Polub nas na Facebooku
Czytasz: Labioplastyka - wskazania, przeciwwskazania, efekty, możliwe powikłania, rekonwalescencja
menu
Polub nas na Facebooku

Labioplastyka - wskazania, przeciwwskazania, efekty, możliwe powikłania, rekonwalescencja

NAN

Fot: likoper / fotolia.com

Labioplastyka jest coraz bardziej popularnym zabiegiem wśród kobiet, które chcą zmienić kształt i rozmiar warg sromowych mniejszych. Najczęściej na operacją zgłaszają się pacjentki pragnące przeprowadzić rekonstrukcję warg sromowych mniejszych w celu ich naprawy.

W labioplastyce bardzo ważne jest przygotowanie psychiczne kobiety do zabiegu. Lekarz oraz pielęgniarki powinni otoczyć pacjentkę kompleksową opieką, tak aby czuła się pewnie zarówno w trakcie, jak i przed oraz po zabiegu.

Labioplastyka warg sromowych - na czym polega?

Labioplastyka jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej polegającym na korekcie warg sromowych. Kształt i rozmiar sromu jest bardzo zróżnicowany. Tym bardziej, że może się zmieniać z wiekiem. Lekarze przyjmują coraz więcej młodych kobiet przed ukończeniem 25. roku życia, które chcą zmienić wygląd warg sromowych mniejszych, ponieważ uległy wpływom reklam i przemysłu pornograficznego pokazującym jak powinny wyglądać „perfekcyjne” wargi sromowe.

Labioplastyka warg sromowych - wskazania

Głównym wskazaniem do zabiegu labioplastycznego są przerośnięte wargi sromowe mniejsze utrudniające kobietom zarówno sport, jak i stosunki seksualne. Przerost warg sromowych mniejszych może wystąpić u pań, które prowadzą bardzo bogate życie seksualne, przeszły liczne, trudne porody, noszą biżuterię w miejscach intymnych, miały często infekcje pochwy lub były poddane intensywnej kuracji hormonalnej w dzieciństwie. Problemy w życiu codziennym np. obtarcia podczas noszenia bielizny, mogą powodować dyskomfort psychiczny. Z tego względu zalecana jest labioplastyka. Poza tym, zabiegowi zmiany kształtu warg sromowych poddają się kobiety po porodzie lub starsze panie, które chcą „odmłodzić” srom.

Labioplastyka warg sromowych - przeciwwskazania

Kobiety, które mają choroby ginekologiczne (np. choroby nowotworowe), nie powinny poddawać się zabiegowi. Wykonanie labioplastyki jest przeciwwskazanie u pań posiadających problemy z krzepliwością krwi. Zabiegu nie wykonuje się w trakcie okresu ani u kobiet ciężarnych. Zalecane jest również rzucenie papierosów, które mają szkodliwy wpływ na gojenie się ran.

Labioplastyka warg sromowych - przygotowanie do zabiegu

Przed labioplastyką lekarz zaleca szczegółowe badania ginekologiczne oraz badania krwi, które pozwolą wykluczyć możliwe przeciwwskazania. Termin zabiegu jest wyznaczany zgodnie z cyklem miesiączki, ponieważ korekty warg sromowych mniejszych nie można przeprowadzić mniej niż dziesięć dni do okresu. Co najmniej 5-7 dni przed planowaną operacją, należy odstawić leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspirynę czy polopirynę S), które zaburzają krzepliwość krwi. Należy również ograniczyć palenie tytoniu co najmniej tydzień przed zabiegiem.

Labioplastyka - ile trwa zabieg i jaka jest jego cena?

Labioplastyka trwa około 1-2 godzin. Korektę pochwy można przeprowadzić za pomocą dwóch metod:

  • metody Trim - polegającej na usunięciu brzegów warg sromowych mniejszych,
  • metody Wedge - klinowej resekcjji, dzięki której tkanki są wycięte w kształcie litery V.

Zabieg wykonywany jest po podaniu znieczulenia ogólnego, miejscowego lub sedacji polegającej na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Pacjentka może opuścić szpital po kilku godzinach od dokonania operacji. Cena labioplastyki różni się w zależności od charakteru zabiegu oraz wybranej kliniki medycyny estetycznej. Koszt korekty warg sromowych mniejszych wynosi między 2000 a 5000 złotych. W Warszawie i w Poznaniu za zabieg należy zapłacić między 2500 a 7000 złotych, w Krakowie - między 3000 a 6000 złotych, a w Lublinie - od 28000 do 5000 złotych.

