Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kryteria doboru kremu z filtrem dla niemowląt
menu
Polub nas na Facebooku

Kryteria doboru kremu z filtrem dla niemowląt

niemowlę leży na brzuszku, na buzi krem ochronny.

Fot. Filipovic018 / Getty Images

Skóra niemowląt wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Chronienie skóry dziecka przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych powinno się rozpocząć najwcześniej od trzeciego miesiąca życia dziecka. Wcześniejsze ich zastosowanie może wywołać alergie lub inne stany zapalne skóry.

Pierwsze 3 lata życia dziecka są okresem, kiedy skóra niemowlaka jest bardzo podatna na działanie alergenów, promieni słonecznych oraz innych szkodliwych bodźców. Ważnym jest, aby rodzice chronili ją w odpowiedni sposób, nie narażając dziecka na działanie innych patogenów. Kremy przeciwsłoneczne mogą być zastosowane u dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia. Niekiedy stosowanie kremów przeciwsłonecznych w celu ochrony skóry dziecka może jedynie podrażnić skórę.

Krem z filtrem dla niemowląt

Skóra dzieci do 3. roku życia nie powinna być narażona na działanie promieni słonecznych. Nie oznacza to, iż dzieci w okresie wiosenno-letnim nie powinny wychodzić z domu, gdy jest ładna, słoneczna pogoda. Jednak skórę niemowlaka należy chronić poprzez odpowiednie ubranie. Ważne, aby odzież nie była wykonana z tkanin syntetycznych, ubranko powinno być przede wszystkim przewiewne. Bardzo ważne jest także nakrycie głowy w postaci chusty, kapelusza lub czapki. Warto pamiętać, aby w upalne dni zapewnić dziecku dostęp do cienia, zwłaszcza w godzinach między 11 a 15, gdy słońce jest najintensywniejsze. W wózku warto również zamontować parasol dający dziecku cień podczas spacerów.

Krem z filtrem 50 dla niemowląt powinien być używany za każdym razem, gdy dziecko jest na zewnątrz w czasie lata. Kremowanie powinno odbywać się minimum co 2-3 godziny i po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli stosowane są kremy wodoodporne. Jest to najważniejszy i najskuteczniejszy sposób na ochronę wrażliwej skóry dziecka.

Polecamy: Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży)

Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Źródło: 36,6.

Krem z filtrem dla niemowląt – jaki wybrać?

Dla niemowląt, podobnie jak w przypadku osób z bardzo wrażliwą skórą, zalecane jest stosowanie specjalnych kremów. Bardzo ważne jest, aby wybrać krem, spray czy emulsję z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Krem z filtrem 50 dla niemowląt jest zalecany przez lekarzy oraz dermatologów dla dzieci do 3. roku życia, natomiast starsze dzieci mogą być smarowane kremem z filtrem 30. Istnieje jednak kilka odstępstw od tej reguły Jeśli dziecko ma bardzo jasna karnację lub nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych, powinien być dalej stosowany filtr 50. Zarówno filtr 50 jak i 30, uważane są za blokery słoneczne, jednak nie oznacza to, że skóra całkiem jest chroniona przed słońcem. Kremy te jedynie najlepiej chronią przed negatywnymi skutkami opalania. Bardzo ważne jest, aby zapamiętać, iż filtry nie sumują się. Jeśli zastosujemy filtr 10, a następnie 20, to nie otrzymujemy filtru 30. Chroni nas wówczas filtr, który został nałożony jako ostatni, czyli w tym przypadku 20.

Częstym problemem dla rodziców jest przekonanie dziecka, aby dało się nakremować, dlatego obecnie na rynku farmaceutycznym powstały preparaty o przyjemnych zapachach, np. truskawkowe lub o smaku gumy do żucia. Takie rozwiązania mogą sprawić, że dziecko bardzo chętnie będzie chciało się kremować.

Aby wakacje dziecka były wesołe i szczęśliwe, nie należy doprowadzić do poparzeń skóry. Unikniemy tego, jeśli będziemy pamiętać o regularnej aplikacji kremu. Tubki z kremami zazwyczaj mają pojemność ok. 200 ml i taka ilość powinna wystarczyć na maksymalnie 15–20 aplikacji. Skład kremów dla niemowląt powinien zawierać głównie naturalne składniki.

Krem z filtrem mineralnym dla niemowląt

Obecnie na rynku farmaceutycznych pojawiają się kremy z filtrem mineralnym dla niemowląt, jednak są to najczęściej chwytliwe hasła marketingowe, za pomocą których producenci chcą wypromować nowe produkty. Najczęściej specyfiki te, podobnie jak inne kremy, produkowane są na bazie wyciągów roślinnych i zawierają faktory o różnym SPF. Aby kupić odpowiedni preparat, najlepiej skonsultować się lekarzem pediatrą lub dermatologiem i dobrać odpowiedni krem, dostosowany do rodzaju skóry naszego dziecka.

Polecamy: Lubisz się opalać? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać

Jak przygotować skórę do opalania? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak przygotować skórę do opalania? Źródło: 36,6.

Wyróżniamy dwa rodzaje kremów przeciwsłonecznych:

  • chemiczne – umożliwiają przenikanie promieni UV przez warstwę skóry, następnie przekształcając ją w energię cieplną;
  • mineralne – w tych kremach składnikami najczęściej są dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku. Mechanizm ich działania różni się znacznie od działania kremów chemicznych. Kremy mineralne nie zapobiegają przenikaniu promieni UV pod skórę, tylko odbijają i rozpraszają promienie słoneczne.

Kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, posiadające w swoim składzie naturalne składniki, są stosunkowo drogie i dostępne w sklepach specjalistycznych lub niektórych aptekach.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
318
33
Polecamy
Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?
Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV
Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych? Dobieranie preparatów ochraniających przed promieniowaniem UV TVN zdrowie
Przeciwsłoneczne filtry mineralne – czym są i jak działają? 
Przeciwsłoneczne filtry mineralne – czym są i jak działają?  TVN zdrowie
Potówki u niemowląt to częsty problem, zwłaszcza w upalne lato.
Co je wywołuje i jak je leczyć?
Potówki u niemowląt to częsty problem, zwłaszcza w upalne lato. Co je wywołuje i jak je leczyć? Dzień Dobry TVN
Pielęgnacja delikatnej i wrażliwej skóry pod oczami.
Rodzaje kremów pod oczy.
Jaki krem wybrać?
Pielęgnacja delikatnej i wrażliwej skóry pod oczami. Rodzaje kremów pod oczy. Jaki krem wybrać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty