Polub nas na Facebooku
Czytasz: Które leki w połączeniu z alkoholem są szczególnie niebezpieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Które leki w połączeniu z alkoholem są szczególnie niebezpieczne?

leki, alkohol

Fot. Feverpitched / Getty Images

Niekiedy wystarczy odczekać kilka godzin od dawki leku, w innym przypadku nawet 2 tygodnie, by pozwolić sobie na spożycie alkoholu. Nieprzestrzeganie zaleceń i łączenie leków z alkoholem może mieć poważne konsekwencje, nawet zagrażające życiu czy zdrowiu.

Żadnych leków nie należy łączyć z alkoholem. Jednak każdy lek wykazuje inny mechanizm działania po jednoczesnym spożyciu alkoholu. W przypadku niektórych leków alkohol hamuje ich wchłanianie, a w przypadku innych potęguje działanie lub skutki uboczne. Przyjmując jakikolwiek lek, należy przed spożyciem alkoholu zapoznać się z zaleceniami na ulotce.

Leki przeciwbólowe z alkoholem

Leki przeciwbólowe dzieli się na nieopioidowe oraz opioidowe. Do tych pierwszych zalicza się m.in. paracetamol. Jednoczesne spożycie alkoholu z paracetamolem potęguje ryzyko uszkodzenia wątroby i obniża stężenie paracetamolu w organizmie. Wpływ alkoholu na metabolizm leków zależy od tego, czy jest pity okazjonalnie czy przewlekle, a także w jakiej ilości został spożyty. Każdy rodzaj alkoholu wchodzi w interakcję z paracetamolem. Natomiast uszkodzenie wątroby obserwuje się raczej przy przewlekłym piciu co najmniej 3 porcji alkoholu dziennie niż po okazjonalnym spożyciu. Dlatego też poza osłabieniem działania leku przyjęcie niewielkiej ilości alkoholu z paracetamolem nie niesie dużego ryzyka.

Połączenie alkoholu z aspiryną lub innym lekiem przeciwbólowym istotnie zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W związku z tym nawet niewielka ilość alkoholu może przyczynić się do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli więc zdarzy się, że ktoś chce napić się alkoholu mimo spożywanych leków, konieczne jest zachowanie co najmniej 2 godzin odstępu pomiędzy tymi substancjami.

Jednoczesne podanie opioidowych leków przeciwbólowych z alkoholem jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Zwiększa się bowiem ryzyko przedawkowania tych leków i depresji ośrodka oddechowego. Jest to połączenie potencjalnie śmiertelne.

Leki przeciwpsychotyczne a alkohol

Równoczesne stosowanie leków przeciwpsychotycznych i alkoholu może skutkować sumowaniem się wpływu obu substancji na ośrodkowy układ nerwowy, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. W szczególności z alkoholu należy zrezygnować podczas stosowania leków miorelaksacyjnych, w postaci np. baklofenu czy tyzanidyny. Rozluźniają one mięśnie, a w połączeniu z alkoholem działają depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Objawia się to np. utratą przytomności.

Leki nasenne wraz z alkoholem oddziałują na ośrodkowy system nerwowy, wywołując nadmierną sedację (zbyt głęboki sen). Ponadto przyjęcie leków nasennych z alkoholem może skutkować kumulowaniem się leku w organizmie i wywołaniem objawów w postaci zmian zachowania czy lunatykowania. Często, jeśli człowiek ma problemy z zasypianiem i poza lekami nasennymi spożywa alkohol, paradoksalnie zaburzenia snu pogłębiają się.

Wśród leków przeciwpsychotycznych należy zwrócić uwagę na leki przeciwdepresyjne. Część z nich zmniejsza tolerancję organizmu na alkohol. Natomiast sam alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych objawów niepożądanych, jak drgawki czy przełom nadciśnieniowy.

Co więcej, warto zachować co najmniej tygodniowy, a w przypadku niektórych leków, jak moklobemid, nawet dwutygodniowy odstęp pomiędzy terapią a spożyciem alkoholu.

Inne interakcje pomiędzy lekami a alkoholem

Ryzykowne jest spożywanie alkoholu z niektórymi lekami przeciwzakrzepowymi, jak np. warfaryną czy acenokumarolem. Zwiększa się ryzyko upadków, a co się z tym wiąże, trudniej jest opanować ewentualne krwawienia. Alkohol uszkadza wątrobę, wobec czego zaburza metabolizm leków przeciwzakrzepowych.

Bardzo duży odsetek społeczeństwa przyjmuje leki przeciwcukrzycowe. Jedną z najczęściej przepisywanych substancji jest metformina. Spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów oraz osłabienia. Ponadto alkohol podczas terapii cukrzycy potęguje gromadzenie się kwasu mlekowego w tkankach obwodowych, zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy, ale przede wszystkim utrudnia kontrolę poziomu cukru we krwi, co podczas leczenia cukrzycy jest bardzo istotne. Alkohol hamuje glukoneogenezę w tkankach, czyli proces tworzenia glukozy z glikogenu, co w przypadku stosowania pochodnych sulfonylomocznika czy insuliny może grozić śmiertelnym spadkiem poziomu glukozy we krwi.

W interakcje z alkoholem może wejść wiele popularnie stosowanych leków na nadciśnienie, alergię, wysoki poziom cholesterolu. Niebezpieczne jest nawet połączenie alkoholu z lekiem stymulującym funkcje seksualne.

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
134
14
Polecamy
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen? TVN zdrowie
Paracetamol – właściwości, dawkowanie, połączenie z alkoholem
Paracetamol – właściwości, dawkowanie, połączenie z alkoholem TVN zdrowie
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć?
Pierwsza pomoc
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia?
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty