Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kurzajki - co to jest? Jak się ich pozbyć? Domowe sposoby na kurzajki

Kurzajki - co to jest? Jak się ich pozbyć? Domowe sposoby na kurzajki

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: jjoja / stock.adobe.com

Popularne kurzajki to zmiany skórne, które powstają w wyniku zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Bywają kapryśne: czasem znikają samoistnie, innym razem uporczywie powracają. Mogą pojawić się na dłoniach, palcach czy stopach. Jak pozbyć się kurzajek?

Kurzajki to bardzo częsta zmiana skórna, z którą boryka się wiele osób. Nie są dokuczliwe i nie bolą (chyba że pojawiają się na stopach - wówczas mogą utrudniać chodzenie). Powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który przenosi się łatwo w kontakcie skórnym z zainfekowaną osobą, a nawet przedmiotem, którego używał nosiciel wirusa. Typową lokalizacją dla kurzajek są dłonie i palce, choć mogą pojawiać się także na innych częściach ciała. Często znikają samoistnie, ale bywa, że ich pozbywanie się trwa latami, ponieważ mają tendencję do uporczywego nawracania. W tym czasie niestety możemy przenosić kurzajki (a raczej wirusa, który je powoduje) na inne osoby. Zdarza się, że po usunięciu 1-2 kurzajek pozostałe znikają samoistnie. Jak się ich trwale pozbyć? Czy domowe sposoby na kurzajki są skuteczne?

Kurzajka: co to jest i jak powstaje?

Zmiany skórne, popularnie nazywane kurzajkami, to brodawki - wykwity na skórze o szarej, nierównej, grudkowatej powierzchni. Są twarde i mają średnicę od kilku do kilkunastu milimetrów.

Nie swędzą i nie powodują dolegliwości bólowych - wyjątkiem są kurzajki na stopach, które mogą powodować stany zapalne, a także kurzajki w okolicy paznokci, które - uciskając na płytkę paznokcia - bywają przyczyną dotkliwego bólu.

Kurzajki mogą się rozsiewać (np. z dłoni możemy je przenieść na twarz, a także na dłonie innej osoby). Z tych samych przyczyn nie należy ich rozdrapywać. Typowym miejscem, na którym pojawiają się kurzajki są ręce i stopy. Podobne brodawki, zwane kłykcinami kończystymi (i powodowane tym samym wirusem HPV) mogą pojawiać się także na obszarze zewnętrznych narządów płciowych. Kurzajkami można zarazić się dosyć łatwo w bezpośrednim kontakcie z osobą, która je ma (np. przez podanie ręki), a także używanie tych samych przedmiotów. Z tej przyczyny należy unikać zwłaszcza pożyczania cudzych przyborów do higieny osobistej: ręczników, bielizny, cążków, pilników, gąbek itp.)

Zobacz film: Jak pozbyć się kurzajek? Źródło: 36,6

Jak pozbyć się kurzajki? Leczenie kurzajek

Kurację mającą na celu pozbycie się kurzajek warto zacząć od nieinwazyjnego leczenia farmakologicznego, które jest tanie i na ogół przynosi dobre efekty. W aptece możemy kupić różnego typu specyfiki zwalczające kurzajki - do wyboru mamy między innymi maści (np. duofilm, brodacid), a także preparaty służące do wymrażania kurzajek (wartix, wartner). Preparaty na kurzajki zawierają zwykle kwas mlekowy i salicylowy, które sprawiają, że brodawka zasycha i z czasem sama odpada.

Podczas leczenia należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ preparaty te nie działają z dnia na dzień.

W przypadku maści na kurzajki kuracja może potrwać nawet 6-8 tygodni. W przypadku preparatów do wymrażania kurzajek efekt może być widoczny po upływie około 10-14 dni. Należy pamiętać, aby nie odstawiać kuracji zbyt wcześnie, ponieważ kurzajki mają tendencję do uporczywego nawracania.

Jeśli kurzajki okazują się odporne na leczenie farmakologiczne, konieczna może okazać się pomoc dermatologa, który stosuje odpowiednie zabiegi w celu ich usunięcia. Kurzajki można wyłyżeczkować (zabieg pozostawia jednak przebarwienia) lub trwale wymrozić, używając ciekłego azotu. Istnieje także precyzyjna metoda usuwania kurzajek laserem CO2. Zdarza się, że niezależnie od wybranego sposobu zabieg może wymagać kilku powtórzeń - dopóki nie zostaną usunięte wszystkie komórki skórne zainfekowane HPV. Cena kuracji dermatologicznej waha się (w zależności od metody, lokalizacji i liczby zmian, które zamierzamy usunąć) od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Domowe sposoby na kurzajki - czy są skuteczne?

Wspomagająco z kurzajkami możemy walczyć także domowymi sposobami. Trudno jednoznacznie przesądzić o ich skuteczności - u jednych osób dają bardzo dobre efekty, u innych nie przynoszą spodziewanej poprawy.

Do popularnych środków i domowych sposobów walki z kurzajkami należą:

  • jaskółcze ziele (glistnik) - sok z łodygi (mleczko o żółtawym zabarwieniu) wyciskamy bezpośrednio na zmianę i zaklejamy ją plastrem. Czynność tę powtarzamy codziennie, uważając, aby sok z jaskółczego ziela nie dostał się do ust, ponieważ ma właściwości trujące;
  • mniszek lekarski - czyli popularny mlecz. Również stosujemy sok z jego łodygi, smarując nim kurzajkę kilka razy w ciągu dnia;
  • kąpiele w roztworze solnym - roztwór przygotowujemy z około 200 g soli na każdy litr wody. Należy moczyć dłonie lub stopy przez około pół godziny dziennie. Zabieg powtarzamy codziennie. Wskazane są także kąpiele morskie;
  • czosnek - zgniatamy soczysty ząbek czosnku na miazgę. Powstałą papkę nakładamy na kurzajkę i zaklejamy plastrem, tworząc okład;
  • olejek herbaciany - smarujemy nim zmiany skórne kilka razy w ciągu dnia;
  • ocet jabłkowy - na dokładnie umytą skórę przykładamy wacik nasączony octem jabłkowym i zaklejamy plastrem, tworząc okład, który należy pozostawić na noc. Kurację powtarzamy każdej nocy przez około 4-6 tygodni;
  • skórka cytryny i ocet - plasterek skórki cytrynowej moczymy w occie przez 24 godziny. Następnie przykładamy skórkę żółtą stroną do kurzajki, tak aby dokładnie przylegała. Zaklejamy okład plastrem. Kurację powtarzamy do momentu, kiedy brodawka samoistnie odpadnie.

Stosując domowe sposoby na kurzajki, należy przede wszystkim wykazać się cierpliwością i pamiętać o regularności.

Kuracja może potrwać do kilku tygodni. Nie ma pewności, że kurzajki leczone wyłącznie domowymi sposobami z czasem nie powrócą, dlatego znacznie lepsze i trwalsze efekty dają leki i zabiegi dermatologiczne.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowoczesne metody leczenia cukrzycy Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Obrzęk mózgu – objawy, leczenie, rokowania
Zielona herbata – właściwości odchudzające i inne. Parzenie herbaty