Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kto to jest i czym zajmuje się osteopata? Podstawy osteopatii
menu
Polub nas na Facebooku

Kto to jest i czym zajmuje się osteopata? Podstawy osteopatii

lekarz

Fot. Image Source / Getty Images

Osteopata to specjalista, którym mogą zostać lekarze i fizjoterapeuci. Jego działania opierają się na terapii manualnej. Ze względu na rosnące zainteresowanie osteopatią, powołane zostało Towarzystwo Osteopatów Polskich (TOP), które zrzesza specjalistów z całego kraju.

Osteopata to specjalista, którego usługi cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Z jego pomocy korzystają osoby zmagające się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, a samych osteopatów uważa się za najskuteczniejszych specjalistów w zakresie usuwania bólu. Osteopatia opracowała własne metody diagnostyczno-terapeutyczne, które skupiają się na ocenie ruchomości stawów i tkanek miękkich.

Kto to jest osteopata?

Osteopata to specjalista, który zajmuje się manualnym leczeniem różnych schorzeń zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. W wielu krajach zachodnich, takich jak Francja, Belgia, Wielka Brytanii, Szwajcaria, osteopata pełni rolę specjalisty pierwszego kontaktu.

Osteopata wychodzi z założenia, że ludzkie ciało to jedność zarówno w aspekcie funkcjonalnym, jak i strukturalnym, która zdolna jest do przywracania homeostazy (zdolność utrzymania na stałym poziomie parametrów wewnętrznych, co stanowi o dobrym stanie zdrowia) i autoregulacji.

Osteopata w niektórych krajach nazywany jest lekarzem osteopatą, a osteopatia zamiennie określana jest jako medycyna osteopatyczna.

Jak zostać osteopatą?

Odpowiednie wykształcenie w tym kierunku zapewniają w Polsce nieliczne ośrodki kształcenia, które mają akredytację Europejskiej Federacji Osteopatów (z ang. European Federation of Osteopaths, EFO). Specjalizacja osteopatii skierowana jest do lekarzy i fizjoterapeutów i ma postać pięcioletnich studiów podyplomowych, podczas których zdobywa się wiedzę z zakresu fizjologii, patofizjologii, anatomii prawidłowej i diagnostyki narządu ruchu. Jako pierwsza w Polsce kształcenie osteopatów rozpoczęła w 2003 r. Polska Akademia Osteopatii OSTEON. Po zakończonym nauczaniu absolwenci uzyskują tytuł dyplomowanego osteopaty D.O. Zawód osteopaty na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania figuruje na liście Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności na pozycji numer 323010.

Osteopata – klasyfikacja procedur terapeutycznych

Osteopatia jako systemem leczenia manualnego powstała w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jej twórcą był amerykański chirurg Andrew Taylor Still, który w 1892 r. otworzył Amerykańską Akademię Medycyny Osteopatycznej i zaczął szkolić pierwszych osteopatów. Do Europy specjalizacja ta przybyła w 1917 r. i zaczęła rozwijać się początkowo w Anglii.

Leczenie osteopatyczne wykorzystuje zabiegi, które w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9-CM (z ang. International Classification of Medical Procedures) zaliczane są do grupy Zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne – różne, a następnie kategorii Fizykoterapia, respiratoroterapia, rehabilitacja i zabiegi pokrewne. Figurują pod numerem 93.6., czyli Leczenie osteopatyczne, które obejmuje:

 • 93.61 – leczenie osteopatyczne – uruchomienie pacjenta,
 • 93.62 – leczenie osteopatyczne – duża szybkość/mała amplituda,
 • 93.63 – leczenie osteopatyczne – mała szybkość/duża amplituda,
 • 93.64 – leczenie osteopatyczne – siła izotoniczna/izometryczna,
 • 93.65 – leczenie osteopatyczne – siła pośrednia,
 • 93.66 – leczenie osteopatyczne – poruszenie płynów tkankowych,
 • 93.67 – leczenie osteopatyczne – inne.

Czym zajmuje się osteopata?

Co leczy osteopata? Osteopata zajmuje się leczeniem osób z dysfunkcją somatyczną przydzieloną w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) do kategorii M, czyli Choroby układu kostno-mięśniowego i tkanki łącznej na pozycji numer 99, czyli Uszkodzenia biomechaniczne niesklasyfikowane gdzie indziej. Czym konkretnie zajmuje się osteopata? Osteopatia dotyczy narządu ruchu i narządów trzewnych, ale i powstała osteopatia czaszkowa, pediatryczna, dla sportowców, kobiet ciężarnych i podczas połogu.

Kiedy warto zgłosić się do osteopaty?

Wśród wskazania do wizyty u osteopaty wymienia się m.in.:

 • urazy sportowe,
 • wady postawy, dyskopatie, rwę barkową i kulszową,
 • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,
 • ostre lub przewlekłe bóle pleców i kręgosłupa,
 • bóle stawów obwodowych,
 • profilaktykę okołoporodową, zespoły bólowe ciężarnych,
 • zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresje,
 • problemy w obrębie narządów wewnętrznych, takie jak: astma, zaburzenia trawienia, bolesne miesiączki, refluks żołądkowo-przełykowy, wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • problemy u małych dzieci, m.in.: zaburzenia mówienia, wzmożone napięcie, kłopoty z ssaniem, kolki, nadmierne ulewanie, zaparcia, kręcz szyi, asymetrie ułożeniowe, zez, płaskostopie, koślawość kolan, problemy z zasypianiem, koncentracją i zatokami, zmniejszona odporność, bóle uszu niewynikające z infekcji, wady zgryzu.

Towarzystwo Osteopatów Polskich

Ze względu na rosnące zainteresowanie osteopatią powołane zostało w 2005 r. Towarzystwo Osteopatów Polskich (TOP), które zrzesza specjalistów z całego kraju. Siedziba organizacji znajduje się w mieście Białe Błota koło Bydgoszczy. TOP należy do Europejskiej Federacji Osteopatów. Opracowało kodeks etyki zawodowej osteopatów, określający ich zakres odpowiedzialności i uczciwości zawodowej. Celem TOP jest także szerzenie osteopatii w Polsce, kształcenie specjalistów osteopatii, organizowanie szkoleń, konferencji, akcji promujących praktykę osteopatyczną, wspieranie w zakresie prowadzenia badań naukowych z zakresu osteopatii.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
161
4
Polecamy
Felczer – uprawnienia zawodowe
Felczer – uprawnienia zawodowe Dzień Dobry TVN
Seksuolog - czym się zajmuje?
Jak wygląda wizyta u seksuologa?
Seksuolog - czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta u seksuologa? Dzień Dobry TVN
Specjalizacja choroby wewnętrzne – na czym polega?
Czym się zajmuje?
Specjalizacja choroby wewnętrzne – na czym polega? Czym się zajmuje? TVN zdrowie
Czym zajmuje się internista?
Internista a lekarz rodzinny
Czym zajmuje się internista? Internista a lekarz rodzinny TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?