Polub nas na Facebooku
Czytasz: Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem?
menu
Polub nas na Facebooku

Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem?

Chłopak, który ma maseczkę

Fot: Lasse Kristensen / gettyimages.com

Od 16 kwietnia każdy z nas – w przestrzeni publicznej - będzie musiał mieć zasłonięte usta i nos. Większość z nas sięgnie po maseczki ochronne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie chronią jednakowo. O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę przy zakupie maseczek?

Do wykonania maseczki można użyć bawełnianego materiału, papieru czy flizeliny. Bardziej specjalistyczne zawierają specjalne filtry, które zatrzymują chorobotwórcze drobnoustroje.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak chronią poszczególne rodzaje maseczek?

Maseczki z materiału, papieru lub fizeliny nie stanowią szczelnej bariery mikrobiologicznej. Mimo to prawidłowo noszone zatrzymają aerozole, w których może znajdować się groźny wirus.

Maseczki, np. klasy FFP2 czy FFP3, zwłaszcza te z zaworkiem, mogą przepuszczać patogen, do otoczenia. Podczas wdechu zaciągamy powietrze całą powierzchnią maseczki i wtedy jest ono filtrowane, natomiast całe wydychane powietrze wydostaje się zaworek. Dlatego ich stosowanie ma sens tylko wtedy, gdy to my chcemy się uchronić przed zakażeniem.

Najbezpieczniejsze są półmaski – najlepiej typy FFP2 i FFP3 bez zaworka - które chronią zarówno nas, jak i otoczenie. Ich jedyną wadą jest to, że może się w nich nieco trudniej oddychać.

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

Nawet najlepszej jakości maseczka nie spełni swojego zadania, jeśli jest noszona nieprawidłowo. Jednym z najczęstszych błędów jest zakrywanie jedynie ust. Tylko przy jednoczesnym zasłonięciu ust i nosa zapewniamy sobie ochronę. Ogromna większość maseczek jest rozciągliwa, dlatego podczas ich zakładania należy zadbać o to, aby przylegała ona dokładnie do twarzy i zasłoniła nos, usta oraz brodę.

Dezynfekować obuwie? Co z jedzeniem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz także: Dezynfekować obuwie? Co z jedzeniem? Specjaliści rozwiewają wątpliwości Źródło: 36,6

Część osób, aby nie zdejmować maseczki, zsuwa ją na brodę. W ten sposób patogenny, które znalazły się na jej zewnętrznej powierzchni, mogą się bardzo łatwo dostać do naszego organizmu.

Zdejmowanie maseczki – jak robić to prawidłowo?

Błędy pojawiają się nie tylko przy zakładaniu czy noszeniu maseczki, ale także podczas zdejmowania. Zatem, jak zrobić to prawidłowo? Nie można dotykać zewnętrznej części maseczki, aby ją zdjąć należy – pojedynczo – zdejmować zauszniki. Zarówno przed założeniem, jak i po zdjęciu maseczki trzeba bardzo dokładnie umyć ręce.

Jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Wiele osób ma problemy z oddychaniem w maseczce, skarżą się na duszności. Jak uniknąć takich problemów i jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Przez maseczkę powinniśmy oddychać tak, jak oddychamy bez maseczki, pod warunkiem, że robimy to prawidłowo. Czyli spokojnie, regularnie, dolną częścią klatki piersiowej, a wdech i wydech robimy nosem. Oddychanie przez usta może tylko pogłębić wrażenie duszności - mówiła w Dzień Dobry TVN lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka terapii oddechowych.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że oddychanie przez nos jest znacznie bezpieczniejsze. To właśni on ogrzewa ogrzewa powietrze, które trafi do płuc, ale przede wszystkim oczyszcza je z groźnych dla naszego zdrowia patogenów. O takim oddychaniu muszą także pamiętać osoby, które uprawiają sport.

Bieganie w maseczce jest bezpieczne i możliwe pod warunkiem, że maseczka została wykonana z materiału, który przepuszcza powietrze. Niestety wiele osób zaczyna oddychać przez usta wcześniej, niż wymagają tego potrzeby metaboliczne. Po nałożeniu maseczki to oddychanie może się zwiększyć i część osób zaczyna się hiperwentylować, a to może powodować skurcze oskrzeli i może wywołać szereg niepokojących objawów - dodaje specjalistka.

Skąd się bierze duszność w czasie noszenia maseczki?

Przyczyn może być kilka. Bardzo często do głosu dochodzi aspekt psychologiczny. Zakrycie nosa i ust pogłębia wrażenie, że oddycha nam się gorzej. Bardzo ważne jest nasze nastawienie i zrozumienie, że noszenie maseczki przede wszystkim zapewnia nam ochronę. Co jeszcze trzeba wiedzieć o oddychaniu w maseczce? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz także: Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
58
4
Polecamy
Maseczki antywirusowe - jakie najlepiej chronią przed koronawirusem?
Maseczki antywirusowe - jakie najlepiej chronią przed koronawirusem? Dzień Dobry TVN
Maseczki ochronne:
8 zasad, jak ich używać, by były naprawdę skuteczne i bezpieczne
Maseczki ochronne: 8 zasad, jak ich używać, by były naprawdę skuteczne i bezpieczne TVN zdrowie
Zasady prawidłowego oddychania w maseczce.
O czym trzeba pamiętać?
Zasady prawidłowego oddychania w maseczce. O czym trzeba pamiętać? Dzień Dobry TVN
Jak prawidłowo oddychać w maseczce?
Jak prawidłowo oddychać w maseczce? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty