Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krople walerianowe – dawkowanie, działania niepożądane, przeciwwskazania. Z czego powstają krople walerianowe?
menu
Polub nas na Facebooku

Krople walerianowe – dawkowanie, działania niepożądane, przeciwwskazania. Z czego powstają krople walerianowe?

Lekarz wlewa krople do szklanki z wodą.

Fot. CentralITAlliance / Getty Images

Krople walerianowe to środek o działaniu uspokajającym, polecany w celu złagodzenia objawów stanu napięcia nerwowego i ułatwienia zasypiania. Powszechnie dostępny jest w każdej aptece. Nie wywołuje poważnych skutków ubocznych, które występują bardzo rzadko, jeśli przestrzega się zaleceń z ulotki.

Krople walerianowe to preparat znany od wielu lat z działania wyciszającego organizm w stanach napięcia nerwowego. To bardzo tani i ogólnodostępny lek, w którym substancją czynną jest kwas walerenowy (wzór sumaryczny C15H22O2). To organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych. Dobowa dopuszczalna dawka to 10 ml kropli walerianowych.

Krople walerianowe – wiadomości ogólne

Krople walerianowe (z łac. Valerianae tinctura) to krople zażywane doustnie, które opierają się na nalewce kozłkowej przygotowanej według receptury przedstawionej w Farmakopei polskiej. Jest to obowiązujący w Polsce kodeks apteczny, czyli urzędowy spis leków dopuszczonych do obrotu, surowców używanych do sporządzania leków recepturowych.

Przed użyciem kropli walerianowych należy dokładnie zapoznać się z treścią dołączonej do nich ulotki, w której znajdują się wiadomości na temat wskazań, przeciwwskazań, dawkowania, składu, przechowywania czy skutków ubocznych preparatu.

Skąd się bierze stres i kiedy nam szkodzi? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Stres - skąd się bierze i kiedy szkodzi? Źródło: 36,6

Z czego powstają krople walerianowe?

100 g kropli walerianowych zawiera 100 g nalewki z kozłka lekarskiego, która opracowana została na bazie 3 składników – korzenia kozłka lekarskiego (z łac. Valerianae radix), wody i 63–69% etanolu. Kozłek lekarski (z łac. Valeriana officinalis) to gatunek rośliny z rodzaju kozłek i rodziny kozłkowate. Mimo iż występuje powszechnie na terenie Polski, to surowca do sporządzenia kropli nie pozyskuje się z siedlisk naturalnych, lecz tylko z uprawy. Krople powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. W miejscu o temperaturze nieprzekraczającej 25°C i niedostępnym dla promieni słonecznych.

Krople walerianowe – dawkowanie

Dawkowanie kropli walerianowych powinno zostać określone przez lekarza lub farmaceutę. W razie braku zaleceń od specjalisty lek powinno się przyjmować zgodnie z opisem zawartym w ulotce. Maksymalne dzienne spożycie kropli walerianowych nie powinno przekraczać 4 pojedynczych dawek leku, czyli 4 razy po 25–75 kropli, czyli 1–3 ml.

Krople walerianowe – działanie

Krople walerianowe wykazują działanie uspokajające, przeciwdepresyjne i rozkurczające. Zalecane są w celu złagodzenia dolegliwości towarzyszących stanom wzmożonego pobudzenia i napięcia nerwowego, uczucia niepokoju i zdenerwowania. Krople walerianowe ułatwiają zasypianie. Korzeń kozłka lekarskiego obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego (OUN), tzn. działa sedatywnie bez wyłączenia świadomości. Wywołuje stan odprężenia psychicznego. Poprawia jakość snu, zmniejsza czas potrzebny do zaśnięcia i ilości wybudzeń w ciągu nocy oraz wydłuża czas snu.

Krople walerianowe łagodzą skurczowe dolegliwości w obrębie przewodu pokarmowego. Dodatkowo wykazują działanie wiatropędne i zwiększają wydzielanie soków żołądkowych. Badacze donoszą, że waleriana jest skuteczna w łagodzeniu dolegliwości bólowych podczas miesiączki i uciążliwych objawów przekwitania.

Skutki uboczne stosowania kropli walerianowych

Zażycie nadmiernej ilości kropli walerianowych powodować może m.in. uczucie zmęczenia, zawroty głowy, drżenie rąk, skurczowy ból brzucha, biegunkę, nudności, uczucie ucisku w klatce piersiowej. Objawy te zanikają zwykle w ciągu 24 godzin. Wszelkie skutki uboczne powstałe po zażyciu kropli walerianowych powinno się zgłosić farmaceucie lub lekarzowi.

Przeciwwskazania do stosowania kropli walerianowych

Krople walerianowe to produkt leczniczy, który nie powinien być przyjmowany w przypadku: nadwrażliwości na korzeń kozłka, choroby alkoholowej, schorzeń wątroby, padaczki. Nie zaleca się go podawać dzieciom poniżej 12 lat i osobom stosującym syntetyczne leki uspokajające. Z badań z wynika, że wyciąg z kozłka lekarskiego ma podobne działanie co diazepam, czyli substancja czynna wielu leków psychotropowych. Dodatkowo niewskazany jest dla osób obsługujących pojazdy, gdyż w zażytej jednorazowo dawce znajduje się około 1 g etanolu. Odpowiada to 10,6 ml wina bądź 25,4 ml piwa. Przez około 2 godziny po przyjęciu leku nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie ma danych na temat bezpieczeństwa używania kropli walerianowych przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, stąd też przyjmowanie ich jest niewskazane.

Krople walerianowe nabyć można w każdej aptece. Sprzedawane są w opakowaniach zawierających 35 g, 50 g, 100 g produktu, za które zapłaci się odpowiednio około: 3 zł, 4,50 zł i 6 zł. Lek nie jest wydawany na podstawie recepty lekarskie.

Bibliografia:

1. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Farmakopea Polska X, Warszawa, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014.

2. Mazerant A., Mała księga ziół, Warszawa, Instytut Wydawnictw Związków Zawodowych, 1990.

3. Matuszkiewicz W., Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa, PWN, 2006.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
0
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych.
Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu?
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych. Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu? Dzień Dobry TVN
Neospasmina – ulotka, dawkowanie i działanie leku
Neospasmina – ulotka, dawkowanie i działanie leku TVN zdrowie
Imupret N (krople doustne) - ulotka, skład i dawkowanie leku
Imupret N (krople doustne) - ulotka, skład i dawkowanie leku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?