Labioplastyka warg sromowych - efekty i powikłania

Po labioplastyce może pozostać widoczna blizna. Do głównych powikłań należą:

  • uszkodzenie zakończeń nerwowych;
  • ból oraz pieczenie.

Ryzyko powikłań w przypadku laserowej metody Wedge i metody Trim jest niewielkie. Jednak po wykonaniu operacji możliwa jest konieczność używania lubrykantów nawilżających pochwę podczas współżycia oraz ćwiczenie mięśni Kegla. Wiąże się to z utratą naturalnej chropowatości warg sromowych mniejszych oraz zmniejszeniu ich wrażliwości.

Labioplastyka warg sromowych - rekonwalescencja

Po wykonaniu labioplastyki warg sromowych może pojawić się niewielki ból w okolicach miejsc intymnych, który warto zmniejszyć tabletkami. Gojenie rany pooperacyjnej trwa około 10-14 dni. Wargi sromowe mniejsze mogą być opuchnięte przez sześć tygodni, natomiast końcowy efekt jest zazwyczaj widoczny po pół roku od wykonania zabiegu. W pierwszym tygodniu warto ograniczyć siadanie, aby nie obciążać krocza. Zalecane jest również unikanie kontaktów seksualnych w pierwszych tygodniach po zabiegu, tak aby nie podrażniać miejsc intymnych. Lekarze wskazują także na wzmożoną higienę miejsc intymnych, szczególnie w trakcie okresu.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
10
Polecamy
Konturowanie pośladków.
Na czym polega popularny zabieg?
Konturowanie pośladków. Na czym polega popularny zabieg? Dzień Dobry TVN
Waginoplastyka – operacja zwężenia pochwy.
Przebieg i ryzyko powikłań po zabiegu
Waginoplastyka – operacja zwężenia pochwy. Przebieg i ryzyko powikłań po zabiegu TVN zdrowie
Plastyka pochwy – co należy wiedzieć o tym zabiegu ginekologii estetycznej?
Plastyka pochwy – co należy wiedzieć o tym zabiegu ginekologii estetycznej? TVN zdrowie
Laserowa plastyka powiek górnych, dolnych - poradnik
Laserowa plastyka powiek górnych, dolnych - poradnik Dzień Dobry TVN
Komentarze (6)
Gosia
Czy wargi sromowe po labioplastyce mogą z czasem wrócić do poprzednich kształtów ?
Czytaj całość
Za 2350zł takie zabiegi wykonują w klinice na Słowacji, bez krępacji...
Czytaj całość
Mariola
Zabieg robiłam u Doktor Kupczyńskiej i jestem jej bardzo wdzięczna za wszelką pomoc której mi udzieliła. Myślę, że o efektach można mówić jeśli trafi się na specjalistę, który jest w stanie ocenić zasadność zabiegu. Pod względem seksualnym nie ma żadnych "strat", powiem nawet więcej - ja się czuję zdecydowanie bardziej komfortowo co wpływa również na satysfakcję w łóżku. Ja osobiście polecam skonsultować temat z dobrym lekarzem, taki który wie kiedy powiedzieć stop a kiedy coś zarekomendować.
Czytaj całość
The8
Nie polecam. Gdybym miała cofnąć czas zostawiłabym kompleksy w spokoju i nie robiła zabiegu. Sam zabieg się udał. Nie mam żadnych skutków ubocznych ani powikłań, nic mnie nie boli. Jednak okolice intymne już nie są tak wrażliwe. Nie są już tak czułe na dotyk. Wpływ ma na to niewielka blizna która powstaje i zostaje na zawsze w okolicach szycia skóry. Coś kosztem czegoś ale przyjemność intymna jest ważniejsza od wyglądu "tam na dole".
Czytaj całość
kolorowa
Dziewczyny UNIKAJCIE BONA DEA. Ta firma wszędzie wpisuje fejkowe wpisy na forach - widocznie Pan dr ma problem z pacjentkami i musi się posilać takimi tanimi metodami naganiania pacjentek na zabiegi.
Czytaj całość
Aneta
Nie miałam żadnych oporów przed zabiegiem labioplastyki. Było to moim kompleksem już od dłuższego czasu, więc byłam zdecydowana. Udałam się do Bona Dea do dr Tomasza Mierzwińskiego, o którym wcześniej przeczytałam sporo dobrych opinii. Nie zawiodłam się, zabieg był przeprowadzony bardzo profesjonalnie. Różnica jest diametralna.
Czytaj całość
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego