Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lactulosum – ulotka. Jak działa lek? Kiedy i jak go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Lactulosum – ulotka. Jak działa lek? Kiedy i jak go stosować?

Kobieta, która nalewa syrop na łyżkę

Fot: spukkato / gettyimages.com

Lactulosum to lek stosowany u pacjentów  z zaburzeniami pracy wątroby oraz przewlekłymi zaparciami. Jak działa lek? Kiedy warto go stosować? Jak przyjmować farmaceutyk, aby zadziałał prawidłowo?

Lactulosum to lek, który ma postać syropu i stosowany jest przede wszystkim u pacjentów, którzy zmagają się z zaparciami. Farmaceutyk podaje się także osobom, które chorują na ostrą niewydolność wątroby ze stanami przedśpiączkowymi i śpiączce lub przewlekłą niewydolność wątroby przebiegającą z podwyższeniem stężenia amoniaku we krwi.

Substancją czynną w leku jest laktuloza. W 15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy. To syntetyczny dwucukier, który nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Związek hamuje procesy gnilne i wytwarzanie amoniaku. Dodatkowo obniża pH środowiska okrężnicy i ogranicza wchłanianie soli amonowych, które wydalane są z kałem. Dzięki zjawisku osmozy zwiększa objętość zawartości jelita, poprawia perystaltykę jelit i działa przeczyszczająco. W skład leku wchodzą również kwas cytrynowy jednowodny, aromat mangora płynny oraz woda oczyszczona. Opakowanie leku, czyli jedna butelka ma pojemność 150 ml.

Lactulosum – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku Lactulosum jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik farmaceutyku. Leku nie podaje się także osobom, które zmagają się niedrożnością jelit lub galaktozemią.

Pacjenci, którzy mają stosować lek Lactulosum przed rozpoczęciem leczenia powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Konsultacja jest konieczna przede wszystkim u tych pacjentów, którzy w przeszłości zmagali się z przewlekłymi zaparciami lub niewydolnością wątroby. W przypadku chorych, którzy długo stosują lek zaleca się częste wykonywanie badań krwi z oznaczeniem elektrolitów (zwłaszcza potas, chlorki).

Konsultacja z lekarzem jest konieczna także w przypadku kobiet w ciąży, podejrzewających, że mogą być w ciąży oraz karmiących dziecko piersią. Kobiety z tych grup muszą sobie zdawać sprawę, że przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki.

Lactulosum – dawkowanie

Schemat przyjmowania leku zawsze ustala lekarz. Jeśli farmaceutyk ma działać przeczyszczająco chorym zaleca się przyjmowanie doustnie 30-45 ml leku, czyli 2-3 łyżki stołowe przed śniadaniem lub po 15 ml (czyli jedną stołową łyżkę) 3 razy dziennie przed jedzeniem. Jeśli lek zadziała zaleca się przyjmowanie 15 ml syropu na czczo. W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby podaje się doustnie 100-180 ml na dobę w 4-6 dawkach.

Lek można podawać także dzieciom, które mają zaparcia. W celach przeczyszczających niemowlakom początkowo podaje się 2,5 ml leku. Dzieciom do 3 lat –5 ml na dobę, powyżej 3 lat –podaje się 15 ml na dobę. Dawkę leku można stopniowo zwiększać co 3 dni, aż do uzyskania prawidłowych wypróżnień. U dzieci, u których pojawiają się wzdęcia konieczne jest zmniejszenie dawki leku lub przed podaniem leku rozcieńczyć go z wodą lub sokiem owocowym.

Mimo że przyjęcie większej dawki leku nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, to nie można przyjmować dawek podwójnych w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Lactulosum – interakcje z innymi lekami

Lek Lactulosum może wchodzić w reakcję z innymi farmaceutykami. Preparat może reagować z lekami, których uwalnianie zależne jest ph. Laktuloza obniża bowiem pH w okrężnicy. Osoby, które na stałe przyjmują leki (także te wydawane bez recepty) przed rozpoczęciem kuracji powinny skonsultować się lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie ocenić lek będzie bezpieczny dla pacjenta i nie wpłynie na działanie stosowanych przez niego leków.

Lactulosum – działania niepożądane

Lactulosum – tak samo jak inne leki – może wywoływać szereg działań niepożądanych. Na szczęście zdarzają się one sporadycznie i nie u każdego pacjenta muszą wystąpić. Do najczęściej obserwowanych działań niepożądanych występujących u pacjentów, którzy przyjmują lek Lactulosum należą bóle brzucha. W niektórych przypadkach po zażyciu większej dawki leku mogą się pojawić nudności, biegunka oraz wzdęcia.

Lek nie wpływa na sprawność psychoruchową. Osoby, które przyjmują lek mogą bez obaw obsługiwać maszyny oraz prowadzić pojazdy mechaniczne.

Jeśli w czasie przyjmowania leku wystąpią dolegliwości, które nie zostały wymienione w ulotce należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy pamiętać, że lek musi być przechowywany w suchym i w zaciemnionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Nie można przyjmować leku po utracie daty przydatności. Przeterminowany lek należy zwrócić do apteki, która przekaże go do utylizacji. Wyrzucenie leku do śmieci lub kanalizacji może być toksyczne i przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Sinupret – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Sinupret – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Meteospasmyl - jak działa lek i kiedy jest stosowany?
Meteospasmyl - jak działa lek i kiedy jest stosowany? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia