Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krostki na języku czerwone lub białe, o czym mogą świadczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Krostki na języku czerwone lub białe, o czym mogą świadczyć?

Mała dziewczynka pokazuje czubek języka.

Fot. Eri Tashiro / Getty Images

Krostki na języku to rzadko izolowany problem u dziecka. Często współistnieją również inne objawy, które pozwalają na określenie przyczyny tych zmian. Krostki czerwone są określane często mianem malinowego lub truskawkowego języka.

Zmiany na języku u dziecka występujące jako białe czy czerwone krostki mogą mieć wiele przyczyn. Czasami ciężko odróżnić od siebie różnego typu zmiany, bądź różne zmiany współistnieją ze sobą, a zalicza się do nich grudki, krostki, owrzodzenia czy plamki. U dzieci białe krostki mogą świadczyć o anginie czy leukoplakii. Czasami bardziej przypominają nalot skłaniający do rozpoznania grzybicy. Czerwone krostki mogą dawać obraz malinowego języka, współistniejącego z chorobą Kawasaki czy niektórymi chorobami zakaźnymi.

Białe krostki na języku u dziecka

Rodzic zgłaszający się z dzieckiem do lekarza najczęściej nie potrafi dokładnie określić charakteru zmiany, używając właściwej nomenklatury dermatologicznej. Wobec tego określenie „krostki”, użyte również w niniejszym artykule, odnosi się potocznie do wielu zmian w jamie ustnej, niekoniecznie będących krostkami, ale też nalotami, grudkami czy innymi wykwitami dermatologicznymi. Najczęściej rozsiane grudki czy białe krostki są mylone ze zwykłym białym nalotem na języku. U dzieci higiena jamy ustnej i skłonność do próchnicy to bardzo duży problem. Przekłada się to również na tworzenie się różnego typu nalotów na języku o białej lub żółtej barwie. Wynika to z nadmiernego gromadzenia się bakterii czy grzybów na języku dziecka. Najczęstszą infekcją grzybiczą w obrębie jamy ustnej są grzyby z rodziny Candida albicans. Czasami białe krostki na języku dziecka świadczą o osłabieniu odporności. To z kolei może świadczyć o niedoborach witaminowych czy chorobach ogólnoustrojowych. Nawet u dzieci nie można wykluczyć zakażenia HIV. Czasami białe krostki lub biały nalot na języku pojawiają się w sytuacji odwodnienia dziecka. Białe krostki na języku uwidaczniają się bowiem, gdy jest on zbyt suchy.

Białe krostki na języku u dzieci mogą być wynikiem leukoplakii, czyli przedrakowej zmiany. Najczęściej jest to zmiana dotycząca osób w średnim wieku, jednak coraz częściej można się z nią spotkać z nastolatkami palącymi papierosy. To jest bowiem główny czynnik powstawania zmian przedrakowych w jamie ustnej. Leukoplakia stanowi raczej plamy niż grudki o białym zabarwieniu, lokalizujące się na języku lub po wewnętrznej stronie policzków. Palenie papierosów sprzyja również rozwojowi grzybicy jamy ustnej.

Białe grudki na języku mogą być efektem zakażenia paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Angina to częsta choroba wieku dziecięcego, szczególnie u dzieci w wieku 5–15 lat. Jednak w przypadku anginy, poza zmianami na języku, przede wszystkim białe naloty lub krostki pojawiają się na migdałkach.

Czerwone krostki na języku u dziecka

Niewielkie czerwone krostki na języku świadczyć mogą o bakteryjnym zapaleniu gardła i jamy ustnej. U dzieci mogą wskazywać na płonicę, chorobę Kawasaki, niedobory witaminy B12 czy kwasu foliowego. Wszystkim tym chorobom i zaburzeniom towarzyszy tzw. malinowy czy truskawkowy język. Charakteryzuje się on powiększeniem brodawek językowych, co przypomina czerwone krostki na języku.

Czerwone grudki na języku mogą również świadczyć o mononukleozie zakaźnej, ospie wietrznej i półpaścu.

Objawy towarzyszące krostkom na języku u dziecka

Zarówno białe, jak i czerwone krostki na języku mogą świadczyć o różnych chorobach. Aby ukierunkować diagnostykę we właściwym kierunku, konieczne jest również określenie dodatkowych objawów. Krostki na języku towarzyszące infekcjom częściej współistnieją z gorączką. Objawami towarzyszącymi może być ból czy pieczenie języka, pękanie kącików ust, suchość błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych czy inne objawy współistniejące z określonym zakażeniem.

Zobaczcie, w jaki sposób można odróżnić anginę wirusową od bakteryjnej:

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
9
Polecamy
Białe plamy na języku – o czym mogą świadczyć?
Białe plamy na języku – o czym mogą świadczyć? TVN zdrowie
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć?
Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby