Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy manikiur hybrydowy jest rakotwórczy? Jak się chronić?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy manikiur hybrydowy jest rakotwórczy? Jak się chronić?

Getty Images

Manikiur hybrydowy to prosty sposób na to, by długo cieszyć się nieskazitelnie pięknymi paznokciami i wypielęgnowanymi dłońmi, ale czy jest bezpieczny? Coraz częściej poruszany jest temat szkodliwości lamp UV wykorzystywanych do utwardzania lakierów hybrydowych. Czy częste korzystanie z hybrydowego manikiuru jest rakotwórcze? Znamy odpowiedź!

Lakiery hybrydowe

Hybryda jest idealną opcją na wyjazd wakacyjny, na specjalne okazje, ale nie nadaje się do długotrwałego stosowania. Lakiery hybrydowe to produkty chemiczne i nawet nałożone na odpowiednio przygotowane paznokcie nie wzmocnią ich, a jedynie osłabią. Bywa, że panie po zdjęciu hybrydy skarżą się na kruche i łamliwe paznokcie, których regeneracja trwa bardzo długo. 

Lakiery hybrydowy nakłada się na zmatowioną płytkę paznokcia. W tym celu kosmetyczka używa polerki. Pomaga to usunąć tłustą warstwę i lakier będzie lepiej się trzymał. Warto zwrócić uwagę na narzędzia stosowane w salonie kosmetycznym. Powinny być one jednorazowego użytku, najlepiej rozpakowywane przy nas. Dużo salonów korzysta ze specjalnych maszyn do sterylizowania, czyli autoklawów. Niestety - jeszcze nie wszystkie.

Lakieru hybrydowego nie wolno spiłowywać z paznokci, ani tym bardziej zrywać samemu w domu. Powinien zostać zdjęty przez kosmetyczkę.

Teoretycznie dobre lakiery hybrydowe nie zawierają formaldehydu, który znajduje się w zwykłych lakierach, a czasami nawet w odżywkach. Jednak ciągłe nakładanie hybrydy, choć pozwala zaoszczędzić czas, nieco niszczy nam paznokcie. Oczywiście wiele zależy od samych paznokci, ale lepiej zachować umiar!

Polecamy: Jak przestać obgryzać paznokcie?

Zobacz video: Eksperyment: Jak żyje się z długimi paznokciami?

Eksperyment: Jak żyje się z długimi paznokciami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zmywanie hybrydy

Lakieru hybrydowego nie wolno zdzierać samemu w domu! Jeśli już chcemy się hybrydy pozbyć samej, to musimy kupić specjalny zmywacz - aceton. Nasączamy nim waciki, przykładamy do paznokci, a następnie owijamy je folią i czekamy nawet 15 minut. Po tym czasie lakiery hybrydowy pęka i odchodzi od płytki paznokcia. Należy go delikatnie podważyć patyczkiem.

Zapach acetonu jest bardzo nieprzyjemny, a żeby zabezpieczyć skórki przed jego działaniem należy je posmarować oliwką. 

Zobacz: Domowe sposoby pielęgnacji paznokci. Jak zregenerować paznokcie po hybrydzie?

Lampy do utwardzania lakieru

To kolejna bolączka pań zastanawiających się nad nałożeniem hybrydy na paznokcie. Czy lampy UV i LED są zdrowe? Czy przyspieszają procesy starzenia się skóry?

W obecnych czasach mamy do wyboru dwie lampy przeznaczone do stylizacji paznokci – LED i UV. Różnica pomiędzy lampą UV, a LED jest taka, że pierwsza z nich wydziela światło niewidzialne dla naszego wzroku (ultrafioletowe) natomiast druga, światło które możemy zobaczyć (światło diodowe). W przypadku lamp UV należy pamiętać o regularnej wymianie żarówek w urządzeniach. Lampy LED są droższe, ale dużo bardziej wytrzymałe. Nie trzeba w nich wymieniać żarówek i można je użytkować około 10 lat. Dużo krócej zajmuje im utwardzenie lakierów, a zatem nasze dłonie spędzają w nich mniej czasu. Jednak każda kosmetyczka przyzna, że w dużej mierze to, ile lakier utrzyma się na paznokciach zależy od używanych preparatów oraz od umiejętności kosmetyczki.

W badaniach prowadzonych w USA przez Rapid Precision Testing Laboratories naukowcy dowiedli, że praktycznie niemożliwym jest przekroczenie dopuszczalnej dziennej dawki promieniowania przy korzystaniu z lamp UV. A przecież – nie korzystamy z tych lamp codziennie! Według badań wkładając dłonie do lampy utwardzającej lakier hybrydowy to tak, jakbyśmy wystawiali się na 10-20 minut na niezbyt ostre słońce. Nie dajmy się zwariować – latem dużo dłużej przebywamy na słońcu.

Zobacz także: Uczulenie na hybrydy – jak je rozpoznać? Czy można je wyleczyć?

Okazuje się, że wyniki badań są alarmujące. Według naukowców z Georgia Regents University zagrożenie pojawienia się zmian nowotworowych wzrasta już po ósmym naświetlaniu światłem UVA. Tym samym szansa na zachorowanie na czerniaka podpaznokciowego wzrasta. To bardzo trudny do diagnozy i leczenia typ nowotworu złośliwego, często mylony z grzybicą. Powoduje szybkie przerzuty, a dotknięty nim paznokieć posiada nierówne zabarwienie. W jego miejscu można odczuwać pulsowanie i uderzenia gorąca. To sygnały, by szybko kontaktować się z dermatologiem. Promieniowanie UVA  przenika do głębszych warstw skóry, gdzie uszkadza kolagen, czyli przyspiesza starzenie się skóry. Ten typ promieniowania uszkadza też strukturę DNA, co może doprowadzić do powstania nowotworu. Istnieją mity, że korzystanie z lamp LED zamiast UV eliminuje to ryzyko, jednak nie jest to prawdą. Lampy LED także emitują rakotwórcze promieniowanie UVA.

Czy da się zminimalizować rakotwórcze działanie UVA? Jak się chronić?

Naukowcy twierdzą, że tak. Należy stosować się do tych zasad bezpieczeństwa:

·     podczas manikiuru hybrydowego załóż rękawiczki bez palców. Ochronią skórę dłoni przed nadmiernym promieniowaniem

·     na minimalnie 20 minut przed wykonaniem zabiegu, posmaruj dłonie kremem z wysokim filtrem, np. SPF 50

·     decyduj się na stosowanie lakierów i lamp tej samej firmy. Ich składy i natężenie promieniowania lampy są tak zaprojektowane, by osiągnąć trwały i bezpieczny efekt w jak najkrótszym czasie

·     nie używaj lakierów i lamp od niecertyfikowanych producentów. Profesjonalne lampy UV mają automatyczne wyłączniki, które odmierzają odpowiednią dawkę promieniowania potrzebną do utwardzenia lakieru. Im krócej, tym lepiej.,


        Źródło: https://www.aad.org/nail-care-secrets/gel-manicures#

Przeczytaj także: Czy w ciąży można robić hybrydowy manicure?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
165
31
Polecamy
Dlaczego lakier hybrydowy odchodzi płatami?
Dlaczego lakier hybrydowy odchodzi płatami? Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o dłonie i paznokcie latem?
Pielęgnacja wegańskimi odżywkami krok po kroku
Jak zadbać o dłonie i paznokcie latem? Pielęgnacja wegańskimi odżywkami krok po kroku Dzień Dobry TVN
Paznokcie żelowe – jak o nie dbać i na co zwracać uwagę?
Paznokcie żelowe – jak o nie dbać i na co zwracać uwagę? TVN zdrowie
Na czym polega manicure biologiczny?
Zastosowanie i zalety
Na czym polega manicure biologiczny? Zastosowanie i zalety TVN zdrowie
Komentarze (3)
Agatka
Bardzo duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia, oraz prawidłowe zdjęcie lakieru hybrydowego. Nie raz widziałam paznokcie kobiet , które same wzięły się za zabieg usunięcia hybrydy ;) Nic dziwnego że później pojawiają się negatywne komentarze dot. manicure hybrydowego.
Czytaj całość
kicia
Tośka co nas to obchodzi że niszczy jeżeli będziemy robić cały czas.
Czytaj całość
Tośka
Hybryda niszczy paznokcie i nikt mi nie wmówi, że tak nie jest :/ Sama jestem ofiarą :/ A korzystałam tylko przez kilka miesięcy
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?