Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krostki na głowie – ropne, czerwone, łuszczycowe. Jak rozpoznać?

Krostki na głowie – ropne, czerwone, łuszczycowe. Jak rozpoznać?

Kobieta trzyma się za włosy, stoi tyłem. Swędząca skóra głowy

Fot. Thiago Santos / Getty Images

Czerwone i ropne krosty na głowie świadczą najczęściej o ropnym zapaleniu mieszka włosowego. Jeśli na głowie pojawiają się krosty, nie wolno ich drapać, by nie generować kolejnych krost i uszkodzeń.

Krosty na głowie to objaw będący przyczyną ogromnego dyskomfortu. Istnieje wiele przyczyn pojawienia się krost na głowie, jak np. grzybica, łuszczyca, trądzik czy zapalenie mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej objawia się czerwonymi lub ropnymi krostami na głowie.

Swędzące krosty na głowie – przyczyny

Swędzące strupki lub krosty na głowie mogą być objawem łuszczycy. Zmiany w łuszczycy mogą objąć owłosioną skórę głowy, tworząc na jej powierzchni zgrubiałe łuski. Łuszczyca może zajmować również inne obszary ciała, jednak zdarza się, że pierwsze zmiany zlokalizowane są właśnie na owłosionej skórze głowy. Nasilenie zmian łuszczycowych może być różne. Od niewielkich grudek, po ciężkie rozległe zmiany, którym dodatkowo towarzyszą powikłania narządowe w postaci łuszczycy stawowej. Łuszczyca nie ma określonej przyczyny. Są czynniki mogące nasilać zmiany łuszczycowe, jak np. silny stres czy nadmierny wysiłek fizyczny. Pojawiają się wtedy bardziej rozlane krosty na głowie, pokryte srebrzystymi łuskami. Czasami łuszczyca może przypominać zwykły łupież.

Łupież biały to również zmiana powodująca swędzące krosty na głowie. Etiologia krost na głowie w przypadku zwykłego łupieżu jest związana z nadmierną suchością skóry i jej nadwrażliwością, wywołującą świąd. Stąd częste drapanie i uszkadzanie naskórka, czego konsekwencją jest tworzenie się strupów.

Krosty na głowie mogą wynikać również z grzybicy. Rozwojowi grzybicy skóry głowy sprzyja niewłaściwa higiena, korzystanie z basenów publicznych czy jacuzzi, wspólne używanie przyborów kąpielowych, jednak przede wszystkim osłabienie odporności. Grzybica powoduje również uszkodzenie włosów. Wśród chorób związanych z zakażeniem grzybem owłosionej skóry głowy wymienia się grzybicę strzygącą, grzybicę woszczynową oraz łupież pstry.

Pryszcze na głowie

Pryszcze to najczęściej popularne określenie zmian trądzikowych, które pojawiają się nie tylko na twarzy. Pryszcze mogą nachodzić również na owłosioną skórę głowy. Krostki na głowie, będące wynikiem trądziku, są najczęściej ropne. Zmiany są bolesne przy ucisku. Można z nich ewakuować treść ropną. Przyczyną pryszczy na głowie jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Na występowanie zmian na głowie przyczyniają się również stres, zaburzenia hormonalne, niewłaściwe odżywianie, brak higieny osobistej.

Jak dbać o włosy? Czy kosmetyki do włosów są w pełni bezpieczne? Sprawdźcie na filmie:

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czerwone krosty na głowie

Niejednokrotnie przyczyną pojawienia się czerwonych, jak również ropnych krost na głowie jest zapalenie mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych ma przede wszystkim etiologię bakteryjną, a głównym patogenem odpowiedzialnym za tego typu zmiany jest gronkowiec złocisty. Medyczne określenie tego schorzenia to czyrak lub czyraczność. Tu również w tworzeniu się krost dużą rolę odgrywa brak higieny osobistej. Krosty na głowie wynikające z zapalenia mieszka włosowego są czerwone. Nie zawsze są to ropne krosty, ponieważ do zapalenia mieszka włosowego może również dojść w wyniku stosowania niewłaściwych kosmetyków, co w efekcie powoduje reakcję alergiczną.

Krosty na głowie u niemowlaka i dziecka

Najczęściej swędzące krosty na głowie u dziecka towarzyszą wszawicy, szczególnie u dziecka uczęszczającego do przedszkola. Wszy można dostrzec gołym okiem. U niemowląt krosty na głowie są efektem stosowania kosmetyków, na które dziecko jest uczulone. Należy również zróżnicować krostki na głowie od łusek tworzących się w pierwszych tygodniach życia na skutek niedojrzałości gruczołów łojowych u dziecka, czyli ciemieniuchy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
15
Polecamy
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Trądzik na plecach - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się trądziku na plecach?
Trądzik na plecach - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się trądziku na plecach? Dzień Dobry TVN
Swędzenie skóry głowy – przyczyny, leczenie domowymi sposobami
Swędzenie skóry głowy – przyczyny, leczenie domowymi sposobami TVN zdrowie
Łupież pstry, różowy, biały, suchy, tłusty – przyczyny, leczenie, zwalczanie
Łupież pstry, różowy, biały, suchy, tłusty – przyczyny, leczenie, zwalczanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?