Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lampa solna – wskazania, przeciwwskazania, właściwości lecznicze
menu
Polub nas na Facebooku

Lampa solna – wskazania, przeciwwskazania, właściwości lecznicze

Lampa solna stoi na stole

Fot. 5PH / Getty Images

Lampa solna to wydrążona bryła soli kamiennej, w której wnętrzu umieszczona została żarówka. Ze względu na walory estetyczne, właściwości jonizacyjne i korzystny wpływ na zdrowie jest produktem dość popularnym. Stanowi źródło minerałów, takich jak lit, selenit, halit.

Lampa solna powstała prawdopodobnie na początku ubiegłego stulecia w Wieliczce. Stanowi źródło nastrojowego światła, przez co zapewnia przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Za największą jej zaletę uznaje się zdolność do jonizacji powietrza. Nieprawdą jest, że lampy solne wydzielają jod, gdyż wykorzystywana do ich produkcji sól kamienna zawiera śladowe ilości tego pierwiastka.

Lampa solna – co to jest?

Lampa solna to fragment bryły solnej zaopatrzony w kabel elektryczny z włącznikiem i żarówką, położony na drewnianej podstawce, z których większość wykonana jest z odpornego na sól twardego drzewa różanego. Lampy solne stanowią źródło światła, którego kolor zależy od grubości warstwy solnej. Światło może przybierać barwę od białej, przez żółtą, po różową czy ciemnopomarańczową. Lampy solne wykonywane są z soli kamiennej. To skała osadowa zbudowana zwłaszcza z halitu. Charakteryzuje się łatwą rozpuszczalnością w wodzie, niską łamliwością i dobrą przewodnością cieplną.

Ceny lamp solnych

Ceny lamp solnych mogą być różne. Na ich wielkość wpływ ma wiele czynników, w tym zwłaszcza rozmiar, kształt czy klasa efektywności energetycznej lampy. Na przykład za 4-, 6-kilogramową lampę o wysokości około 23 cm, klasie efektywności energetycznej E i kształcie kamienia zapłaci się około 125 zł. Z kolei za 4-, 5-kilogramową lampę o wysokości około 30 cm, klasie efektywności energetycznej D i kształcie stożka zapłaci się około 165 zł.

Czy rośliny mogą nas chronić przed smogiem? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film; Czy rośliny mogą nas chronić przed smogiem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Lampa solna – zdolności jonizacyjne

Lampa solna wykazuje właściwości jonizacyjne. Zachodzące pod wpływem ciepła wydzielanego przez żarówkę na powierzchni soli kamiennej przemiany fizykochemiczne stanowią źródło ujemnych jonów, czyli anionów. Z tego względu lampy solne okrzyknięto mianem naturalnych jonizatorów powietrza. Kupując lampę, należy zwrócić uwagę na źródło światła i wybierać te z żarówkami wytwarzającymi ciepło. W związku z tym lampa solna LED (z ang. Light Emitting Diode) nie będzie dobrym rozwiązaniem, bo dioda nie nagrzewa się do wysokich temperatur.

Jednak część badaczy uważa, że na wyrost postrzega się zdolność lamp do zmniejszania nadmiaru dodatnich jonów, czyli kationów. Wskazują na brak dostatecznych danych naukowych na ten temat. Przeprowadzone dotąd badania wskazują, że ilość emitowanych ujemnych jonów determinowana jest wielkością i porowatością powierzchni lampy – im większa lampa, tym emituje więcej jonów ujemnych. Dla przykładu lampa o ciężarze 2–3 kg wskazana jest do stosowania na powierzchni około 10 m2. Podsumowując: lampy solne wydzielają jony ujemne, ale w niedużych ilościach.

Jakie są właściwości lampy solnej?

Lampa solna wykazuje pewne właściwości lecznicze. Podkreśla się jej działanie uspokajające i relaksujące. Poprawia samopoczucie, koncentrację, ułatwia zasypianie, wspomaga efektywność pracy. Stąd też polecana jest osobom narażonym na działanie stresu, nerwowym, wyczerpanym psychicznie czy zmagającym się z bezsennością. Z powodu bogatych kolorów lampy solne wykorzystywane są w chromoterapii, czyli terapii kolorami. Ich kojące światło wspomaga leczenie “nerwic” i depresji.

Wydzielane przez lampę jony ujemne neutralizują jony dodatnie, które przyciągają bakterie, wirusy, grzyby i inne alergeny, zanieczyszczając tym samym powietrze. Z kolei ze względu na zdolność do poprawy jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń wpływa korzystnie na osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, a zwłaszcza na alergików. Wdychanie zjonizowanego powietrza wzmacnia odporność. Pozytywne działanie lampy solnej wynika dodatkowo z zawartości cennych składników mineralnych, przy czym należy pamiętać, że nie wydzielają jodu. Nie ma żadnych konkretnych przeciwwskazań do używania lamp solnych.

Masz w domu lampę solną?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Lampa solna jako element dekoracyjny

Lampa solna stanowi interesujący element dekoracyjny, który jako naturalny wyrób pasuje do wnętrz w różnych stylach. Jest to niewątpliwą zaletą lampy solnej. Doskonale odnajdzie się w eleganckim salonie czy jako lampka nocna w sypialni. Nie powinna być jednak stawiana w łazienkach ze względu na panującą w nich wilgoć.

Lampy solne mogą przypominać kształtem naturalnie wydobyty kamień, a przez to wyglądać nieco chaotycznie, lecz przy tym oryginalnie i niepowtarzalnie. W sprzedaży oferowane są też lampy o zamierzonym kształcie. Do nabycia jest lampa solna kula, piramida, stożek czy w kształcie kwiatów.

Lampa solna – historia

Producentem pierwszych lamp solnych była Polska. Początkowo wytwarzano je wyłącznie z soli wydobywanej w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie sprzedawane były jako pamiątki turystyczne. Powrót do natury i popularyzacja zdrowego stylu życia wpłynęły w dużej mierze na zainteresowanie tym produktem poza krajem. Z czasem lampy zaczęły być wykonane z soli pakistańskiej (okolice Kaszmiru). Ich mniejsze ceny wpłynęły na wzrost konkurencyjności na rynku, na którym spotyka się obecnie najczęściej himalajskie lampy solne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
3
Polecamy
Barwa światła w mieszkaniu – ciepła czy zimna?
Barwa światła w mieszkaniu – ciepła czy zimna? Dzień Dobry TVN
Węgiel – jego zastosowanie i właściwości
Węgiel – jego zastosowanie i właściwości Dzień Dobry TVN
Ekspandowane ziarna i ich właściwości. Na czym polega ekspandowanie?
Ekspandowane ziarna i ich właściwości. Na czym polega ekspandowanie? TVN zdrowie
Rośliny antysmogowe w walce z zanieczyszczeniem powietrza – charakterystyka wybranych
Rośliny antysmogowe w walce z zanieczyszczeniem powietrza – charakterystyka wybranych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?