Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krzyk mózgowy – objawy i przyczyny. Jak często zdarza się po szczepieniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Krzyk mózgowy – objawy i przyczyny. Jak często zdarza się po szczepieniu?

Dziecko, które płacze

Fot: AzmanL / gettyimages.com

Krzyk mózgowy jest niekontrolowanym, głośnym piskiem, który pojawia się w przypadku uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Jest to bardzo rzadko występujący i wyjątkowo poważny objaw, który świadczy o tym, że życie człowieka jest zagrożone.

Krzyk mózgowy wymieniany jest często jako jeden z niepożądanych odczynów poszczepiennych występujących u dzieci. W rzeczywistości jest to wyjątkowo rzadka sytuacja, a pojawiającym się po szczepieniu powikłaniem jest nieutulony płacz, który nie zagraża zdrowiu dziecka.

Co to jest krzyk mózgowy?

Krzyk mózgowy (płacz mózgowy, cri encèphalique) jest jednym z objawów zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym. Najczęściej pojawia się jako efekt zapalenia mózgu, choć czasem może być związany też z zapaleniem rdzenia kręgowego. Krzyk mózgowy był opisywany jako objaw najczęściej występujący u dzieci, zdarzały się jednak przypadki także u dorosłych. Definiuje się go jako donośny i piskliwy płacz wynikający z infekcji lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Często towarzyszy mu przeczulica (hiperestezja), czyli stan, w którym odczuwa się nadwrażliwość na zewnętrzne bodźce, w tym dotyk, światło i dźwięk.

Jakie objawy daje krzyk mózgowy?

Głównym objawem krzyku mózgowego jest charakterystyczny, piskliwy płacz. Jest on niekontrolowany i niemożliwy do utulenia. Trwa od kilku godzin do kilku dni. Nawet dla osób doświadczonych bywa trudny do odróżnienia od nieutulonego płaczu, który nie jest groźny. Krzyk mózgowy można podejrzewać, jeśli występują inne objawy neurologiczne lub stwierdzono zapalenie mózgu. Mogą to być między innymi:

  • drgawki,
  • zaburzenia świadomości,
  • bóle głowy lub karku,
  • senność,
  • niedowłady lub paraliże,
  • napady padaczkowe.

Czy krzyk mózgowy może wystąpić u dorosłych?

Krzyk mózgowy najczęściej opisywany był jako występujący u dzieci, jednak w rzadkich przypadkach zdarza się także u dorosłych. Najczęściej towarzyszą mu objawy związane z zapaleniem mózgu.

Czy krzyk mózgowy jest niebezpieczny?

Krzyk mózgowy jest sygnałem poważnego uszkodzenia lub stanu zapalnego w obrębie centralnego układu nerwowego i jest wskazaniem do natychmiastowej reakcji. Jeśli doszło do wystąpienia płaczu mózgowego, to prawdopodobnie jest to sytuacja zagrożenia życia.

Krzyk mózgowy po szczepieniu

Przeciwnicy szczepień często przytaczają przypadki dzieci doświadczających krzyku mózgowego po szczepieniu. Jest to silnie podkoloryzowana informacja, wynikająca z mylenia przez te osoby krzyku mózgowego z nieutulonym płaczem. To właśnie ten drugi może wystąpić jako niepożądany odczyn poszczepienny. W przeciwieństwie do krzyku mózgowego nieutulony płacz nie niesie ze sobą żadnych następstw i zmian neurologicznych.

Polega na tym, że dziecko przez 3–9 godzin (w dniu szczepienia lub następnego dnia) płacze nieutulonym, trudnym do uspokojenia płaczem. Nieutulony płacz występuje bardzo rzadko, nie częściej niż u 0,42% niemowląt i mimo nieprzyjemności, jakie dostarcza, nie zagraża zdrowiu dziecka. Krzyk mózgowy po szczepieniu może wystąpić w skrajnie rzadkich przypadkach, jeżeli dojdzie do zapalenia lub uszkodzenia mózgu.

Nieutulony płacz może być wywołany nie przez samo szczepienie, ale przez silne infekcje (ostre zapalenie ucha środkowego), uwięźnięcie przepukliny, wgłobienie jelita, skręt jądra lub przydatków jądra, a także przez wiele urazów. Dlatego w przypadku jego wystąpienia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać na pogotowie.

Co więcej płacz nieutulony nie stanowi przeciwwskazania do kolejnych szczepień, należy jednak wykonywać je z najwyższą ostrożnością i pod obserwacją lekarza.

Czy dziecko po szczepieniu może cierpieć na krzyk mózgowy?

Krzyk mózgowy jako odczyn poszczepienny opisywany i zgłaszany jest o wiele częściej niż wynika to z prawdopodobieństwa, że taka dolegliwość może wystąpić. Płacz przez parę godzin nie jest objawem uszkodzenia mózgu ani krzykiem mózgowym, czego obawia się wiele matek, które zapoznały się z historiami umieszczonymi w internecie. Obecnie używane szczepionki nie bazują na całych patogenach, są to najczęściej odzjadliwione fragmenty jego struktury, wobec czego nie mogą wywołać infekcji i uszkodzenia mózgu, co prowadziłoby do krzyku mózgowego.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

http://www.blog.endokrynologia.net/2012/03/14/krzyk-mozgowy-jak-szczepi-internet

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
10
Polecamy
Reakcja po szczepieniu – co robić przy gorączce poszczepiennej u niemowlaka?
Reakcja po szczepieniu – co robić przy gorączce poszczepiennej u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka?
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
INFANRIX-IPV+Hib – ulotka.
Jak działa szczepionka?
Kiedy należy ją podać?
INFANRIX-IPV+Hib – ulotka. Jak działa szczepionka? Kiedy należy ją podać? TVN zdrowie
Wstrząs mózgu u dziecka – jakie są jego objawy i możliwe powikłania?
Wstrząs mózgu u dziecka – jakie są jego objawy i możliwe powikłania? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy