Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krokomierz – co to jest i jak z niego korzystać?
menu
Polub nas na Facebooku

Krokomierz – co to jest i jak z niego korzystać?

Kobieta, która ma zagarek z krokomierzem

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Krokomierz to proste urządzenie, które zlicza kroki. Taką funkcję posiadają niektóre aplikacje, które można zainstalować w telefonie. Można także zakupić osobne urządzenie, które obok zliczania kroków będzie informowało m.in. o ilości spalonych kalorii. Jak działa krokomierz i jakie są rodzaje tych urządzeń?

Krokomierz może mieć postać zegarka lub innego niewielkiego urządzenia, która można schować do kieszeni lub przyczepić do ubrania. Coraz częściej jednak funkcję mierzenia kroków mają aplikacje, które fabrycznie lub samodzielnie są instalowane w telefonach komórkowych. Te ostanie bardzo często, obok liczenia kroków, podają informacje o spalonych kaloriach, tempie marszu oraz ogólnej kondycji organizmu.

Krokomierz – jak to działa?

Krokomierz mierzy kroki dzięki wahadle i sprężynie, która została wykonana z materiału przewodzącego impulsy elektryczne. Kiedy się ruszamy wahadło przesuwa się i przybiera różne ustawiania, zwierając jednocześnie styki układu wejściowego mikroprocesora. Dzięki temu urządzenie może policzyć ile kroków wykonaliśmy.

Inaczej działają krokomierze w aplikacjach. Do zliczania kroków wykorzystują one akcelerometr i funkcję GPS. Nawigacja ustala nasze położenie i każdą jego zmianę. Akcelerometr natomiast bada przyspieszenie liniowe oraz kątowe, dzięki czemu rozpoznaje momenty, gdy podróżujemy samochodem czy komunikacja miejska. W samym środku akcelerometru znajduje się bezwładny ciężarek. Jego zadaniem jest reagowanie na każdy ruch telefonu i tym samym zliczanie kroków.

Zobacz także: Nordic walking – jak prawidłowo chodzić? Czy chodzenie z kijkami jest dobre na odchudzanie?

Krokomierz – dlaczego warto korzystać z krokomierza?

Krokomierz to urządzenie, z którego bardzo często korzystają osoby aktywne oraz te, które walczą z nadmiarem kilogramów. Do czego może być ono przydatne? Przede wszystkim pozwala zliczyć ile kroków wykonaliśmy w ciągu dnia. To bardzo ważne, ponieważ zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdy z nas dla zachowania formy i zdrowia powinien w ciągu dnia zrobić dziesięć tysięcy kroków. Aplikacja z krokomierzem aktywuje się przy każdej aktywności, tym samym wiemy ile czasu poświęciliśmy na aktywność fizyczną i ile kalorii spaliliśmy. Takie urządzenia pokazują także jakie postępy robimy, a wyraźnie widoczny progres to najlepsza zachęta do dalszych treningów. Urządzenie pozwala także wyłapać błędy czy nieprawidłowości podczas ćwiczeń, dzięki czemu zmiana planu treningowego będzie znacznie łatwiejsza.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ mięśniowy:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6

Krokomierz – jakie urządzenie wybrać?

Wybór krokomierza powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jak dużo czasu poświęcamy na aktywność fizyczną i co chcemy osiągnąć z pomocą krokomierzu.

Krokomierz zegarek – to zwykły zegarek, który obok pokazywania godziny zlicza kroki. Ogromna większość tego rodzaju zegarków pokazuje także liczbę spalonych kalorii oraz dystans, jaki pokonaliśmy w ciągu całego dnia. Zegarki te są droższe od klasycznych czasomierzy i można je kupić praktycznie w każdym sklepie sportowym. Ich ceny wahają się od 50 do 400 złotych.

Krokomierz na rękę lub krokomierz w opasce – jego największą wadą jest to, że nie zlicza spalonych kalorii, tym samym nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które starają się zgubić zbędne kilogramy. Na jego korzyść przemawia jednak cena. Dzięki bardzo prostej konstrukcji dobrej jakości krokomierz w opasce można kupić już za 50 złotych.

Krokomierz z uchwytem na pasek – zlicza tylko kroki. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można bardzo łatwo go ukryć, np. pod bluzką czy koszulą. Są też stosunkowo tanie jeśli jednak zdecydujemy się na urządzenie wyższej klasy z wbudowanym portem USB lub radiem trzeba się liczyć z większym wydatkiem.

Zobacz także: Co nam daje pływanie i jaki jest zalecany trening? Lista zalet chodzenia na basen

Krokomierz czy aplikacja?

Krokomierz to urządzenie, które stopniowo wypierane jest przez aplikacje. Aplikacje mierzą nie tylko liczbę wykonanych kroków, ale także spalone kalorie. Dodatkowo są bardziej rozbudowane i sprawdzają się nie tylko podczas spaceru. Po wybraniu wskazanej dyscypliny, czy to biegania, pływania czy jogi są w stanie wskazać ile kalorii spaliliśmy, potrafią zmierzyć pokonany dystans.

Niektóre z nich dostarczają cennych rad i podpowiadają jak zmienić nawyki żywieniowe, aby treningi były jeszcze bardziej efektowne. Ich niewątpliwą zaletą jest także to, że znajdują się w telefonie, który większość z nas zawsze ma przy sobie, tym samym nie ma potrzeby noszenia ze sobą dodatkowego urządzenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
4
Polecamy
Gimbal - co to jest i jak działa?
Jaki gimbal wybrać?
Gimbal - co to jest i jak działa? Jaki gimbal wybrać? Dzień Dobry TVN
Najlepszy telefon dla seniora - najważniejsze funkcje i rodzaje
Najlepszy telefon dla seniora - najważniejsze funkcje i rodzaje Dzień Dobry TVN
Energooszczędne AGD.
Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? TVN zdrowie
Bieżnia do biegania - jaką wybrać?
Domowa, elektryczna
Bieżnia do biegania - jaką wybrać? Domowa, elektryczna TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania