Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krwotok podpajęczynówkowy – objawy, leczenie, skutki i rehabilitacja

Krwotok podpajęczynówkowy – objawy, leczenie, skutki i rehabilitacja

Kobieta, którą boli głowa

Fot: MaximFesenko / gettyimages.com

Krwotok podpajęczynówkowy to ostry stan neurologiczny, będący często przyczyną trwałych następstw, a nawet śmierci. Aby uniknąć powikłań, niezbędne jest jak najszybsze wdrożenie intensywnej opieki specjalistycznej.

Krwotok podpajęczynówkowy to jedna z postaci krwotocznego udaru mózgu. Wskutek pęknięcia tętniaka lub zdeformowanej tętnicy (zwykle w obszarze podstawy mózgu) dochodzi do wynaczynienia krwi do przestrzeni pomiędzy oponami miękką a pajęczą. Wzrastające ciśnienie wewnątrzczaszkowe i ucisk na tkankę mózgową są przyczyną pojawiania się objawów neurologicznych i często powodują miejscową martwicę, wiążącą się z trwałymi ubytkami neurologicznymi, takimi jak porażenia, niedowłady lub dysfunkcje o typie np. afazji.

Objawy krwotoku podpajęczynówkowego

Najbardziej charakterystycznym objawem krwotoku podpajęczynówkowego jest nagły, niezwykle silny ból głowy o natężeniu nieznanym wcześniej choremu. Zwykle promieniuje on ku tyłowi czaszki. Pojawienie się tego symptomu jest bezpośrednim wskazaniem do pilnej hospitalizacji i wykonania badań w kierunku krwawienia śródczaszkowego, nawet jeśli nie obserwuje się innych objawów (co dotyczy około 20–30% chorych). Bólowi głowy towarzyszą często:

  • nudności i wymioty,
  • zaburzenia oddychania,
  • podwyższenie ciśnienia tętniczego przy jednoczesnym zwolnieniu tętna.

W cięższych postaciach dołączają się do tego objawy neurologiczne, takie jak nierówność źrenic, niedowłady lub porażenia (zwykle jednokończynowe), zaburzenia mowy lub ruchomości gałek ocznych. Chory może być splątany, mieć zaburzoną orientację co do czasu, miejsca, własnej osoby, może również dojść do całkowitej utraty świadomości albo napadu drgawek o typie padaczkowym. W ciągu pierwszych godzin choroby pojawiają się najczęściej objawy oponowe (np. sztywność karku).

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Krwawienia podpajęczynówkowe są chorobą ludzi młodych z tętniakami naczyń mózgowych oraz osób z zaawansowaną miażdżycą. Prawdopodobieństwo krwotoku i ciężkość przebiegu zwiększają zaburzenia krzepnięcia krwi oraz nadciśnienie tętnicze.

Krwawienie podpajęczynówkowe jest we wczesnej fazie przyczyną śmierci 10–15% chorych. Wynika to ze spowodowanego nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym zaburzenia pracy ośrodków oddechowego i regulującego pracę serca. Bezpośrednią przyczyną zgonu jest nagłe zatrzymanie krążenia.

Krwotok podpajęczynówkowy – leczenie

Chory z podejrzeniem krwawienia podpajęczynówkowego wymaga jak najszybszego specjalistycznego transportu do szpitala ze względu na możliwość gwałtownego pogorszenia się stanu ogólnego i wystąpienia powikłań. Diagnostyka obejmuje głównie badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (NMR), najczęściej w połączeniu z kontrastowym badaniem naczyń krwionośnych mózgu (angiografia). Pozwala to na zlokalizowanie miejsca krwawienia oraz stwierdzenie obecności ewentualnych innych tętniaków, które w przyszłości mogą być przyczyną kolejnych epizodów choroby. Rozpoznanie potwierdza się dodatkowo, wykonując punkcję lędźwiową. W uzyskanym z niej płynie mózgowo-rdzeniowym stwierdza się obecność krwi.

Leczenie polega na otwarciu czaszki i zamknięciu krwawiącego naczynia lub tętniaka specjalnymi sprężynującymi klipsami. W miarę możliwości zabezpiecza się w identyczny sposób inne znalezione tętniaki, co poprawia rokowania chorego na przyszłość.

Dzięki postępowi radiologii i metod cewnikowania naczyń tętniczych w ostatnich latach wykonuje się coraz częściej zabieg polegający na założeniu do dużego naczynia (najczęściej szyjnego) cewnika. Pod kontrolą obrazu rentgenowskiego (RTG) chirurg wprowadza go aż do miejsca krwawienia i umieszcza tam specjalny sprężynujący element, zamykający naczynie i zatrzymujący wypływ krwi. Jest to sposób bezpieczniejszy i mniej obciążający znajdującego się w i tak ciężkim stanie chorego, gdyż unika się długotrwałego znieczulenia ogólnego i otwierania czaszki.

Krwawienie podpajęczynówkowe – powikłania

Krwotok podpajęczynówkowy to poważne schorzenie, które charakteryzuje się występowaniem wielu ciężkich powikłań. Mimo wczesnego rozpoznania i specjalistycznego leczenia śmiercią kończy się niemal 50% wszystkich przypadków. W przebiegu ostrej fazy choroby może dojść do obrzęku mózgu, który wydłuża czas leczenia i pogarsza rokowanie, podobnie jak pojawienie się wtórnych napadów padaczkowych.

Chorzy, którzy przeżyli krwawienie podpajęczynówkowe, często zmagają się z trwałymi niedowładami, porażeniami dotyczących kończyn lub z zaburzeniami mowy, widzenia, problemami z koncentracją, zapamiętywaniem itp.

Krwawienie podpajęczynówkowe – rehabilitacja

Rehabilitacja po krwawieniu podpajęczynówkowym jest typowa dla postępowania po udarze mózgu. Podstawową zasadą jest możliwie szybkie uruchamianie pacjenta, początkowo w formie rehabilitacji ruchowej biernej, a następnie czynnej. Zestaw ćwiczeń usprawniających i ewentualnych zabiegów fizykoterapeutycznych dobierany jest indywidualnie w zależności od stanu chorego. Cały proces rozplanowywany jest na długi czas, a widoczna poprawa (częściowe zwiększenie siły mięśniowej, zwiększenie sprawności) może pojawić się dopiero po kilku – kilkunastu miesiącach regularnej pracy.

Jak działa mózg? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
2
Polecamy
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Psychoza alkoholowa - jak leczyć? Objawy i czas trwania
Psychoza alkoholowa - jak leczyć? Objawy i czas trwania Dzień Dobry TVN
Udar krwotoczny mózgu - objawy, przyczyny powstania, skutki i rehabilitacja
Udar krwotoczny mózgu - objawy, przyczyny powstania, skutki i rehabilitacja TVN zdrowie
Udar niedokrwienny mózgu – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
Udar niedokrwienny mózgu – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?