Polub nas na Facebooku
Czytasz: Laktator elektryczny czy ręczny? Gdzie można kupić i jak go używać?
menu
Polub nas na Facebooku

Laktator elektryczny czy ręczny? Gdzie można kupić i jak go używać?

Kobieta, która trzyma w dłoni laktator

Fot: Steve Debenport / gettyimages.com

Laktator służy do odciągania mleka z piersi. To, jaki laktator kupić, warto przemyśleć, by nie narobić sobie dodatkowych wydatków. Laktator można kupić w każdym momencie. Jest to produkt powszechnie dostępny w aptekach i sklepach internetowych.

Laktator to jedna z pozycji, którą każda mama chce nabyć, zanim jeszcze urodzi. Czasami jednak trudno dobrać odpowiedni laktator przed porodem. Najczęściej nie ma potrzeby zabierania laktatora do szpitala, ponieważ większość oddziałów ma laktator elektryczny do wypożyczenia. Laktator elektryczny to duży wydatek, a ze względu na to, że trudno jest przewidzieć, na ile rzeczywiście się przyda, lepiej na początku kupić laktator ręczny.

Czym jest laktator i jakie są jego funkcje?

Laktator to urządzenie pozwalające na odciągnięcie mleka, jeśli z jakiś względów dziecko nie może ssać piersi. Laktatory są różne, działają jak ssak, który zaciąga mleko. Przede wszystkim główne zastosowanie laktatora opiera się na odciągnięciu mleka do butelki, by później podać je dziecku. Jest to alternatywa dla matek, które nie chcą się „wiązać” wyłącznym karmieniem piersią, jednak nie chcą wprowadzać do diety dziecka mleka modyfikowanego. Na oddziałach noworodkowych niejednokrotnie zdarza się, że matce każe się odciągać mleko do butelki, kiedy dziecko nie może być tymczasowo dostawiane do piersi ze względu na przebywanie w inkubatorze.

Czasami laktator służy odciągnięciu nadmiaru pokarmu. Około 3–6 doby po porodzie zdarza się u kobiet tzw. nawał pokarmu. Polega on na tym, że organizm produkuje nieproporcjonalnie dużo pokarmu w stosunku do potrzeb dziecka. Wtedy też, by zapobiec zastojowi pokarmu, konieczne jest odciągnięcie mleka do momentu uczucia ulgi w piersi. Kiedy dziecko jest większe i je już inne posiłki, może zdarzyć się, że momentami piersi będą przepełnione. Aby wtedy zapobiec zastojom pokarmu i rozwojowi zapalenia piersi, warto ściągnąć nadmiar pokarmu laktatorem. Są również sytuacje kliniczne, w których kobieta jest zmuszona odciągnąć mleko, zamiast podawać dziecku pierś.

Laktator elektryczny czy laktator ręczny?

Z tym dylematem zmaga się właściwie każda kobieta. Czasami względy finansowe przeważają w podjęciu decyzji o zakupie laktatora ręcznego, jednak należy przemyśleć, w jakim celu go potrzebujemy. Bardzo często zdarza się, że kobiety nie potrafią dobrze korzystać z laktatora ręcznego. W związku z tym odciągają pierwszy, wodnisty pokarm, a treściwa część pokarmowa pozostaje w piersi. Nie zawsze też udaje się odciągnąć wystarczającą ilość mleka. Jeśli więc kobieta nie radzi sobie z laktatorem ręcznym, któremu należy poświęcić bardzo dużo czasu, powinna zastanowić się nad laktatorem elektrycznym. Pomaga on znacznie zaoszczędzić czas w porównaniu z laktatorem ręcznym, jak również efektywniej ściągnąć mleko z piersi. Jest to jednak większy wydatek. Dlatego warto go przemyśleć, tym bardziej że nigdy nie wiadomo, czy laktator rzeczywiście okaże się kobiecie niezbędny.

Laktatory nie tylko dzielą się na ręczne i elektryczne. Wśród ręcznych również można spotkać się z różnymi typami. Czasami kobieta niestety musi wypróbować ze 2 lub 3 typy laktatorów, by stwierdzić, jaki najbardziej odpowiada jej oczekiwaniom.

Gdzie kupić laktator?

Obecnie, by kupić laktator, wystarczy wejść na stronę dowolnego sklepu internetowego, który dysponuje tego typu produktami. Można również laktator zakupić w aptece czy w wielu sklepach z wyposażeniem dla matek i dzieci. Laktatory ręczne nie są tak drogie jak elektryczne, w związku z tym należy kupić nowy laktator, a nie pożyczać czy odkupywać.

Jak długo karmić dziecko piersią? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak długo karmić dziecko piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Laktator ręczny czy elektryczny – jak używać?

Konieczne jest zachowanie właściwej higieny i wyparzanie elementów mających styczność z mlekiem. Zalegające na częściach laktatora resztki mleka stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, wobec czego nie tylko mogą spowodować skażenie mleka, które tym samym nie nadaje się już do podania dziecku, ale również mogą doprowadzić do wstępującego zapalenia piersi.

Laktator elektryczny używa się poprzez przyłożenie lejka do piersi, a następnie przyciśnięcia przycisku „start”. Jeśli odciąga się pokarm dla dziecka, konieczne jest odciągnięcie pokarmu do maksimum możliwości. Ponieważ odciągnięcie jedynie niewielkiej porcji mleka powoduje, że dziecku podaje się zbyt mało treściwy pokarm. Laktator ręczny jest zdecydowanie trudniejszy w obsłudze, ponieważ konieczna jest samodzielna praca pompką lub specjalnym tłokiem, by odciągnąć mleko.

Aby odciągnąć mleko, konieczny jest relaks, pomyślenie o dziecku. Mleko nie zacznie bowiem mechanicznie lecieć z piersi. Emocje również pobudzają laktację.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
265
21
Polecamy
Na czym polega karmienie mieszane noworodka?
Co ile godzin podaje się pokarm?
Na czym polega karmienie mieszane noworodka? Co ile godzin podaje się pokarm? TVN zdrowie
Wkładki laktacyjne – silikonowe, jednorazowe i wielorazowe
Wkładki laktacyjne – silikonowe, jednorazowe i wielorazowe TVN zdrowie
Dieta w czasie laktacji – obalamy najpopularniejsze mity.
Co z warzywami kapustnymi i żywnością alergizującą?
Dieta w czasie laktacji – obalamy najpopularniejsze mity. Co z warzywami kapustnymi i żywnością alergizującą? Dzień Dobry TVN
Przechowywanie mleka matki– wskazówki.
Jak długo można przechowywać mleko matki?
Przechowywanie mleka matki– wskazówki. Jak długo można przechowywać mleko matki? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty