Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krwawienie po i podczas stosunku. Jakie ma przyczyny i jak reagować?
menu
Polub nas na Facebooku

Krwawienie po i podczas stosunku. Jakie ma przyczyny i jak reagować?

NAN

Fot: Kalim / fotolia.com

Krwawienie podczas i po stosunku seksualnym to nieprzyjemny stan niefizjologiczny, który może utrudnić budowanie relacji z partnerem. Jego pojawienie się może oznaczać krwawienie kontaktowe, będące skutkiem intensywnego współżycia, ale też poważną zmianę chorobową, np. endometriozę, nadżerkę lub infekcję bakteryjną. Międzymiesiączkowe plamienia mogą być także sygnałem informującym o zajściu w ciążę.

Krwawieniami między miesiączkowymi określa się upływy krwi pojawiające się pomiędzy ostatnim dniem krwawienia menstruacyjnego a pierwszym dniem rozpoczynającym następny okres. Normalny cykl miesiączkowy wynosi zwykle 28 dni. Krwawienia miesiączkowe trwają zwykle do tygodnia, a całkowity upływ krwi podczas menstruacji ma objętość średnio około 50-60 ml.

Przyczyny krwawienia po i podczas stosunku - krwawienie kontaktowe, zmiany chorobowe, stres

Krwawienie, które pojawia się po lub podczas stosunku, może mieć postać obfitego wylewu krwi, niewielkiego plamienia bądź upływów zabarwionego krwią śluzu. Każdorazowe pojawienie się krwi pomiędzy miesiączkami wymaga konsultacji medycznej. Przyczyną krwawienia może być sam stosunek seksualny (tzw. krwawienie kontaktowe). Krwawienie kontaktowe po stosunku może pojawić się na skutek zbyt intensywnego współżycia i głębokiej penetracji. Drobne otarcia i pojawienie się krwi są wówczas skutkiem suchości w pochwie. Ratunkiem w takiej sytuacji jest dłuższa i bardziej staranna gra wstępna oraz lubrykanty (żele nawilżające). Inne, niezwiązane ze współżyciem, powody krwawienia z pochwy to:

  • niewłaściwie dobrana metoda antykoncepcyjna,
  • nadżerka (drobne uszkodzenie naskórka szyjki macicy),
  • cysty na jajniku (torbielowa narośl na jajniku),
  • endometrioza (nieprawidłowo położona błona śluzowa macicy),
  • polipy szyjki macicy (skutek nieoddzielonej od macicy błony śluzowej),
  • infekcja bakteryjna (niewłaściwie leczona może powodować zapalenia i zaburzać prawidłowy przebieg ciąży w przyszłości),
  • zakażenia grzybicze (spowodowane, np. grzybem Candida Albicans)
  • zmiana nowotworowa (nieprawidłowy wygląd komórek w ściankach szyjki macicy).

Niewielkie krwawienia mogą się także pojawiać po stosunku odbytym tuż po zakończonej menstruacji. Wówczas krew jest jeszcze pozostałością plamienia miesiączkowego i nie jest powodem do obaw. Krwawienie z pochwy nie musi być wywołane zmianami chorobowymi ani hormonalnymi, jego przyczyną może być także długotrwałe napięcie nerwowe. Częsty stres fizyczny i psychiczny ma bezpośredni związek z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego i plamieniami miedzymiesiączkowymi. Krew przyjmuje wówczas brązowe zabarwienie i może pojawiać się za równo przed jak i po okresie menstruacji.

Krwawienie z pochwy po pierwszym stosunku seksualnym – przebita błona dziewicza

Krwawienie z pochwy może pojawić się także po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego. Jest ono wówczas naturalną oznaką przerwania błony dziewiczej – niewielkiego fałdu śluzówki, który oddziela wnętrze pochwy od jej przedsionka. Stopień bólu oraz intensywność krwawienia związane z pierwszym stosunkiem zależą od budowy błony dziewiczej. Najsilniejszy ból towarzyszy kobietom posiadającym fałd śluzówki sitkowaty (niemal całkowicie zamykający wejście do pochwy) i perforowany (z 2 lub 3 otworami oddzielonymi od siebie śluzówką). U pań posiadających półksiężycowatą błonę dziewiczą śluzówka pęka bez trudu i nie powoduje zwykle krwawień i boleści.

Krwawienie po stosunku w ciąży – skutek wrażliwej szyjki macicy

Szczególnej uwagi wymagają krwawienia pojawiające się po stosunku u kobiet w ciąży. Wymagają one natychmiastowej konsultacji medycznej, celem zdiagnozowania bezpośredniej przyczyny. Krew z pochwy może być bowiem skutkiem patologii ciąży, ciąży pozamacicznej bądź poronienia. Najczęściej jednak krwawienia pojawiające się po odbytym stosunku u kobiet w ciąży są naturalnym skutkiem zwiększonego przepływu krwi do szyjki macicy. Stosunek płciowy może powodować podrażnienie i mechaniczne otarcia śluzówki, czego skutkiem jest niewielkie plamienie. W przypadku, gdy krew pojawia się każdorazowo po zbliżeniu, dla bezpieczeństwa płodu lekarz może zalecić wstrzemięźliwość seksualną na okres pierwszego trymestru ciąży. Międzymiesiączkowe krwawienia są niekiedy informacją o niewykrytym wcześniej zajściu w ciążę. Plamienia pojawiające się w pierwszych tygodniach ciąży związane są z procesem zagnieżdżania się embrionu w macicy.

Wzmożone i częste krwawienia pojawiające się po lub podczas stosunku należy skonsultować z ginekologiem. Lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne a dodatkowo może zlecić przeprowadzenie USG dopochwowego oraz wykonanie badań hormonalnych. Otrzymane wyniki umożliwią ustalenie przyczyn dolegliwości i wdrożenie właściwego sposobu leczenia krwawień z pochwy. 

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Polecamy
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Śluz przed okresem.
Co oznacza jego różowy kolor?
Śluz przed okresem. Co oznacza jego różowy kolor? Dzień Dobry TVN
Co oznacza brązowy śluz z pochwy?
Kiedy się pojawia jako zjawisko patologiczne?
Co oznacza brązowy śluz z pochwy? Kiedy się pojawia jako zjawisko patologiczne? TVN zdrowie
Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży.
Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji?
Inne przyczyny krwawienia u kobiet
Krwawienie implantacyjne, czyli fizjologiczny objaw ciąży. Jakie są jego przyczyny i jak je odróżnić od menstruacji? Inne przyczyny krwawienia u kobiet TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?