Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kto to jest introwertyk? Jakie są jego cechy i mocne strony w pracy?
menu
Polub nas na Facebooku

Kto to jest introwertyk? Jakie są jego cechy i mocne strony w pracy?

NAN

Fot: verbaska / stock.adobe.com

Introwertyk jest określeniem typu osobowości. Taka osoba lubi własne towarzystwo i dobrze funkcjonuje w samotności. Nadmiar bodźców zewnętrznych powoduje, że źle się czuje i nie jest w stanie pracować. Introwertyzm jest typem bacznego obserwatora rzeczywistości, który dwa razy pomyśli, zanim coś powie.

Psychologia wyodrębnia dwa podstawowe typy osobowości – introwertyzm i ekstrawertyzm – które przedstawiają dwa przeciwstawne sobie charaktery. Bardzo rzadko jednak występuje tzw. czysty typ osobowości introwertycznej czy ekstrawertycznej. Najczęściej mamy do czynienia z dominacją niektórych cech lub typem mieszanym.

Kim jest introwertyk?

Introwertykiem określana jest osoba, u której dominują takie cechy, jak: spokój, opanowanie, rozwaga, skrupulatność i dążenie do osiągnięcia spokoju i harmonii w życiu wewnętrznym. Introwertyk nie potrzebuje wielu bodźców zewnętrznych. Gwar, hałas i liczne towarzystwo innych ludzi go męczą i nie jest w stanie znieść ich przez dłuższy czas. Efektywnie odpoczywa jedynie w zaciszu własnego domu lub w miejscach, w których czuje się komfortowo. Dodatkowo nadmiar bodźców zewnętrznych negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie w pracy – najlepiej skupia się w ciszy. Introwertyk posiada cechy, które czynią z niego dobrego słuchacza, który zawsze wysłucha swojego rozmówcy do końca i nie będzie mu przerywał. Długo utrzymuje kontakt wzrokowy – nie tylko w trakcie mówienia (jak w przypadku ekstrawertyka), ale również kiedy słucha. Dwa razy się zastanowi, zanim udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie.

Introwertycy dobrze radzą sobie z zadaniami wymagającymi skupienia i uwagi, zwłaszcza jeśli mogą je rozwiązywać w komfortowych dla siebie warunkach, czyli bez rozpraszających bodźców. Z reguły osiągają lepsze wyniki na studiach niż na wcześniejszych etapach nauczania, ale często mają większy problem z zapamiętywaniem nazwisk i twarzy.

Introwertyk w związku – jak kocha introwertyk?

Jeżeli introwertyk spotyka się z ekstrawertykiem, jego zachowanie może być odebrane jako zbyt nieśmiałe i za mało spontaniczne. Dodatkowo jego partner może czuć się w związku z nim odrzucony, co wynika z niewiedzy, że osoba z tym typem osobowości musi od czasu do czasu pobyć sama. Introwertyk w związku nie jest skłonny do zwierzeń i odsłaniania siebie oraz swoich uczuć. Lubi chodzić własnymi drogami i niezbyt chętnie spędza czas na hucznych imprezach w towarzystwie licznych znajomych.

Według niektórych specjalistów ludzie z tym typem osobowości stanowią mniejszość w społeczeństwie, dlatego związki z nimi czy kontakty w pracy mogą być utrudnione bez znajomości podstaw psychologii. Dla introwertyka najważniejsze w związku jest odnalezienie akceptacji. Potrzebuje partnera, który pozwoli mu być sobą. Często dochodzi do sytuacji, w której introwertyzm jest odrzucany przez społeczeństwo, dlatego ludzie reprezentujący ten typ osobowości muszą udawać, aby zaspokoić społeczne oczekiwania. O ile można udawać w pracy, o tyle w związku się to nie uda.

Introwertyk w pracy

Niektóre cechy introwertyka czynią go dobrym pracownikiem. Przede wszystkim jest on skrupulatny i dokładny, zawsze oddaje się powierzonemu zadaniu i nie potrzebuje do tego nadmiaru motywacji czy poklasku.

Dobrze pracuje w pojedynkę, ale gorzej, jeśli wymaga się od niego działania w grupie. Praca w zespole oznacza dla niego alienację i osamotnienie. Szczególnie drażnią go głośne osoby, więc nie przepada za tzw. „burzą mózgów” i stara się jej unikać. Natomiast jest bardzo produktywny, jeśli pozwoli mu się pracować w samotności i skupieniu nad autonomicznym projektem.

Zobacz także: Temperament – czym jest i jakie są jego podstawowe typy? 

Introwertyk w pracy często uchodzi za osobę małomówną, z którą łatwiej porozumiewać się mailowo niż telefonicznie. Wbrew pozorom jest też bardzo kreatywny i jeśli pozwoli mu się pracować na własnych zasadach, wykaże tę kreatywność w wykonanych zadaniach. Należy pamiętać, że wielu artystów przejawia ten typ osobowości. Zdaniem psychologów introwertyków jest mniej niż ekstrawertyków. W życiu prywatnym mają specyficzne podejście do świata, a w pracy są często cenieni za nietuzinkowe podejście i rewolucyjne rozwiązania.

Zobacz także: Empatia – czym jest zdolność odczuwania? Co oznacza brak empatii? 

Introwertyk – test. Jakim typem osobowości jesteś?

Zazwyczaj człowiek wyróżnia w swojej osobowości zarówno cechy ekstrawertyzmu jak i introwertyzmu. W razie problemów z określeniem, który typ osobowości jest tym dominującym, warto przeprowadzić test na introwertyzm, który składa się z kilku prostych pytań:

  1. Po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę czy poleżeć w domu przed telewizorem?
  2. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko, jak wchodzisz czy zostajesz do samego końca?
  3. Rozmawiając z kimś, wolisz przemyśleć swoją odpowiedź dwa razy czy mówisz bez zastanowienia?

Zobacz także: Arteterapia - definicja, cele i metody leczenia sztuką

Osoby o dominujących cechach związanych z introwertycznością najchętniej zostają po pracy w domu i spędzają ten czas przed telewizorem lub z książką w ręku. Na imprezę nawet nie pójdą, a jeżeli muszą, wyjdą z niej bardzo szybko. Jeżeli natomiast chodzi o rozmowę, to introwertyk zdecydowanie najpierw pomyśli, zanim odpowie na zadane mu pytanie.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. http://charaktery.eu/artykul/jestes-samotnikiem-introwertykiem-jakim-sprawdz-testst
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
124
6
Polecamy
Ekstrawertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości?
Jakie są cechy ekstrawertyka?
Ekstrawertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości? Jakie są cechy ekstrawertyka? TVN zdrowie
Towarzyski sangwinik – charakterystyka.
Sangwinik w pracy i w związku
Towarzyski sangwinik – charakterystyka. Sangwinik w pracy i w związku TVN zdrowie
Idealna praca dla introwertyka.
W jakich zawodach najlepiej się odnajdzie?
Idealna praca dla introwertyka. W jakich zawodach najlepiej się odnajdzie? Dzień Dobry TVN
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować?
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?