Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia?
menu
Polub nas na Facebooku

Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia?

Dziecko w maseczce antysmogowej.

Fot. Imgorthand / Getty Images

W największej grupie ryzyka chorób, które są spowodowane wdychaniem zanieczyszczeń są kobiety ciężarne i dzieci. Jak można pomóc sobie i najmłodszym, kiedy zanieczyszczone powietrze otacza nas z każdej strony?

Zanieczyszczone powietrze lub, jak kto woli, smog, składa się z pyłów PM10, PM2,5, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, benzopirenu, dioksyn, furanów i metali ciężkich. Ekspozycja na tego typu związki chemiczne  może mieć wpływ na przebieg chorób serca oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Pyły PM10 osiadają w naszych płucach i oskrzelach, mogą powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem, zwiększenie podatności na infekcje układu oddechowego oraz zaostrzenie alergii i przebiegu astmy. Z kolei pyły PM2,5 przenikają z pęcherzyków płucnych do krwiobiegu, mając tym samym wpływ na cały organizm, szczególnie za przebieg chorób układu krążenia. 

Smog jest bardzo niebezpieczny, a w szczególności powinny go unikać ciężarne i dzieci. Z badań wynika, że łożysko nie zatrzymuje toksyn i dostają się one do płodu, a ten nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych przed szkodliwościami czynników środowiskowych. Zanieczyszczone powietrze negatywnie oddziałuje na płód, z badań prowadzonych w Krakowie i Nowym Jorku w 2000 roku jasno wynika, że dzieci matek narażonych na oddziaływanie smogu rodzą się z niższą masą urodzeniową (średnio o 128 g), mniejszym obwodem główki (śr. o 0,3 cm) oraz mniejszą długością ciała (śr. o 0,9 cm). Dzieci badano także w późniejszym okresie życia - stwierdzono m. in. niższą objętość płuc, większą częstotliwość nawracających zapaleń oskrzeli i zapaleń płuc niż u dzieci, których matki nie były narażone na wdychanie smogu (patrz Źródło).

Dzieci powinny unikać smogu, ponieważ przyczynia się on do rozwoju astmy, alergii, powoduje także częstsze infekcje układu oddechowego. Pierwszym objawem długotrwałego wdychania toksyn jest kaszel. Dzieje się tak, ponieważ organizm próbuje pozbyć się szkodliwych substancji, a kaszel jest naturalną reakcją obronną organizmu.

Co wiesz o układzie oddechowym?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jak uniknąć zanieczyszczonego powietrza?

  • nie wietrz mieszkania w czasie smogu, on i tak dostanie się do środka chociażby przez szyby wentylacyjne,
  • unikaj spacerów obok ruchliwych ulic, ale wychodź na spacery do lasu, wyjeżdżaj nad morze,
  • stojąc w korku zamknij okna w samochodzie, ustaw też klimatyzację na obieg zamknięty,
  • hoduj w domu rośliny,
  • naucz dziecko, by oddychało nosem - to nasz naturalny filtr powietrza,
  • w diecie powinno znaleźć się dużo produktów bogatych w witaminy C, A, E oraz selen, pomagające organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników,
  • picie dużej ilości wody sprawi, że część zanieczyszczeń przylepi się do mokrych ścian gardła i nie przedostanie się do płuc,
  • zainwestuj w siebie: kup maseczkę antysmogową z filtrem HEPA, oczyszczacz powietrza do domu - pamiętaj, chodzi o zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Warto zwrócić uwagę na oczyszczacze marki Sharp, które posiadają unikalną technologię Plasmacluster.  Dzięki niej powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich i ujemnych - usuwane są aż 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Mówiąc prościej oznacza to, że dzięki jonom Plasmacluster z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi usuwane są wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy).

Oczyszczacze marki Sharp wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i dbają o jego właściwą wilgotność, temperaturę oraz jakość. Czuwają nad tym specjalnie wbudowane czujniki (dla modelu KC-D): Przykry zapach, Kurz, Temperatura, Wilgotność, Dust monitor. W oczyszczaczach Sharp znajdziemy silniejszy niż średnia nadmuch, co oznacza, że czyszczą one powietrze szybko i sprawnie.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie całoroczne. Należy pamiętać, że smog nie znika wraz z zimą i niską emisją (czyli ogrzewaniem niewłaściwym paliwem i kotłami). Latem towarzyszy nam smog wtórny, ozon oraz zanieczyszczenia powstałe na skutek spalin i ich kontaktu z wysoką temperaturą. W upały oczyszczacze Sharp świetnie sprawdzą się jako klimatyzery ewaporacyjne. Warto dodać, że urządzenia Sharp są niezwykle ciche, świetnie sprawdzą się nawet w sypialni, gdzie nie będą zakłócać snu domowników. 

Źródło: Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza drobnym pyłem zawieszonym i wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi w okresie prenatalnym na zdrowie dziecka

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu
Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu TVN zdrowie
Jak smog wpływa na Twoją skórę?
Jak smog wpływa na Twoją skórę? TVN zdrowie
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz?
Jak smog wpływa na zdrowie?
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz? Jak smog wpływa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić
Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii