale ból się nie pojawia. Po zabiegu może on od razu wrócić do domu i do swoich codziennych zajęć, a po 2-3 dniach do uprawiania sportu.

Jak wygląda zabieg i ile trwa?

Pacjent ma podawane krople znieczulające. Podczas zabiegu  musi cały czas patrzeć w światełko lasera. Aby powstrzymać mruganie stosuje się specjalne rozwórki. Sam zabieg trwa 10-15 minut.

Kto decyduje się na laserową korekcję wzroku?

Głownie osoby młode, które ze względu na wadę nie mogą wykonywać swojego wymarzonego zawodu lub uprawiać jakiejś dyscypliny sportu.

Czy trzeba ją powtarzać?

Zabieg zmienia kształt rogówki i w większości przypadków wada nie wraca. Czasem delikatna progresja pojawia się np. w przebiegu innych chorób lub różnych procesów fizjologicznych.

Laserowa korekta wzroku to już powszechnie stosowane zabiegi. Czy są również inne zabiegi, które pozwalają usunąć wadę wzroku?

Oprócz laserowej korekcji wad wzroku mamy również dostępne tzw zabiegi soczewkowe. Czasem pacjentom proponuje się doszczepienie sztucznej soczewki – tzw. soczewki fakijnej. Możemy w ten sposób skorygować wady od +11 do – 20 dioptrii. U niektórych osób po 45. roku życia stosujemy całkowitą wymianę soczewki. Jej wszczepienie znacznie poszerza pole działania i umożliwia dalszą korektę wzroku, np. laserowo.

Skoro lekarz na wykonanie zabiegu potrzebuje zaledwie kilkunastu minut, to czy pacjent może przyjść do kliniki "z ulicy" bez żadnego przygotowania?

Nie. Zanim lekarz wyznaczy termin zabiegu, pacjent musi przejść szczegółowe badania. Sprawdzana jest przezroczystość oraz grubość rogówki. Ważne jest także to, aby wada przez minimum rok nie uległa pogorszeniu.

Dlaczego ma to znaczenie?

Stabilność wady pozwala założyć, że zabiegu nie trzeba będzie powtarzać. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko i dotyczą 2-3 proc. wszystkich pacjentów.

Zatem, jak się przygotować?

Przez minimum tydzień przed zabiegiem nie można nosić soczewek kontaktowych. 

Jest coś, co budzi obawy pacjentów?

SmartSight to bardzo innowacyjny zabieg. Jest niezwykle bezpieczny i przyjazny dla pacjenta. Nawet jeśli podczas zabiegu pojawia się jakiś dyskomfort, to zazwyczaj mija on bardzo szybko.

Czy od razu po zabiegu osiąga się docelową jakość wzroku?

Tuż po zabiegu pacjent widzi jeszcze jakby przez mgłę, dlatego nie może sam prowadzić auta i powinien przyjść do kliniki z osobą towarzyszącą. Prawidłowe widzenie wraca już następnego dnia, ale delikatne wahania mogą się utrzymywać przez kilka tygodni.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
10
Polecamy
Masz wadę wzroku i nie chcesz już nosić okularów?
Ten zabieg pozwoli ci o nich zapomnieć
Masz wadę wzroku i nie chcesz już nosić okularów? Ten zabieg pozwoli ci o nich zapomnieć Dzień Dobry TVN
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy Dzień Dobry TVN
Wady wzroku:
dalekowzroczność - rodzaje, objawy, powikłania, korekcja, dobór okularów i soczewek kontaktowych w nadwzroczności
Wady wzroku: dalekowzroczność - rodzaje, objawy, powikłania, korekcja, dobór okularów i soczewek kontaktowych w nadwzroczności TVN zdrowie
Presbiopia, czyli starczowzroczność.
Co to za choroba i jak skutecznie ją leczyć?
Presbiopia, czyli starczowzroczność. Co to za choroba i jak skutecznie ją leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Dominika32
Dokładnie, kilka chwil i można dosłownie odzyskać wzrok, ja miałam korekcję wzroku w Katowicach w Optegrze u doktor Janiszewskiej-Bil. Warto było wydać kasę by móc cieszyć się dobrym wzrokiem bez okularów czy soczewek.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia